بین الملل

حمله راکتی به منطقه سبز بغداد

حمله راکتی به منطقه سبز بغداد

پایگاه خبری صابرین نیوز وابسته به نیروهای مقاومت نیز از شنیده شدن صدای سه انفجار در منطقه سبز بغداد خبر داد.

پایگاه خبری «بغداد الیوم» هم به نقل از یک منبع امنیتی عراقی اعلام کرد که سفارت آمریکا در بغداد با ۲ راکت هدف قرار گرفته است.

آخربن حمله موشکی به سفارت آمریکا در منطقه سبز بغداد ۲۸ آذرماه گذشته انجام شد.

منطقه سبز بغداد محدوده‌ای به گستره ی ۱۰ کیلومتر است که در محله «کَرخ» واقع شده است و سفارت‌خانه ‌ها، مراکز دولتی و امنیتی عراق در این منطقه واقع شده‌اند و مشهورترین نام برای «منطقه بین‌المللی بغداد» است که در مرکز این شهر واقع شده و اطراف آن دیوارهای بتنی بلند کشیده شده است.

اوایل سال ۲۰۱۹ میلادی مقام های عراق با اشاره به بازگشت امنیت و شکست داعش، اقدام به بازگشایی منطقه سبز بغداد کردند.

پیش از حمله آمریکا به عراق در سال ۲۰۰۳ چنین نامی وجود نداشت و کاخ‌های «صدام»، دیکتاتور سابق عراق در این منطقه واقع شده بود که در پی ورود نیروهای آمریکایی به شهر بغداد، مقام‌های آمریکا دفاتر خود را در کاخ صدام ایجاد کردند.

بسیاری از نهادها و مراکز دولتی و بین‌المللی در این منطقه قرار دارند؛ از آن جمله می‌توان به دفتر سازمان ملل، دفتر اتحادیه اروپا، سفارت آمریکا و سفارت انگلیس اشاره کرد.

تا سال ۲۰۰۹ مسؤولیت حفظ امنیت منطقه سبز بغداد بر عهده نیروهای خارجی (عمدتا آمریکایی) بود اما از آن زمان به بعد محافظت از این منطقه به نیروهای امنیتی عراق واگذار شد.

سکونت مقام های دولتی و ارشد عراق در این منطقه و جلوگیری از ورود مردم به آن در سال‌های اخیر همواره از سوی مردم عراق مورد انتقاد شدید بوده است.

۳۱۱۳۱۱

مجله خبری recive.ir

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا