سیاسی

پیام قالیباف درپی درگذشت افروغ، «اندیشمند صاحب‌نظر»

پیام قالیباف درپی درگذشت افروغ، «اندیشمند صاحب‌نظر»

محمدباقر قالیباف روز جمعه در پیامی برای درگذشت عماد افروغ گفت: درگذشت جامعه‌شناس فرهیخته و استاد ارجمند، فعال سیاسی و پژوهشگر پرتلاش، دکتر عماد افروغ، نماینده مردم تهران و رئیس کمیسیون فرهنگی در دوره هفتم مجلس شورای اسلامی، موجب تأسف و تأثر گردید.
رییس مجلس شورای اسلامی در این پیام افزود: تمرکز ایشان بر تحلیل موشکافانه مسائل فرهنگی و معضلات اجتماعی و تألیف آثار متعدد درباره مبانی بازتولید انقلاب اسلامی و چالش‌های فرهنگی پیش روی کشور، از ایشان اندیشمندی صاحب‌نظر ساخته بود.
وی در این پیام تاکید کرد:‌ مرحوم افروغ همچنین در عرصه کنشگری سیاسی نیز، با پایبندی به اصول انقلاب اسلامی، همواره مشفقانه و دلسوزانه، مسائل سیاسی، فرهنگی و اجتماعی را در فضای عمومی با نگاهی انتقادی مطرح می‌کرد و نسبت به آینده ایران عزیز و انقلاب اسلامی عمیقاً دغدغه‌مند بود.
قالیباف این ضایعه را به جامعه دانشگاهی و سیاسی کشور تسلیت گفت و ضمن طلب غفران برای آن مرحوم، برای بازماندگان صبر و اجر از درگاه خداوند متعال مسئلت کرد.
عماد افروغ از اساتید مطرح حوزه علوم اجتماعی بود که در مجلس هفتم نمایندگی مردم تهران را بر عهده داشت؛ وی در این دوره رییس کمیسیون فرهنگی مجلس بود.
افروغ متولد ۱۳۳۶ شیراز، دکترای جامعه‌شناسی داشت و در سال ۷۳ به عنوان دانشجوی نمونه کشور در مقطع دکتری شناخته شد؛ وی از سال ۱۳۷۶ به مدت ۶ سال عضو هیأت علمی دانشگاه تربیت مدرس بود و از سال ۸۲ نیز فعالیت خود را در هیأت علمی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی آغاز کرد و مدیریت گروه علم و دین این پژوهشگاه آخرین مسئولیت وی در این مجموعه بود.
این استاد جامعه‌شناسی دانشگاه تربیت مدرس ریاست گروه جامعه‌شناسی دانشگاه باقرالعلوم را نیز عهده دارد بود و مدیریت گروه اجتماعی مرکز تحقیقات استراتژیک ریاست جمهوری، مسئولیت گروه سیاست داخلی کمیسیون داخلی، دفاعی و امنیتی دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام، مدیریت گروه فرهنگ، هنر و تاریخ شبکه یک صداوسیما از دیگر مسئولیت‌های وی بوده است.
وی که سال ۱۳۵۵ برای تحصیل در رشته جامعه‌شناسی وارد دانشگاه سالفورد انگلستان شد، در شهریور ۱۳۵۹ به دلیل برگزاری تظاهراتی علیه آمریکا در مقابل سفارتخانه این کشور که در اعتراض به برخورد پلیس آمریکا با دانشجویان مسلمان ایرانی در این کشور برگزار شده بود، دستگیر و زندانی و پس از ۵ بار محاکمه از انگلیس اخراج شد.
به گفته فرزند مرحوم افروغ، وی به دلیل عوارض ناشی از بیماری سرطان بامداد امروز – ۲۵ فروردین – در بیمارستان درگذشت و قرار است مراسم تشییع وی در روزهای آینده برگزار و در صحن مصطفی خمینی حرم مطهر امام (ره) به خاک سپرده شود.

بیشتر بخوانید:

افروغ هر روز ساکت‌تر، ساکت‌تر و ساکت‌تر شد

افروغ مبدع « نظریه نقد گفتمان درونی» درگذشت/ در نگاه او زنان بی‌حجاب هم عفیف هستند

هشدار افروغ در تلویزیون: همان راهی را می‌رویم که زمان پهلوی باعث انقلاب شد

افروغ: انقلاب یعنی یایینی‌ها نخواهند،بالایی‌ها نتوانند/ کشور به سمت انقلاب می‌رود اگر…/ کسی ثابت نکرد، میرحسین با غربی‌ها در ارتباط فکری و مالی بوده

افروغ: این، شورش طردشدگان است / مقامات، دعوت به جلسات می‌کنند تا بگویند، اینها هم آمدند و حرفهایشان را زدند/ آنها اصلا عنایتی به عمل ندارند

عماد افروغ: چه کسی می تواند بگوید خانمی که حجاب ندارد عفیف نیست؟/ نباید دنبال مدل واحد برای حجاب برویم؛ اقوام ما لباسهایی دارند که نوع حجاب آنهاست

روایت افروغ از «پیشنهاد مخفیانه سفارت کانادا» به او / نفوذی‌ها از همان ابتدای پیروزی انقلاب در صفوف «انقلابیون» حضور داشتند

۲۱۲۱۷

مجله خبری recive.ir

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا