اخبار استانها

کاشت ۲۶۰ هکتار نهال تاغ در گرمسار

کاشت ۲۶۰ هکتار نهال تاغ در گرمسار

به گزارش خبرگزاری recive استان سمنان ،شاه حسینی رئیس منابع طبیعی شهرستان گرمسار در این نشست از کاشت ۲۶۰ هکتار نهال تاغ در گرمسار طی سال جاری خبر داد و افزود: با توجه به اینکه وجود درختان تاغ برای تثبیت شن های روان و جلوگیری از پیشروی کویر و مهار طوفان های شن بسیار حائز اهمیت است امسال حدود ۲۶۰ هکتار درخت تاغ در اراضی بیابانی این شهرستان کاشت شده است.
رئیس منابع طبیعی گرمسار از اجرای عملیات بیولوژیک آبخیزداری در ۳ هکتار از مراتع گرمسار در سال جاری خبر داد و افزود: در راستای توسعه پوشش گیاهی و اجرای عملیات بیولوژیک آبخیزداری از محل اعتبارات صندوق توسعه، در ۳ هزار هکتار از مراتع شهرستان گرمسار عملیات آبخیزداری، بذرکاری، بذرپاشی و… انجام شد. 
وی با اشاره به اینکه سد خاکی بهورد احیا و آبگیری شده است، افزود: با ایجاد سد زیرزمینی توانستیم حجم قابل توجهی از آب را در مخازن بالادست بندخاکی بهورد جمع آوری و انتقال دهیم که موجب احیا و آبگیری سد خاکی بهورد شده است و درحال حاضر نیز وضعیت مطلوبی دارد. 
شاه حسینی افزود: به دلیل مشکلاتی که سد خاکی بهورد داشت این روستا خالی از سکنه شده بود. با احیای این بندخاکی بسیاری از سرمایه گذاران علاقه مند به سرمایه گذاری در حوزه گردشگری، پرورش شترمرغ، آهو و… در این منطقه هستند.
رئیس منابع طبیعی گرمسار با بیان اینکه حفاظت از منابع طبیعی و محیط زیست نیازمند احساس مسئولیت بیشتری است، گفت: تمام تلاش ما این است که با همکاری دیگر دستگاه ها و مشارکت مردمی میزان تخریب عرصه های طبیعی را کاهش دهیم و از گسترش بیابان زایی جلوگیری کنیم.
وی ادامه داد: تفاهم‌نامه منطقه ویژه اقتصادی با منابع طبیعی گرمسار یک تفاهم‌نامه عملیاتی است که منطقه ویژه متعهد است در جهت حفظ، احیا و توسعه اراضی واگذار شده قدم های مثبتی بردارد. 
شاه حسینی در خصوص واگذاری اراضی منابع طبیعی به منطقه ویژه اقتصادی گرمسار گفت: منطقه ویژه نسبت به ایجاد جنگل کاری مشارکتی و حفظ طاق هایی که در آن عرصه وجود دارد متعهد است. همچنین تعهد داردکه باید در داخل منطقه ویژه داخلی کشت نهال انجام دهد که هنوز اتفاق نیفتاده است.
رئیس منابع طبیعی گرمسار خاطرنشان کرد: امروز اگر به منابع طبیعی آسیبی وارد شود قطعا خسارت آن به همه ما بر می گردد و بنابراین مسئولیت پذیری برای حفظ این منابع حیاتی بر عهده همه ماست.

۴۸

مجله خبری recive.ir

دانلود نرم افزار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا