سیاسی

یک نماینده از تحول در ژئوپلیتیک سیاسی منطقه سخن گفت/ این یک بلوف سیاسی نیست!

یک نماینده از تحول در ژئوپلیتیک سیاسی منطقه سخن گفت/ این یک بلوف سیاسی نیست!

نماینده مردم شهرستان‌های محلات و دلیجان در مجلس شورای اسلامی گفت: از سرگیری روابط ایران و عربستان، ژئوپلیتیک سیاسی منطقه را دچار تحول خواهد کرد.
علیرضا سلیمی اظهار کرد: ارتباط دو کشور مهم ایران و عربستان می‌تواند تحول جدیدی را در معادلات منطقه خلیج فارس ایجاد کند. این یک بلوف سیاسی نیست چراکه “کیسینجر” به صراحت اعلام کرده است که ارتباط ایران و عربستان فصل نوینی از تحولات را در منطقه خاورمیانه رقم خواهد زد.
وی ادامه داد: واقعیت این است که صهیونیست‌ها و آمریکا، از گذشته‌های دور به دنبال ایجاد اختلاف در منطقه ما بوده‌اند. قاعده این است که هر مقدار شعله اختلافات بلندتر باشد، کشورهای منطقه ضعیف‌تر می‌شوند و کشورهای ضعیف به راحتی توسط صهیونیست‌ها و آمریکایی‌ها رام می‌شوند.
سلیمی با بیان اینکه ترامپ عربستان را گاو شیرده می‌نامید، گفت: وقتی بین دو کشور اسلامی عربستان و یمن جنگ برقرار است، منجر به ضعیف شدن مجموعه قدرتمند کشورهای اسلامی می‌شود.
وی تصریح کرد: ما باید بلوک قدرتمندی از کشورهای اسلامی را در مقابل توطئه‌هایی که علیه منطقه شکل می‌گیرد، تشکیل دهیم و اجازه ندهیم این توطئه‌ها در میدان، عملیاتی شوند.
عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی گفت: واقعیت این است که امروز رژیم صهیونیستی در ضعیف‌ترین موقعیت خود در نیم قرن گذشته قرار دارد و این انسجام می‌تواند فروپاشی رژیم صهیونیستی را سرعت ببخشد.
وی اظهار کرد: از طرفی، منطقه ما به دلیل دخالت خارجی‌ها، منطقه‌ای پر از کشتار، آشوب، قتل و خونریزی است. به نظر می‌رسد با سیاست‌های هماهنگ می‌توانیم منطقه را عاری از بیگانگان کنیم و مهر پایانی بر حضور بیگانگان در منطقه زده شود.
سلیمی با بیان اینکه این اتفاق سرمنشاء یک سلسله تحولات است، افزود: این مسئله از نظر اقتصادی نیز می‌تواند دستاوردهایی برای کشور ما داشته باشد.
وی ادامه داد: واقعیت این است که برخی از کشورهای حاشیه جنوب خلیج فارس تابع عربستان هستند و بعد از این اتفاق، بحرین و کویت و حتی امارات که دارای روابط سردی با ما بودند و بعضی از کشورهای دیگر، در صف مذاکره با ایران قرار گرفتند. این مسئله قابل توجه است و قطعاً ژئوپلتیک سیاسی منطقه را دچار تحول خواهد کرد.

بیشتر بخوانید:

دولت و مجلس، حاشیه‌نشین «توافق» ایران و عربستان / شمخانی، پشت‌گرم به «حمایت رهبری» کار را تمام کرد

۲۱۲۱۷

مجله خبری recive.ir

دانلود نرم افزار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا