تبلیغات

تجهیزات آزمایشگاهی

لوازم آزمایشگاهی که شامل ابزار و وسایل بسیاری است، مورد استفاده دانشجویان، کارشناسان علوم پایه و پژوهشگران علوم آزمایشگاهی قرار می گیرد.

 لوازم آزمایشگاهی

لوازم آزمایشگاهی که شامل ابزار و وسایل بسیاری است،  مورد استفاده دانشجویان، کارشناسان علوم پایه و پژوهشگران علوم آزمایشگاهی قرار می گیرد. تهیه و تامین لوازم آزمایشگاهی از سایت های معتبر و فروشندگان سرشناس نشان کیفیت و برتری محصول است. قابل ذکر است، از آنجا که آزمایشگاه ها از نظر کارایی و کاربرد، متفاوت می باشند، ادوات و لوازم آن نیز متفاوت تعریف شده است. ویژن آزما البرز طی این نوشتار فهرست برخی از لوازمی که در آزمایشگاه ضروری هستند، در برابر نگاهتان قرار خواهد داد. لطفا ما را تا پایان این متن همراهی کنید.

 

 

چمبر آزمایشگاهی 

چمبر آزمایشگاهی یا انکوباتور ایجاد رطوبت، یکی از مهمترین تجهیزات آزمایشگاهی به شمار می رود. این دستگاه که به آن اتاقک رشد نیز می گویند، برای آزمون محصول در موقعیت های محیطی متفاوت نظیر گرما، رطوبت، باران مصنوعی انواع تشعشعات، سرما و … مورد استفاده قرار می گیرد. صنایعی متعددی وجود دارند که برای ادامه حیات و فعالیت حرفه ای خود نیازمند دستگاه چمبر یا ژرمیناتور بوده و از آن برای ارزیابی کیفیت محصولاتشان استفاده می کنند. این صنایع عبارتند از: صنایع نساجی و پارچه بافی، پلیمر و کارخانجات پتروشیمی و غیره.  جنس بدنه دستگاه چمبر 55 لیتر منفی 40 از ورق فولاد بوده و تا 55 لیتر نیز گنجایش دارد. همچنین دارای 48 سانتی متر عمق خارجی ، 50 سانتی متر عرض خارجی ، 98 سانتی متر بلندی خارجی می باشد. دستگاه ژرمیناتور از نظر ابعاد داخلی و خارجی متفاوت است. ارقامی که در متن فوق آمد مربوط به  اندازه های بیرونی دستگاه هستند.

 

در ادامه به بررسی ابعاد داخلی چمبر 55 لیتری منفی 40 آزمایشگاهی که یکی از پرکاربردترین تجهیزات آزمایشگاهی است می‌پردازیم. این دستگاه از داخل دارای 42 سانتی متر عرض، 33 سانتی متر عمق داخلی و دارای 40 سانتی متر ارتفاع داخلی است. قابل ذکر است، محدوده دمای این دستگاه تا مثبت چهل درجه سانتیگراد برآورد شده است. برق ورودی آن 220 ولت بوده و دارای فرکانسی معادل 50 Hz می‌باشد. توان دستگاه را نیز 1500 وات در نظر گرفته‌اند. جنس محفظه استنلس استیل بوده و دارای گرید 316 است و به اصطلاح نگیر می‌باشد. ( آهن ربا را به خود جذب نمی‌کند)

 

Shape1

 

 چمبر دما و رطوبت

چمبر دما و رطوبت  دارای دو درب بوده که یکی از آنها از جنس شیشه است و آن دیگری از فلز فولاد ساخته شده است. لاستیکی که در هر درب کار گذاشته شده است، از جنس سیلیکون بوده و بسیار با کیفیت است. رنگ بدنه نیز الکترواستاتیک بوده و دارای کنترل کننده آی پی دی می‌باشد. تایمر و زمان سنجی که روی بدن این دستگاه کار گذاشته شده است بر حسب دقیقه می‌باشد. در ادامه توجه شما را به برخی دیگر از ویژگیهای این دستگاه جلب می کنیم:

 

 • نوع عایق: پشم سنگ فشرده
 • دقت از نظر دما:  1
 • بازه دمایی: یک درجه
 • تعداد سینی: دو عدد در سایزهای 32*41
 • المنت: هزار وات
 • جنس دستگیره و قفل: فولادی
 • جنس لولا: فولادی
 • سازنده موتور: چین
 • نوع گاز: فریون
 • سیستم سرد کننده: کمپرسور
 • سیستم گرمایی: هیتر الکتریکی
 • دقت در سنجش رطوبت: 2 درصد
 • سیستم رطوبت: کنترلر الکتریکی
 • سیستم رطوبت ساز : سیستم اولتراسونیک
 • دستگاه جریان هوا :    فن سیر کوله
 • سیستم نور: شش هزار لوکس
 •  نکات ایمنی در چمبر آزمایشگاهی

 

تمامی تجهیزات آزمایشگاهی از حساسیت بالایی در عملکرد برخوردار هستند. لذا نیاز است حتما در هنگام استفاده، نکات ایمنی را جدی بگیریم. به عنوان مثال حتما لازم است هر چند وقت یکبار دستگاه نظافت شود. استفاده از ترانس برای کاهش دادن نوسانات جریان برق بسیار ضروری است. چمبر لازم است در مکانی بدون لرزش و نوسان قرار گیرد. به عبارتی دستگاه نباید حین انجام کار دارای تکان و لرزش باشد. این دستگاه ها از نظر اندازه و حجم دارای تنوع بالایی هستند. به عنوان مثال می توان آنها را در اندازه های پنجاه و پنج، صد، صد و پنجاه، دویست ، سیصد و پانصد سانتی متری قابل عرضه هستند. میزان برودت دستگاه نیز از منفی ده درجه شروع شده و دامنه آن به منفی چهل درجه نیز می رسد. خوشبختانه چمبر دارای بیست و چهار ماه ضمانت نامه کیفی است و ده سال نیز خدمات پس از فروش دارد.

 

 آون خلاء

 

آون خلا یا وکیوم آون یکی دیگر از تجهیزات آزمایشگاهی است که مورد نظر پژوهشگران علوم آزمایشگاهی است. این دستگاه می تواند تحت شرایط وکیوم، فرایند گرما دهی و خشک کردن را بسیار تسهیل نماید. علاوه براین، بسیاری از پروسه های شیمیایی که به عملیات های دمایی احتیاج دارند، می بایست تحت موقعیت خلاء قرار بگیرند. این امر تنها در این دستگاه انجام می شود و ضریب اطمینان آن نیز بسیار بالا ارزیابی شده است. اگر قصد تهیه این دستگاه را دارید میبایست به این نکات توجه فرمایید

بیشترین دمایی که دستگاه دارد،

بیشترین وکیوم قابل دسترس،

دقت و حساسیت بالای دما در دستگاه،

برخورداری از دستگاه کنترل دمایی که به صورت پایدار تعریف شده باشد،

توجه به جنس بدنه داخلی و بیرونی دستگاه،

آیا دمای درونی دستگاه به صورت یکنواخت و پایدار می باشد،

کیفیت کارایی و عمر المنت های حرارتی چگونه است.

 

آون خلاء در بین دیگر تجهیزات آزمایشگاهی دارای مزیتی است که آن را در شمار پر کیفیت ترین و دقیق ترین لوازم آزمایشگاهی قرار می دهد. خوشبختانه این دستگاه به صورت بسیار حرفه ای آبندی شده است . همین موضوع سبب شده است تا محققین علوم آزمایشگاهی طی فرایندهای علمی خود به بالاترین وکیوم برسند. درباره عملکرد این دستگاه می توان گفت، عمل خشک کردن در محفظه آن انجام می گیرد و بیشترین کاربرد را در حوزه دارو و داروسازی دارد. گفتنی است داروسازها به این دستگاه کاربردی فور خلاء نیز می گویند. دستگاه نامبرده بدین منظور مورد کارایی قرار می گیرد که در صورت عدم هوا یا دیگر گازها نیز از به هدر رفتن گرما جلوگیری می کند و هم باعث می شود، عوامل تولید کننده آلودگی به صفر برسد.

لازم به ذکر است آون ها جهت مکیدن هوا و ساخت خلاء داخل محفظه خود یک پمپ در اختیار دارند که کار ساکشن را انجام می دهند. این پمپ خلاء معمولا یا کنار یا زیر آون تعبیه می شود. در ادامه به ذکر مهمترین ویژگی های عمومی و اختصاصی آون خلاء می پردازیم:

ویژگی های دستگاه آون خلاء

همانطور که گفته شد، تجهیزات آزمایشگاهی از تنوع بسیاری برخوردار هستند. آون خلا آزمایشگاهی به عنوان یک وسیله مهم در آزمایشگاه از یک کنترلر حرفه ای و فوق پیشرفته برخوردار می باشد که قابلیت برنامه ریزی دارد. این کنترلر دارای میکرو پروسسور است که به صورت بسیار دقیق و دیجیتالی عمل می کند. دیواره آون ها از داخل با صفحات استنلس استیل کاور شده اند. از بیرون نیز دستگاه دارای پوشش های فولادی است. بنابراین کمترین دما از این دیواره های عایق بندی شده،  به بیرون درز نمی کند. رنگ بدنه آون ها با رنگ الکترواستاتیک اپوکسی به خوبی پوشش داده شده است که ضمن تامین زیبایی به آن مقاومت و پایداری مطلوبی نیز داده است. در این دستگاه طبقاتی وجود دارد که به آسانی می توان آن را جابجا کرد. قابل ذکر است، درب آون ها نیز به خوبی جداره های بیرونی و داخلی، عایق بندی شده اند و از هدر رفت گرما جلوگیری می کنند.

 

از آن جا که تجهیزات آزمایشگاهی در عملکرد و کیفیت می بایست در بالاترین سطح کیفی خود قرار بگیرند، سازندگان آن بهترین طرح ها را ارائه داده اند. به عنوان مثال، چفت درب و لولاهایی که در این آون ها به کار رفته است، به گونه ای است که کمترین گرما را به بیرون نشت نمی دهد. مزیت خوب دیگر این دستگاه ها داشتن آپشن هشدار است که وقتی دستگاه کار خود را تمام کرد، به صدا در می آید. خوب است بدانید، این دستگاه در شروع عملیات تمامی المان های خود را ارزیابی کرده تا در صورت وجود ایراد، کاربران و محققین علوم آزمایشگاهی را مطلع سازد.

دیگر ویژگی های مهم اون خلاء

اون خلاء که یکی از تجهیزات آزمایشگاهی است دارای حسگرهایی است که به صورت پیوسته دمای محیط را ارزیابی می کنند. این سنسورها قادر هستند در صورت بروز کوچکترین ایرادی دستگاه را خاموش کرده و با صدا در آمدن زنگ هشدار کاربران را مطلع سازند. همچنین در این آون ها قطعاتی به کار رفته است که برای ایمنی طراحی شده اند. ترموستات کمک می کند تا از بالا رفتن ناگهانی دما جلوگیری کرده و آسیب در دستگاه را به تعویق بیندازد. تمامی قطعه های الکترونیکی و الکتریکی و .. که در این اون ها به کار رفته است، منطبق با متر و معیارهای جهانی بوده و از استانداردهای لازم برخوردار هستند. در ادامه به صورت فهرست وار به دیگر ویژگی های مهم اون خلا می پردازیم:

سایز ابعاد خارجی دستگاه از نظر طول : 58 سانتی متر

پهنای خارجی دستگاه: 65

بلندی آون از خارج : 82 سانتی متر

سایز داخلی دستگاه از نظر طول یا عمق : 5/39 سانتی متر

عرض داخل دستگاه: 82 سانتی متر

ارتفاع دستگاه از داخل : 40 سانتی متر

گنجایش دستگاه : 63 لیتر

تلرانس دما : دویست سانتی گراد

ولتاژ برق ورودی : دویست و بیست ولت،

فرکانس : Hz50

توان : 1957 وات،

 

انواع مختلف تجهیزات آزمایشگاهی

 

روتاری آزمایشگاهی

 

یکی دیگر از تجهیزات آزمایشگاهی دستگاه تبخیر روتاری یا روتاری اواپراتور  است. (Rotary Evaporator) به این دستگاه تبخیر کننده دوار نیز می گویند. این ابزار با کیفیت آزمایشگاهی، با کمک تبخیر می تواند حلال  هایی را که در درون نمونه ها وجود دارند از بین ببرد. عملکرد این دستگاه به گونه ای است که می توان از آن در حوزه هایی مانند، صنایع شیمیایی، ساخت دارو، غذایی، صنایع وابسته به نفت، گاز و پتروشیمی استفاده کرد. مواردی که می توان از این دستگاه استفاده کرد عبارتند از :

جدا کردن حلال هایی که نقطه جوش پایینی دارند؛ نظیر اتیل استات از ترکیب های مایع و جامد و همچنین نرمال هگزان،

فرایند جدا سازی حلال هایی که نقطه جوش آنها بالا ارزیابی شده است. معمولا این نوع حلال ها در فشارهای کاهش یافته از یکدیگر جدا می شوند. همچنین دمای آن می بایست پایین باشد . این نوع جداسازی در مخلوط های مایع –جامد و مایع – مایع کاربرد دارد،

ساخت عصاره های گیاه.

دستگاه تبخیر روتاری از چه اجزایی ساخته شده است؟

موتور چرخاننده،

کانال بخار برای خروج بخارات،

سیستم خلاء برای پایین آوردن فشار و بالا بردن سرعت تبخیر،

گرم کننده برای حرارت دهی و تبخیر،

کندانسور برای خنک کردن بخارها،

ظرفی که مایعات را جمع آوری می کند.

 

فریزر آزمایشگاهی

از دیگر تجهیزات آزمایشگاهی می توان به فریزر 55 لیتر منفی 40 آزمایشگاهی اشاره کرد. این دستگاه دارای محفظه ای است که بسیار سرد است و اصطلاحا به آن محفظه فوق سرد نیز می گویند. فریزر آزمایشگاهی را می توان در دو زمینه به کار گرفت؛ برای ایجاد واکنش ماده در دماهای بسیار پایین است و دیگری نگه داشتن مواد خاص در دمای کم جهت فاسد نشدن و آسیب ندیدن . فریزری که در محیط آزمایشگاه به کار می رود، دارای ظرفیت 55 لیتری است که زیر چهل درجه سانتیگراد برودت دارد. در ادامه به صورت فهرست وار به مهمترین ویژگی های این دستگاه می پردازیم:

سایز عمق دستگاه از بیرون : 52 سانتی متر

اندازه عرض دستگاه از خارج : 84 سانتی متر

سایز بلندی دستگاه از بیرون: 60 سانتی متر

اندازه عمق داخلی: 31 سانتی متر

سایز عرض داخلی: 39 سانتی متر

اندازه بلندی و ارتفاع داخلی: 45 سانتی متر

گنجایش دستگاه: 55 لیتر

بازه دمایی : از منفی چهل تا مثبت 5 درجه سانتی گراد،

برق ورودی: دویست و بیست ولت

فرکانس : 50 هرتز

توان : 1500 وات

جنس بدنه: صفحات فولادی

جنس محفظه فریزر: استیل گرید سیصد و شانزده بدون جذب آهن ربا

تعداد درب : دو درب دارد؛ شیشه ای و فولادی

 

لوازم آزمایشگاهی

در ادامه معرفی تجهیزات آزمایشگاهی به ویژه فریزرهایی که در این محیط ها به کار می روند، به ذکر این نکات اشاره می کنیم:  درب هایی که برای فریزرهای آزمایشگاهی به کار میبرند از جنس لاستیک سیلیکون می باشد و بدنه آن با شیوه الکترواستاتیک رنگ آمیزی شده است. نوع کنترلر فریزر نیز پی آی دی بوده و دارای عایق پشم سنگ می باشد. لذا می توان استنباط کرد که کمترین سرما و برودتی از این دستگاه به بیرون نشت نمی کند. تایمری که بر روی این دستگاه نصب شده است، بر حسب دقیقه عمل می کند و دقت دمایی آن 0.1 است. این دستگاه دارای بازه دمایی یک درجه بوده و دو عدد سینی استیل نیز دارد .

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا