سمنان

پیش بینی۱۰۰میلیارد تومان مصوبات سفر استانی رئیس جمهور به استان سمنان

پیش بینی۱۰۰میلیارد تومان مصوبات سفر استانی رئیس جمهور به استان سمنان

به گزارش خبرگزاری recive استان سمنان جعفرمرادی حقیقی مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان در سفر به شهرستان گرمسار و در بازدید از عملیات اجرایی حوضه آبریز چنداب و حبله رود درجمع خبرنگاران اظهار کرد: یکی از مشکلات شهرستان خشکسالی و تنشهای آبی است و توسعه فعالیت‌های آبخیزداری و آبخوانداری می‌تواند به رفع این مشکل کمک کند.

جعفرمرادی حقیقی بر ضرورت توسعه فعالیتهای آبخیزداری و آبخوانداری در استان سمنان تاکید کرد و افزود: در مصوبات سفر استانی رئیس جمهور، ۱۰۰میلیارد تومان در سطح استان اعتبار، برای توسعه فعالیت های آبخیزداری و آبخوانداری در استان پیش‌بینی شده است که می‌تواند در کاهش سیلاب و نیز در تغذیه سفره های زیرزمینی موثر بوده و در رفع چالشهای کم آبی بخش کشاورزی موثر باشد.

مرادی حقیقی اظهار کرد: حوضه‌های چنداب و حبله رود، دهنمک ،آبگرم،شهرک صنعتی ،هیکو، گلرودبار، اگره، آستانه، کوه زر شیمی، ابر ، ابرسج میقان، دهملا، سورخان، سوداغلن باغچه، دشت دانیال، ارمیان و قدس از عرصه‌هایی بوده که سال گذشته در این نقاط ۹۸هزار متر مکعب عملیات خاکی و ۳۸هزار متر مکعب عملیات سنگ و ملات انجام گرفته و امسال نیز درگرمسارحوضه چنداب را برای اجرای عملیات آبخیزداری و آبخوانداری پیشنهاد دادیم که در صورت تامین اعتبارونهائی شدن، این طرحها اجرائی می شود. 

وی ذخیره نزولات آسمانی، کنترل سیل و فرسایش خاک، افزایش پوشش گیاهی و تغذیه آبخوان‌ها را از اهداف اجرای آبخیزداری ذکر کرد و گفت: احداث سازه‌های سنگی گابیونی، بندهای زیرزمینی و دو منظوره پخش سیلاب و کنتور فارو از جمله اقدامات انجام گرفته در حوزه آبخیز استان است.

جعفرمرادی حقیقی مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان منابع طبیعی را امانتی برای همه نسل‌ها دانستند و بیان کردند: وظیفه همه مردم حفظ و بقای این سرمایه ملی است که باید در این زمینه تلاش کنیم و با تمام قوا برای نشر فرهنگ منابع طبیعی و محیط زیست همدوش جوامع محلی و همیاران طبیعت اقدام کنیم. 

بر اساس این گزارش، محمد راستین معاون آبخیزداری و علی ترابی سرپرست معاون فنی اداره کل منابع‌طبیعی و آبخیزداری استان سمنان در این بازدید، مدیر کل را همراهی می‌کردند.

مجله خبری recive.ir

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا