اخبار ورزشی

ورود فرهاد مجیدی به جمع بزرگان

ورود فرهاد مجیدی به جمع بزرگان

زاوش محمدی: این روزها داریم به ایستگاه‌های پایانی لیگ بیست و یکم نزدیک می شویم و استقلال با هدایت فرهاد مجیدی موفق شد سه هفته زودتر از اتمام لیگ قهرمانی خود را مسجل کند. قهرمانی که بعد از ۹ سال برای آبی پوشان رقم خورد و از همه مهمتر فرهاد مجیدی توانست نام خود را در تالار مربیان قهرمان لیگ برتر ثبت کنند. در ادوار لیگ برتر، مجموعاً، ۱۹۰ مربی بیش از یک بازی مربیگری در لیگ برتر را تجربه کرده‌اند اما تنها مربیانی معدود موفق به ثبت رکورد ویژه شدند. رکوردهایی نظیر بهترین میانگین امتیاز، بیشترین مجموع امتیاز، بیشترین تعداد مربیگری در انحصار مربیان خاص است.
ژنرال پرافتخارترین مربی لیگ برتر
امیر قلعه‌نویی نامی تکرار نشدنی در تاریخ لیگ برتر محسوب می‌شود. این مربی با ۵ قهرمانی، پرافتخارترین مربی تاریخ لیگ برتر است و تنها مربی است که ۳ دوره پیاپی با ۲ تیم مختلف قهرمان لیگ شده است. قلعه‌نویی با ۵۲۰ بازی رکورددار مربیگری و با حضور در ۱۸ فصل از این نظر رکورددار است. ژنرال با ۹۴۸ امتیاز بیشترین امتیاز را در تاریخ لیگ برتر کسب کرده و این فصل می‌تواند به رکورد استثنایی ۱۰۰۰ امتیاز در تاریخ لیگ برتر دست یابد.
تاریخ‌سازی پروفسور با پرسپولیس
برانکو ایوانکوویچ سرمربی کروات موفق شد با پرسپولیس سه مقام قهرمانی پیاپی و یک نایب قهرمانی به دست بیاورد. پرسپولیس در لیگ پانزدهم با برانکو با تفاضل گل کمتر نسبت به استقلال خوزستان از رسیدن به جام قهرمانی باز ماند اما پروفسور در سه فصل بعدش با پرسپولیس به مقام قهرمانی رسید و علاوه بر اینکه سرخپوشان را بعد از سالها به مقام قهرمانی رساند، رکورد هت تریک سپاهان را هم شکست تا او را معمار پرسپولیس نوین در دهه ۹۰ بنامند. برانکو میراثی از خودش بجای گداشت که تا دو فصل بعد از او هم این تیم با هدایت یحیی گل محمدی به مقام قهرمانی لیگ برتر رسید.
بیشتر بخوانید:
پیشنهاد جدید چند باشگاه اروپایی به مهدی طارمی
امثال یکتا جمالی کم نبوده‌اند که نابود شدند!
مقصد آینده لیونل مسی مشخص شد
ریخت و پاش میلیون یورویی جدید کریستیانو رونالدو/عکس
دبل یحیی گل محمدی و حسین فرکی
یحیی گل محمدی و حسین فرکی دو مربی هستند که موفق شدند دوبار پیاپی قهرمانی لیگ برتر را از آن خود کنند. حسین فرکی با سپاهان و فولاد در لیگ های سیزدهم و چهاردهم و همچنین یحیی گل محمدی با پرسپولیس در لیگ های نوزدهم و بیستم به مقام قهرمانی رسیدند. پرسپولیس با گل محمدی در لیگ بیست و یکم هم در کورس قهرمانی با استقلال بود اما چند هفته پایانی این تیم نتایج خوبی کسب نکرد تا استقلال بعد از ۹ سال به عنوان قهرمانی برسد.
سهم کم سلطان، شهریار و امپراتور در قهرمانی لیگ برتر
تا پایان لیگ بیست و یکم، ۹ مربی تنها یک بار توانستند قهرمانی لیگ برتر را تجربه کنند. علی پروین اسطوره باشگاه پرسپولیس که رکوردهای بی‌نظیری با این تیم در دهه‌های ۶۰ و ۷۰ دارد، در اولین دوره لیگ برتر موفق شد با سرخپوشان به عنوان قهرمانی برسد و این آخرین جامی بود که سلطان در دوران مربی گری خود به دست آورد. بعد از او فرهاد کاظمی در دومین دوره لیگ برتر با سپاهان قهرمان شد و مجید جلالی هم با پاس در سومین دوره لیگ بالاتر از سپاهان و پرسپولیس قرار گرفت تا اسم او هم در تالار مربیان قهرمان لیگ برتر نوشته شود. در ادامه هم ملادن فرانچیچ، علی دایی، افشین قطبی، زلاتکو کرانچار، عبدالله ویسی و فرهاد مجیدی مربیانی بودند که تنها یک بار طعم خوش قهرمانی در لیگ برتر را چشیدند.

۲۵۶ ۲۵۱

مجله خبری recive.ir

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا