فرهنگ و هنر

چرا جلوی روی پرده رفتن «مجبوریمِ» رضا درمیشیان را در اصفهان گرفتند؟

چرا جلوی روی پرده رفتن «مجبوریمِ» رضا درمیشیان را در اصفهان گرفتند؟

در بیانیه کانون فیلم و عکس دانشگاه صنعتی اصفهان ضمن خبر دادن از مخالفت با اکران «مجبوریم» به کارگردانی رضا درمیشیان در این دانشگاه، چنین آمده است:

«بسم الله الرحمن الرحیم

ان الله عزّ و جلّ لم‏یبعثنی معنّفاً ولکن بعثنی مّعلماً و میسراً.
خداوند مرا مبعوث نکرد که با زور با مردم رفتار کنم بلکه برانگیخت تا معلّم و آسان‏گیر برای آن‌ها باشم.
رسول اکرم (ص)

پس از مدت‌ها مصایب دوری از فضای دانشگاه و فعالیت‌های حضوری فرهنگی توسط دانشجویان، به امید ایجاد فضای زنده و بانشاط فرهنگی در دانشگاه صنعتی اصفهان آستین‌ها را بالا زدیم تا به فعالیت‌های کانون فرهنگی فیلم و عکس جانی تازه ببخشیم. تازه‌ترین اقدام کانون که برای دانشگاهیان عزیز برنامه‌ریزی کرده بودیم اکران فیلم «مجبوریم» اثر رضا درمیشیان بود که با مجوز وزارت ارشاد جمهوری اسلامی در سینماهای کشور در حال اکران است و از آن‌جا که نقدها و گفت‌وگوها پیرامون آن هم زیاد بود بر آن شدیم تا اکران را با حضور عوامل فیلم و سپردن تریبون نقد به مخالفان و موافقان آن، به فرصتی برای گفت‌وشنود و تضارب افکار تبدیل کنیم. درست همان چیزی که از یک فضای دانشگاهی انتظار می‌رفت.

بعد از همه تلاش‌ها برای گفت‌وگو و مشورت با رییس دانشگاه، با ایشان دیدار و درباره ضرورت اکران و نقد فیلم در فضای دانشگاهی صحبت کردیم اما شوربختانه بازتاب نگاه ایشان درباره این فعالیت عادی کانون فیلم و عکس (که نمونه‌های آن در همه ادوار وجود داشته است) ما را در بهت و شگفتی فرو برد. ایشان بدون آن که حتی نظر معاون فرهنگی- اجتماعی و مدیران منصوب خود در حوزه مرتبط را جویا شوند تنها با جست‌وجو در اینترنت و خواندن چند سطر تحلیل سطحی درباره فیلم، با بیان جملاتی کاملا سلیقه‌ای با برگزاری این اکران و نقد و بررسی مخالفت کردند.

در همه ادوار فعالین فرهنگی- دانشجویی با موانع و مشکلات همزاد بوده‌اند اما این برخوردهای جدید از سمت مسئولین جدید دانشگاه در نوع خود متفاوت‌ و جالب‌اند.

سوال فعالان فرهنگی دانشگاه این است که آیا دانشگاه صنعتی اصفهان جزیره‌ای جدا از فضای جامعه ایران است که فیلمی که مجوز اکران از وزارت ارشاد، تحت قوانین جمهوری اسلامی را دریافت کرده است از نظر رییس دانشگاه غیر قابل اکران است؟ بهتر است رییس محترم دانشگاه و مدیران فرهنگی یکبار برای همیشه شفاف و صریح نظرات خود را درباره فعالیت در دانشگاه و ایجاد فضای نشاط و نقد بیان فرمایند تا تکلیف فعالان هم در این باره روشن شده و بدانند از این مدیران در چه سطحی باید انتظار داشته باشند.

گویا رییس محترم دانشگاه قصد دارند با ایزوله‌ کردن دانشگاه از فضای جامعه و پنهان کردن مشکلات، اذهان دانشجویان را از واقعیات جاری جامعه دور نگه داشته، با این خیال خام که دانشجویان راهی برای درک و فهم اوضاع پیرامون خود به جز کانال‌های مورد علاقه این مدیران ندارند.

این جریان فکری که اکنون با برپایی اکران یک فیلم چنین برخورد تنگ‌نظرانه‌ای می‌کند تصور می‌کند با ایجاد چنین محدودیت‌هایی می‌تواند اندیشیدن و نگاه نقادانه را نیز از دانشجویان دریغ کند. باید به ایشان گفت بسیار بوده‌اند کسانی که پیش از شما با چنین نگاهی علیه دید باز فرهنگی قد علم کردند ولی جامعه و دانشگاه هیچگاه چنین تنگ‌نظری را برنتافته و راه خود را برای به چالش کشیدن مسائل فکری و فرهنگی در جامعه یافته است.

کانون فیلم و عکس دانشگاه صنعتی اصفهان این منش و مسلک در مواجهه با فعالیت‌های فرهنگی دانشجویان را به شدت محکوم می‌کند و آن را مخل جریان آزاداندیشی و فعالیت فرهنگی در دانشگاه می داند.

این نوشتار در اصل دردنامه‌ای است از سوی کانون فیلم و عکس تا به گوش دانشجویان برساند که فعالیت این کانون و به طور حتم دیگر کانون‌های فرهنگی دانشگاه با چه موانع و مشکلاتی روبه‌روست و ادامه این برخوردهای کوته‌بینانه و تنگ‌نظرانه باعث ایجاد حس سرخوردگی و یأس در افکار جمع کثیری از فعالین فرهنگی- دانشجویی شده و عملا تعطیلی بخش فرهنگی- اجتماعی دانشگاه را در پی دارد.

نتیجه‌ای که شاید خوشایند برخی افراد نیز باشد.»

فیلم سینمایی «مجبوریم» به کارگردانی رضا درمیشیان با بازی فاطمه معتمدآریا، نگار جواهریان، پارسا پیروزفر، پردیس احمدیه و بهمن فرمان‌آرا این روزها بر پرده سینماهاست.

۲۵۹۲۵۹

مجله خبری recive.ir

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا