اخبار بورس

پیش‌بینی قیمت دلار در هفته آینده/ دلار چقدر می‌ریزد؟

پیش‌بینی قیمت دلار در هفته آینده/ دلار چقدر می‌ریزد؟

به گزارش تجارت‌نیوز، قیمت دلار در بازار آزاد ارز تهران با افزایش قیمت مواجه و وارد کانال ۲۸ هزار تومانی شد. روز پنج‌شنبه اما افزایش قیمت دلار متوقف شد و روند قیمت دلار نزولی شد اگرچه قیمت دلار بازار آزاد از کانال ۲۸ هزار تومان پایین‌تر نیامد.

اما قیمت دلار صرافی ملی روز پنج شنبه ۲۳ دی ماه به ۲۶ هزار و ۶۰۰ تومان رسید. کاهش قیمتی که ناشی از اخبار مثبت مذاکرات و کاهش معاملات در بازار ارز بود. اما قیمت دلار در آخرین هفته دی ماه چه می‌شود؟

طی روزهای اخیر وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد: ما در مورد هفته‌ها برای ضرب‌الاجل مذاکرات با ایران صحبت می‌کنیم. شرکایمان را در کشورهای خلیج فارس از هرگونه پیشرفت در گفتگو با ایران مطلع می‌کنیم. ما با شرکای خود برای دستیابی به توافقی کار می‌کنیم که مانع از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای شود.

یک دیپلمات غربی درباره برجام توضیح می‌دهد: از جدیت ایران در دستیابی به توافق مطمئن نیستیم. اول فوریه (۱۲ بهمن) ضرب الاجل‌نهایی و واقعی برای مذاکرات هسته‌ای ایران است. بایدن نمی‌تواند تضمین کند که از هیچ توافقی با ایران در آینده خارج نخواهد شد.

بر این اساس اگر ضرب‌الاجل مشخصی برای مذاکرات مشخص شده باشد، باید دید روند مذاکرات طی دو هفته آینده به چه سمتی می‌رود و سرنوشت قیمت دلار چه می‌شود؟

قیمت دلار افت می‌کند؟

مریم محبی، کارشناس بازارهای مالی در گفتگو با تجارت‌نیوز می‌گوید: وضعیت دلار را از دو منظر رشد اقتصادی ایران و روابط تجاری ایران با جامعه بین‌الملل می‌توان بررسی کرد.

وی ادامه می‌دهد: رشد اقتصادی ایران در گرو سیاست‌های اقتصادی در سطح کلان است. سیاست‌هایی که دولت آنها را تعیین می‌کند. مشخص شدن این سیاست‌ها نشان می‌دهد که روند قیمت دلار به چه سمتی می‌رود.

این کارشناس بازارهای مالی درباره روابط تجاری ایران با جامعه بین‌الملل می‌گوید: این مولفه به شرایط برجام و روابط ما با جامعه جهانی بستگی دارد. باید دید این بار روند مذاکرات هسته‌ای ایران به چه سمتی می‌رود و آیا مذاکرات به نتیجه می‌رسد یا نه.

محبی تاکید می‌کند: کشور ما هم از منظر روابط بین‌الملل و هم از نظر شاخص‌های کلان اقتصاد وضعیت چندان مطلوبی ندارد و به همین دلیل نمی‌توان امیدوار بود که قیمت دلار ریزش جدی داشته باشد.

محبی تاکید می‌کند که شرایط اقتصاد کلان ایران، وضعیت کسری بودجه و نقدینگی به صورتی است که امیدواری چندانی برای بهبود شرایط ایجاد نمی‌کند. برای همین تا زمانی که شرایط اقتصادی بهبود پیدا نکند، نمی‌توان با وجود توافق در مذاکرات هسته‌ای به کاهش ۴۰ تا ۵۰ درصدی قیمت دلار امید داشت.

او گفت: اگر مذاکرات هسته‌ای به نتیجه برسد، در بهترین شرایط می‌توانیم امیدوار باشیم که قیمت دلار به ۲۴ هزار تومان برسد و اگر مذاکرات نتیجه ندهد، باید انتظار دلار ۳۰ هزار تومانی را داشته باشیم.

اما قیمت دلار در آخرین هفته دی ماه چه می‌شود؟ این کارشناس بازارهای مالی تاکید می‌کند: قیمت دلار طی هفته آینده بین ۲۶ هزار و ۵۰۰ تومان تا ۲۹ هزار تومان نوسان می‌کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا