فرهنگ و هنر

پیکر حجت الاسلام سیدمحمود دعایی به خاک سپرده شد/عکس

پیکر حجت الاسلام سیدمحمود دعایی به خاک سپرده شد/عکس

مراسم تشییع پیکر حجت الاسلام سیدمحمود دعایی با عنوان «در سوگ آبروی رسانه و فخر فرهنگ» پس از مراسم شامگاه گذشته (۱۶ خرداد) در حسینیه جماران، امروز سه شنبه (۱۷ خرداد) از موسسه اطلاعات با نوای قرآن برگزار شد.

جمعی از شخصیت‌های سیاسی و رسانه ای در کنار مردم، در این مراسم حاضر بودند. سیدحسن خمینی، محمدجواد ظریف، سعید خطیب زاده، اسحاق جهانگیری، سید محمد خاتمی، محمدرضا باهنر، مصطفی کواکبیان، علی اکبر صالحی و … از جمله حاضران در این مراسم بودند.

در بخشی از این مراسم پیام سید حسن خمینی در پی درگذشت حجت الاسلام دعایی قرائت شد.

همچنین در ادامه مراسم ساعد باقری ـ شاعر ـ اشعاری را قرائت کرد و گفت: «معمولا در این مراسم‌ها خیلی از کلمات راحت خرج می‌شوند و اغراق می‌کنیم. سختی سخن گفتن درباره آقای دعایی این است که نکند کلماتی بگوییم که بیمناک از تعبیر دیگری باشد. باید گفت شخصیت آقای دعایی بی نظیر بود و از دیرباز یک استثنا برای همه بود. بیش از هرچیزی عزیزی از عرصه فرهنگ و هنر را از دست دادیم. او فقط نماز میت را قرائت نمی‌کرد، بلکه انسان بزرگی بود که همان موقع حضورش در مراسم تشییع پیکر حمید سمندریان و بسیاری از بزرگان دیگر دلگرم کننده بود و البته بسیاری از این حضورها هم مورد تعرض و کنایه قرار گرفت. این مرد بزرگ توانست در دوره حیات خودش به گوهر انسانی احترام بگذارد. البته که او نمی‌توانست دوست کسی باشد که بتواند تعدی کند. ایشان دلسوز و دلخواه همه بود.»

در ادامه مراسم، پیام مقام معظم رهبری در پی درگذشت حجت الاسلام دعایی قرائت شد.

این مراسم همچنین با سخنرانی محمدجواد ظریف همراه بود.

او در سخنانی گفت: «مصیبت سهمگینی است، درگذشت نماد انسانیت، اخلاق، تواضع و بزرگمردی. من هم عرض می کنم دعایی بی نظیر بود. به قول رودکی از شمار دو چشم یک تن کم. وز شمار خرد هزاران بیش/ توشهٔ جان خویش ازو بربای. پیش کایدت مرگ پای آگیش … مرحوم دعایی به همه ما نشان داد می توان انقلابی بود می توان یار دیرین انقلابی بود می توان در دوران ستمشاهی مبارز بود، می توان یار صمیمی رهبری بود و می توان همه را به دور خود جمع کرد و می توان برای همه پدر بود.»

ظریف همچنین گفت: «فرزندان دعایی امروز فقط شما یتیم نشدید امروز بسیاری از ما و دوستداران دعایی و کسانی که از غریب نوازی او بهره بردند احساس یتیمی می‌کنند. امروز خانواده رسانه احساس تیمی می‌کنند. ما به عنوان دیپلمات پیشین از اینکه دعایی از آغاز دیپلمات بود افتخار می‌کنیم. خداوند او را با مولایش محشور بدارد. خدایا تو می‌دانی که ما جز خیر چیزی از او ندیدیم. خدایا تو می‌دانی که دعایی برای همه مهر و محبت و بزرگوار و متواضع بود و دست همه را می‌بوسید. در برابر همه کسانی که به این ملک و نظام خدمت کرده بودند، دستشان را می‌بوسید. خدایش بیامرزد. خداوند به همسر و فرزندانش صبر دهد.»

حجت الاسلام طباطبایی امام جمعه یزد نیز در سخنانی گفت: «مرحوم دعایی از سال‌های سال مورد احترام همه اهالی آن منطقه بودند. مردم از ایشان کراماتی نقل می‌کنند که فقط از اولیاء خدا شنیده شده است. بزرگمردی که نام او با امام راحل، مبارزه، نجابت و سخت کوشی، رسانه و فرهیختگان عجین شده است. از طرف خودم و همه فرهیختگان و عزیزان یزدی به ویژه اهالی زارچ زادگاه ایشان این مصیبت را تسلیت می‌گویم و امیدوارم روحشان با بزرگان محشور شود. حجت الاسلام دعایی نماد اخلاق، تواضع و فروتنی بودند.»

مراسم تشییع پیکر سید محمود دعایی ـ رئیس موسسه اطلاعات ـ با حضور سید حسن خمینی و اقامه نماز میت به امامت او بر پیکر آن مرحوم همراه بود.

این مراسم همچنین برای دقایقی با مداحی و وداع خانواده موسسه اطلاعات و اهالی رسانه با حجت الاسلام دعایی همراه شد.

پیکر حجت الاسلام سیدمحمود دعایی به خاک سپرده شد

پیکر حجت الاسلام سیدمحمود دعایی به خاک سپرده شد

پیکر حجت الاسلام سیدمحمود دعایی به خاک سپرده شد

پیکر حجت الاسلام سیدمحمود دعایی به خاک سپرده شد

۵۷۲۴۵

مجله خبری recive.ir

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا