فرهنگ و هنر

ژاله صامتی: متاسفانه نسل جوان کشور، کتاب‌خوان نیست

ژاله صامتی: متاسفانه نسل جوان کشور، کتاب‌خوان نیست

به گزارش خبرگزاری recive، ژاله صامتی در گفت‌وگو با ستاد خبری سی‌وسومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، درباره جایگاه و ارزش این رویداد فرهنگی در فضای جامعه سخن گفت.

او با استقبال از برگزاری نمایشگاه کتاب تهران گفت: «از تعطیلی دوساله نمایشگاهی به این مهمی ناراحت بودم. الان خوشحالم که امسال در تجربه جدید هم حضوری و هم غیرحضوری نمایشگاه به روال سابق خود بازمی‌گردد.»

صامتی با بیان این‌که نمایشگاه کتاب حضوری، قطعا فرصتی برای رصد تازه‌های نشر و خرید کتاب‌هایی است که به دلیل مشغله کاری فرصت تهیه آن‌ها را نداشته است، افزود: «بعد از دوسال تعطیلی خوشحالم که نمایشگاه امسال حضوری برگزار می‌شود. واقعا جامعه به از سرگیری فضای نشاط‌آور نمایشگاه کتاب در بین همه مردم جامعه نیاز داشت و می‌دانم بعد از دوسال دوری مردم از نمایشگاه امسال استقبال خوبی خواهند کرد.»

او با اشاره به حظ و لذتی که از همراهی با کتاب می‌‎برد، افزود: «عاشق این هستم که زمان آزاد داشته باشم، بتوانم بروم کتاب‌فروشی، در آن قدم بزنم، کتاب‌ها را تورق کنم، از دیدن تازه‌های نشر لذت ببرم و حتی با دیدن کتاب‌هایی که قدیم خوانده‌ام خاطره‌بازی کنم.»

داور برنامه تلویزیونی «عصر جدید»، با انتقاد از جایگاه کتاب در میان نسل جدید گفت: «وضعیت فرهنگی و کتاب‌خوانی در کشور ما خوب نیست. دانشجو و هنرجو، عجیب و غریب به کتاب بی‌اعتنا هستند. همتی برای رفع این مشکل و ارتقای دانش خود ندارند. نسل ما اگرچه نسل نداشتن‌ها و مشکلات بود، اما هیچ وقت دست روی دست نگذاشتیم و به هر روشی که بود برای خودمان خوراک فکری و فرهنگی تهیه می‌کردیم. خاطرم هست در بین همکلاسی‌هایم وقتی صحبت از کتاب می‌شد، تقریبا همه از آخرین نمونه‌های چاپ و ترجمه‌ شده باخبر بودند. همه آثار نویسنده‌های داخلی و خارجی را پیگیر بودند و می‌خواندند. توجه کنید به‌روز بودن اطلاعات کتاب ما، در شرایط بعد از انقلاب و جنگ بود اما حالا می‌بینی کتاب‌های جدید با بهترین کیفیت چاپ می‌شوند و به راحتی هم قابل دسترس هستند اما نسل جدید پیگیر خواندن کتاب نیست.»

او با بیان این‌که پایه‌های فرهنگی ملت‌ها با روش‌های مختلفی قوی می‌شود و از سینه یک نسل به نسل بعد منتقل می‌شود، یکی از مهم‌ترین و ماندگارترین روش‌های فرهنگ‌سازی را کتاب دانست و گفت: «هرچه نسل‌های جدید ما از کتاب‌خوانی دور شوند، فرهنگ در وجودشان کم‌تر شکل می‌گیرد و اگر با این روند پیش برویم می‌گویم متاسفانه در آینده با نسلی روبه‌رو هستیم که در ‌جهل به‌سر می‌برد و دیگر آن زمان برای ساختن دیر شده است.»

سی‌وسومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران از بیست‌ویکم تا سی‌ویکم اردیبهشت‌ ۱۴۰۱ در دو بخش حضوری در مصلای امام خمینی(ره) و مجازی در سامانه ketab.ir برگزار می‌شود.

۵۷۵۷

مجله خبری recive.ir

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا