اخبار ورزشی

پرسپولیس تا فینال آسیا هم با حمایت وزیر رفت!

پرسپولیس تا فینال آسیا هم با حمایت وزیر رفت!

سپهر ستاری؛ استقلال در لیگ بیست و یکم، موفق شد بدون شکست و با جابجایی رکوردهای مختلف، یک قهرمانی تاریخی را کسب کند. محمدنوری، بازیکن استقلال در دهه ۷۰، یکی از افرادی بود که در طول فصل بارها از مجیدی حمایت کرد و وعده قهرمانی آبی ها را در پایان فصل داد.
نوری مهمان کافه خبر recive بود و از وضعیت استقلال در فصل گذشته، تا شرایط تیم در فصل آینده سخت گفت که در ادامه می خوانید:
از وضعیت این روزهای باشگاه خبر دارید؟ به نظرتان مربی خارجی می آید یا ایرانی؟
من معتقدم مربی داخلی می گذارند و بیشتر روی نکونام تمرکز دارند. تنها گزینه اوست و گزینه داخلی دیگری نداریم. البته به نظر می سد هواداران با گزینه داخلی موافق نیستند. به هر حال تیم قهرمان شده و رکوردها را شکسته، به همین دلیل یک مربی خارجی خوب و رزومه دار می خواهند که تیم را دوباره قهرمان کند و در آسیا ستاره سوم را بگیرد. به نظر من هم حق دارند چون شرایط امسال با سال گذشته فرق دارد. اعتقاد خود ما هم این است که مربی خارجی بیشتر مورد اطمینان هواداران است.
به نظرتان با آمدن جواد نکونام، او می تواند موفقیت مجیدی را تکرار کند؟
به نظرم کار سختی است. سال قبل هم دیدید که حاشیه زیادی درست کردند ام با حمایت هواداران، پیشکسوت ها و همچنین آرامشی که مدیریت باشگاه فراهم کرد و قرارداد سه ساله ای که با مجیدی بست، به او اطمینان داد که کارش را در آرامش انجام دهد. به نظرم امسال شرایط سخت است و هر مربی داخلی بیاید، ریسک بزرگی کرده چون هواداران موافق نیستند. هواداران مختلفی با ما ارتباط دارند و به نظرم با مربی خارجی بیشتر موافق اند. اما هر مربی بیاید، ما از او حمایت می کنیم چون نام استقلال برای ما از هرنامی بالاتر است و هرکسی بیاید موظفیم از او حمایت کنیم، تا جایی که تیم لطمه نخورد. اگر ببینیم به تیم لطمه وارد می شود حمایت را قطع می کنیم و سعی می کنیم راه بهتری را در پیش بگیریم.
با اشاره ای که به قرارداد مجیدی داشتید، درباره قرارداد سه ساله او، ابهاماتی وجود داشت که خیلی راحت جدا شد و استقلال هم خسارتی از او نگرفت.
به هر حال صد درصد بدانید که در قرارداد او، بندی بوده که اگر تیم های خارجی او را بخواهند یا جای بهتری مد نظرش باشد، می تواند جدا شود. صد درصد این در قراردادش بوده. من اولا به او، کادر و بازیکنان تبریک می گویم که زحمت کشیده اند و تا الان هم حمایت کرده و می کنیم چون زحمت کشیده و قهرمان شده اند. اما من ناراحتم که آقای مجیدی، می توانست برای هواداران و کسانی که با تشویق ها و اشک های خود از تیم حمایت کردند، می توانست ادامه دهد. در دنیای حرفه ای منکر این قضیه نیستیم که به جای بهتری برود اما ایشان بالاتر از استراماچونی که نیست؟ ایشان در تیمی مثل الغرافه که از تیم های قطری بالاتر و بهتر بود رفت. ایشان هم باید تیمی را انتخاب می کرد که تضمین شده باشد. چون کشور های عربی اگر نتیجه نگیرند، خیلی زود مربی را عوض می کنند. فکر می کنم آقای مجیدی بین پول و هواداران، پول را انتخاب کرد.
خیلی ها می گویند او می خواست قهرمان باشد و رفت تا برای همیشه سایه اش بر سر مربیان باشد، و هر مربی که به مشکل خورد، نام مجیدی به میان بیاید.
نه، به نظر من، با این کار احتمالش کم شد. قطعا مجیدی تنها نبود و همه آیتم ها با هم باعث شد نتیجه بگیرد. مدیریتی که آرامش داد، بازیکنان خیلی خوبی که در زمین و نیمکت داشتیم، کمک مربی که تئوریسین و تمرین دهنده خوبی بود، که بنظرم ایشان تصمیم گیرنده اصلی بود. همه این ها باعث شد تیم قهرمان شود.
به نظرتان اگر گابریله پین نبود، تیم باز هم قهرمان می شد؟
اوخیلی تاثیر گذار بود و به همین دلیل است که الان، هم مدیریت و هم هواداران دوست دارند او بماند و هر مربی داخلی هم بیاید اینطور است. من معتقدم آقای مجیدی می توانست تصمیم بهتری بگیرد و آن صد هرار نفری که در ورزشگاه بودند، برای قهرمانی و قدردانی از مجیدی بود که تیم را بعداز چند سال قهرمان کرد، اما با این حرکت کام هواداران تلخ شد.

به نظر می رسد رفتن او یکباره نبود و از قبل برنامه ریزی شده بود.
صد درصد. شک نکنید از قبل برنامه ریزی و هماهنگ شده. بود نمی خواهم بگویم آقای مجیدی اشتباه کرده بلکه ایشان راه خودش را انتخاب کرده.
اگر خود شما در چنین شرایطی بودید، از تیم می رفتید؟
من نه. اگر خدا شاهد است هزار میلیارد هم می دادند نمی رفتم. ما هواداران فهیمی داریم. وقتی استراماچونی با هواداران ما اوج گرفت و به قطر رفت، نتیجه نگرفت چون آن ها، هواداران ما را ندارند. اگر جای مجیدی بودم می ماندم اما با هواداران صحبت می کردم که شاید در سال جدید، تکرار قهرمانی میسر نباشد و قولی نمی دهم اما تمام تلاشم را می کنم. چون از من حمایت کردید اما بدانید این قضیه هر سال تکرار نمی شود.
اما با رفتن او به هواداران شوک وارد شد چون دوباره تیم ما به حاشیه می رود و خبرهای مختلفی هست. الان هم تنها گزینه ای که هست، آقای نکونام است . هوداران منکر آمدن ایشان نیستند اما می گویند مربی رزومه دار خارجی بیاید که قهرمانی تیم، تداوم داشته باشد. حرف بدی هم نمی زنند. من به جرئت می گویم که هرکسی روی نیمکت بنشیند، از او حمایت می کنم چون نام استاقلال در بین است. الان هم با احساسات هوادارن بازی شد جون من شاهد بودم که به خاطر فرهاد مجیدی، چقدر حمایت کردند. معتقدم ایشان می توانست بماند و به باشگاه کمک کند. شاید پول زیاد هر کسی را وسوسه کند و طبیعی است. اما او در دوران بازی هم همین کار را انجام داد که یک بار در آستانه قهرمانی رفت. من می گویم آن زمان کمی بی تجربه بود اما الان که مربی شده، و تجربه بیشتری دارد و حرفه ای تر شده چرا باز هم این کار را تکرار می کند؟
ایشان یک ایراد بزرگ داشت که دوست نداشت با پیشکسوت ها و بزرگتر ها مشورت کند. می توانست مشورت کند تا شاید راه بهتری به او پیشنهاد می دادند. به هر حال برایش آرزوی موفقیت می کنم. انشالله در امارات هم موفق باشد چون موفقیت او هم موفقیت ملی ماست که می گویند یک مربی ایرانی موفق شده. نمی خواهیم او را تیرباران کنیم اما می گویم می توانست با توجه به احساساتی که هواداران دارند، بهتر عمل کند.
البته خبرهایی شنیدیم که او یک بیماری دارد و به دلیل بیماری‌اش و درمان آن، راهی امارات شده تا در بیمارستان های این کشور درمان شود.
خداکند اینطور نباشد و سایه اش بر سر خانواده اش باشد. من چنین چیزی نشنیده ام و اگر هم صحت داشته باشد، دعا می کنیم اینطور نباشد اما اگر اینطور بود که قرارداد نمی بست و آن را رسانه ای نمی کرد. باز هم برایش آرزوی موفقیت می کنیم و نمی گوییم صد درصد مقصر است، اما می توانست بهتر عمل کتد. اما با این کار، کام هوادارن تلخ شد.
امسال در فضای هواداری، خیلی درباره مجیدی صحبت شد که خیلی ها حمایت کردند، اما بعضی ها خیلی بد از او انتقاد می کردند و الان همان ها فرصت پیدا کرده اند تا دوباره از او انتقاد کنند.
این طبیعی است که هر مربی روی نیمکت این تیم بنشیند، باید منتظر باشد که ترکش های زیادی سمتش بیاید. اگر نکونام هم بیاید، حاشیه های زیادی برایش می سازند. اما من معتقدم اگر کسی استقلال را دوست داشته باشد، به خاطر نام تیم، از هر مربی که بیاید حمایت می کند حتی اگر تفکراتش را قبول نداشته باشند، البته تا جایی که به تیم لطمه وارد نشود باید حمایت کرد. به جرئت بگویم خیلی ها دوست نداشتند مجیدی موفق شود و برایش حاشیه ساختند که موفق نمی شود، ایراد دارد و …
اما از آنجایی که تیم و نفرات بسیار خوبی داشتیم و نیمکت خوب که مهم ترین فاکتور بود، خداراشکر تیم قهرمان شد. من بخاطر تیمم خوشحالم که با یک رکورد خوب و با بالاترین امتیاز قهرمان شد. این مختص به فرهاد نیست بلکه مختص به همه کسانی است که در این باشگاه بازی کرده اند. طبیعی است که دوست نداشتند نتیجه بگیرد. اما عوامل باشگاه و بازیکنان زحمت کشیدند و همه چیز دست به دست هم داد و من خوشحالم از این قهرمانی.
زمان آقای فکری، با اینکه خیلی ها از او انتقاد می کردند، اما در آن دوره هم شما، همیشه از او حمایت می کردید. به نظر شما، چرا فکری نتیجه نگرفت و می گفت به من فرصت ندادند؟
محمود در دهه هفتاد، هم بازی خود من بود. او بسیار بچه خوب و سالمی است و زمانی هم که بازی می کرد، سلامت بود و زحمت می کشید. واقعا زحمت زیادی کشید تا به آن درجه رسید. به نظر من نگذاشتند فکری کار کند و بعضی عوامل باعث شدند نتیجه نگیرد. چون اگر اشتباه نکنم زمانی بود که آقای سلطانی فر وزیر بود، آن زمان داستان پیچیده بود و افراد زیادی دوست نداشتند ما نتیجه بگیریم. از خود وزیر تا معاون او و…

یعنی شما این را قبول دارید که وزیر باعث ناکامی استقلال شد؟
صد درصد. شک نکنید افرادی که برای استقلال می آوردند، افرادی نبودند که به تیم کمک کنند. نمونه آن آقای مددی و نمونه های قبل هم مشخص بودند. من معتقدم استقلال را خیلی اذیت کردند و نگذاشتند نتیجه بگیرد. در زمین هم دیدید که خیلی داورها علیه ما سوت می زدند.
امسال هم همین صحبت ها را درباره استقلال می گویند.
من خدا شاهده از روی تعصب نمی گویم چون خدا، بالاترین داور است و نمی شود الکی قسم خورد. استقلال امسال پاک ترین و بی حرف و حدیث ترین قهرمانی را به دست آورد.
صحبت های آقای درودگر را هم شنیدید؟
شما ببینید آن حاشیه هایی را که در فدراسیون برای ماساختند. شما نیمکت تیم ملی و فدراسیون را ببینید، همه پرسپولیسی اند. کدام استقلالی را دیده اید؟
آقای ماجدی که استقلالی است.
بله او استقلالی است، اما برای تیم کاری نکرده. شما ببینید تیم ما بدون باخت قهرمان شده. چند بازی را می توان برای تیم در آورد؟ الان هرکس حرفی بزند محکوم است چون تیم ما با بالاترین امتیاز قهرمان شده. شما جشن را ببینید که ما دعوت شدیم و قرار بود وارد شویم اما مامور ورود، به ما می گوید شما چندین سال قهرمان نشده ای حالا جشن را هم نبینید. پس از همان درب ورود، با ما دشمن اند. من معتقدم هیچ چیز به نفع ما نبود بلکه زحمات تیم و حمایت هواداران باعث شد. چرا باید تیمی که یکسال زحمت کشیده و حق دارد بازیکنانش در جشن باشند و ملی پوشانش در زمین باشند، باید چنین مشکلی داشته باشد؟ اما بلافاصله اسامی آن ها را خط می زنند. شما ببینید چقدر از بالا با ما دشمن اند و بعد بلافاصله یک نفر را اضافه می کنند چون تیمی که بدون باخت اول شده، باید سهمیه داشته باشد. ما دشمن زیادی داشتیم. همان محمود فکری زحمت کشید اما اشتباه کرد و می توانست مشاوره بیشتری بگیرد اما خیلی علیه او بودند.
چند وقت پیش هم یک فایل منتسب به محمد نوری فر منتشر شد که علیه فکری برنامه می چیدند تا در فضای مجازی، علیه او اقدام کنند.
من نشنیدم اما ایشان گفته که این صحنه سازی بوده. من هم بعید می دانم کسی که مدیر باشد چنین کاری کند. من هم الان دشمن دارم و شما هم همینطور. هرکسی در سیستم کاری خود، دشمنانی دارد اما اگر آن روی سکه را هم ببینیم، من معتقدم اگر کسی به استقلال عشق دارد باید حمایت کند. شاید من با تفکرات فرهاد مخالف باشم اما باید از او حمایت می کردیم که کردیم. یک مربی خیلی خوب مانند پین هم در کنار او بود که خیلی به او کمک کرد. به نظر من برای این قهرمانی، همه فاکتور ها جمع شده بود و مهم ترین آیتم هم به نظرم حمایت هواداران بود. اگر هوادارن نباشند، بازیکن هیچ است. شما بازی بدون تماشاگر را ببینید. ما زمانی برای بازی با پرسپولیس به بندرعباس رفتیم و بدون تماشاچی بازی کردیم و هیچ انگیزه ای نداشتیم. به نظر من همه از جمله خودم، مدیون هواداران هستیم هرچند بعضی ها هم توهین می کنند.
این ها را تا حالا نگفته ام. بعضی وقت ها توهین کرده و می گویند سر بساط نشسته ای و حرف می زنی. اما از خود تعریف نمی کنم تا الان لب به سیگار و قلیان هم نزده و در فوتبال هم پاک و بی حاشیه بازی می کردم و می رفتم. اما به آن ها هم می گویم دست شما درد نکند.
قبول دارید در چند سال گذشته، حواشی پیشکسوت های استقلال و پرسپولیس از خود تیم ها بیشتر بود. بعضی ها در فضای مجازی حاشیه ساختند و توهین می کردند.
من دنبال کردم و مواردی را دیدم. به نظر من اگر بازیکن و مربی ها قرار است حرفی هم در فضای ممجازی بزنند، اگر کسی شخصیت داشته باشد، مواردی که حرمت ها را بشکند را به زبان نمی آورند. یک جایی با مدیرعامل استقلال جلسه داشتیم و یکی از پیشکسوت ها آمد، آن فرد گفت ببین اقای نوری چه حرف هایی می زند و شما چه پستی می زنی. اگر هم قرار است انتقاد باشد، باید حرمت ها حفظ شود. اگر بازیکنی حرمت ها را بشکند شخصیت خود را زیر سوال برده.
این کل کل ها هم بیشتر مخصوص هواداران است نه در شان پیشکسوت.
می گویند زمان همه چیز را مشخص می کند و شخصیت آدم ها را به مردم می شناساند. شما می بینید بعضی آدم هایی که اسطوره بودند، الان چقدر منفور شده اند. به نظرم اگر آبروی کسی را ببری و تهمتی بزنی، یک جا پایت گیر می افتد و آبرویت می رود. کسانی که در زمان خود را ثابت می کنند هم جای خود دارند.
گفتید در قهرمانی استقلال حرف و حدیثی نیست اما درباره پرسپولیس هم می گویند ۵ بار قهرمان شده و به فینال آسیا هم رفته، قطعا در همه این موارد که که وزیر دخیل نبوده.
ببینید یک وزیر خیلی می تواتد تاثیر گذار باشد حتی در کشور خارجی. شما موضوع طارمی را به یاد دارید. اگر از بالا، وزارت ورزش و دست اندرکاران سیاسی ورود نمی کردند، آقای طارمی الان در پورتو هم نبود.

یعنی اگر او استقلالی بود، این اقدامات انجام نمی شد؟
نمی دانم، شاید هم می شد. اما این را به جرئت می گویم و خود من دیدم افرادی که در وزارت بودند، بیشتر پرسپولیسی بودند. خیلی ها را من می دانم و با آن ها ارتباط دارم که صد درصد نقش داشتند. با آقای سلطاتی فر که حرف می زدیم می گفت داداش من پرسپولیسی است. شک نکنید صد درصد تاثیر گذار بودند. الان هم می گویند برای استقلال اینطور بوده اما الان استقلال بدون باخت و با بالاترین امتیاز قهرمان شده، تا جایی که پیشکسوت های پرسپولیس هم می گویند که استقلال لایق تر بود. امیدوارم به آن فرهنگ و درجه برسیم که این حرف و حدیث ها نباشد و از مسائل فنی استفاده کنیم. به جرئت می گویم استقلال امسال پاک ترین قهرمانی را داشت. شک نکنید امسال هم نخواستند قهرمان شویم.
به نظر شما با توجه به این اتفاقات و جدایی مجیدی، استقلال در فصل بعد، چقدر برای قهرمانی شانس دارد؟
من باز هم می گویم برایش آرزوی موفقیت دارم. انتقاد من هم نشات گرفته از احساس خود و هوادارن است. تیم ما خیلی تیم خوبی است و به نظرم اگر شاکله تیم را حفظ کنیم، و زودتر قرارداد ببندیم، می توانیم موفق باشیم. بازیکنانی مانند یامگا و سیلوا حتما باید حفظ شوند. مهره های کلیدی را حفظ کنند و آن ها را تامین کنند. به نظرم نفراتی مانند مهدی پور، سلمانی و بقیه بازیکنان و در کل، به نظرم تمام نفرات باید حفظ شوند. اگر بتوانند صادقی را اضافه کنند خیلی خوب است. با خرید صادقی، اگر رقیب پنج بازیکن گرفته باشد، ما می توانیم با همین یک بازیکن آن ها را در نقل و انتقالات شکست دهیم.
بازیکنانی مانند کاوه رضایی هم اگر اضافه شوند عالی است چون یک مهاجم سرعتی هم لازم داریم که البته به مربی بستگی دارد. به نظرم در دفاع هم اگر سیلوا بماند، و یزدانی و مرادمند هم اضافه شوند مشکلی نخواهیم داشت. هافبک های کناری هم خیلی خوبند و به نظرم مشکل خاصی نداشته باشیم و امسال هم مدعی قهرمانی هستیم. فقط انشالله زودتر مدیریت باشگاه، برای اینکه زمان را از دست ندهیم، مربی را مشخص کند. خود من مخالف مربی داخلی هستم و بهتر است یک مربی رزومه دار خارجی بیاورند. البته مربی داخلی هم بیاید از او حمایت می کنیم اما به نظر من زودتر مربی مشخص شده و آماده سازی انجام شود که عقب نیفتیم.
با اشاره ای که به تمدید قرارداد یزدانی و مرادمند داشتید، مشکل آنها حل شده؟
فعلا حل نشده اما فکر می کنم همکاری داشته باشند و برنامه ریزی شود که برگردند. چون الان هم در ملوان بازی نمی کنند. حداقل برای استقلال بازی و به تیم کمک کنند.
شماره درباره قایدی صحبت کردید، او در شرایط خیلی خوبی رفت اما در امارات اصلا موفق نبود. به نظر شما دلیل ناکامی او چه بود؟ اگر جای مدیریت وقت بودید، او را نگه می داشتید؟
زمانی که ما در کمیته فنی بودیم، یک موردی بین او با آقای شفر پیش آمد که ما رفتیم و او را نصیحت کردیم که بازیکن خوبی هستی و قدر خودت را بدان. او کمی بهتر شد و در سیستم تیمی بهتر شد و حواشی اش کم شد. اما من زیاد مطمئن نبودم از نظر اخلاقی بتواند خود را نگه دارد. آن سال مسائل فنی اش عالی بود و بعد به امارات رفت. من معتقدم بازیکن بزرگ می شود و معروف می شود اما حفظ آن سخت است و باید خودش بخواهد تا حاشیه ها را کنار بگذارد و بعضی مسائل اخلاقی را باید کنار بگذارد.
متاسفانه آقای قائدی از آن شانس و لیاقتی که خدا داده بودف و استعدادی که خودش داشت استفاده نکرد. می توانست آنجا به عنوان مهره ای کلیدی کار کند و به اروپا برود اما بعضی مسائل خانوادگی و شب نشینی هایی که می گویند، باعث شد نتواند پتانسیلی که دارد را به تیم تزریق کرده و خود را ثابت کند.
در این چند سال هم وریا غفوری، با بازیکنان رابطه خوبی داشت. کاپیتانی، شخصیت و اخلاق او نقش موثری در موفقیت استقلال داشت.
به نظر من وریا، جزو محبوب ترین کاپیتان های تاریخ استقلال بود. بسیار بچه خوبی است و باعث شد در تیم رفاقت ایجاد کند. در مقطعی که آقای استراماچونی رفت، او تیم را در دست گرفت و وقتی ما سر تمرین رفتیم و از او حمایت کردیم، بازیکنان خیلی او را دوست داشنند و از نظر فنی و اخلاقی حزو بهترین هاست. به نظرم امسال هم می تواند کاپیتان موفقی باشد. در مربیگری هم آینده خیلی خوبی دارد که انشالله این راه را برود. من وریا را از نظر اخلاقی و فنی جزو بهترین ها می دانم. یک تبریک مخصوص باید به او بگویم بابت قهرمانی چون در آن خیلی نقش داشت.

شما در دوران بازی خود چطور استقلالی شدید؟
پدر من تاجی و استقلالی دو آتشه بود. ما بچه بودیم به زمین امجدیه می رفتیم که پدرم من را با خود می برد و به دنبال آن استقلالی شدیم. در فیلمی که برداشته اند، از من فیلم برداری کردند که گفتند آرزویت جه بود؟ گفتم من وقتی با پدرم می آمدم، در افکار بچگی خود، می گفتم هپخدایا می شود یک روز اینجا بازی کنم؟ نمی گفتم به اسقلال بیایم چون تیم بزرگی بود. شاید شما خبر نداشته باشید من جزو محدود بازیکنانی بودم که یازده تیم داشتم و از ۱۲ سالگی در بزرگسالان برق بازی کردم. از همان جا مدارج را طی کردم که آرزویم این بود روزی به استقلال بروم. آن زمان دو بار دنبال آمدند و در راه آهن به من احازه ندادند. در بانک تجارت تیم خیلی خوبی داشتیم از حمله دایی عابدرزاده و … که منصورخ ان خدا بیامرز، دنبال من فرستاد و با یکی از دوستان به باشگاه رفتیم. تیم هم تازه قهرمان شده بود و زمانی بود که تیم به لیگ سه رفت. ما از لیگ سه بازی کردیم و شش سال در استقلال بودم که در سال ۷۷ که قهرمان شدیم، از سال ۷۸ از تیم جدا شدیم. به هرحال عاشق استقلال بودم و خانوادگی، همه استقلالی بودیم. الان هم اگر دوباره به دنیا بیایم، عاشق استقلال هستم و همیشه حمایت می کنیم.
یکی از صحنه های جنجالی در فوتبال شما هم مربوط به دربی سال ۱۳۷۵ است که اخراج شدید.
آن زمان هم شرایط همین بود. آن زمان آقای عابدینی رئیس فدراسیون بود. ما با پرسپولیس بازی داشتیم و تیم خیلی خوبی داشتند. آن زمان من، دفاع و یار مستقیم آقای مهدوی کیا بودم و منصور خان مربی ما بود. به حرئت می گویم تا دقیقه ۸۴ اصلا نگذاشتم ایشان حرکت و نفوذی بکند. اخطار اولم درست بود که باقری آمد پاز شت ۱۸ قدم شوت بزند و من روی پایش رفتم. آقای جمال شریف داور بود که به نفع پرسپولیس سوت می زد چون به او رسیده بودند و در فرودگاه به او قالیچه دادند و…
اخطار اول درست بود اما در اخطار دوم، یک کورس با مهدوی کیا گذاشتیم و تنه به تنه بودیم که او، زرنگ بزای درآورد و خود را زمین زد. داور هم از خدا خواسته، می دانست نمی گذارم گل بزند به من کارت قرمز داد. من جزو بهترین ها و با اخلاق های زمین شناخته شدم چون اعتراضی نکردم. اینجا هم داستان داشت. وقتی عابدزاده در دروازه آن ها بود، بعد از اخراج سمت من دوید و گفت محمد تو بیرون رفتی، به تیمتان گل می زنیم. تو پدر تیم ما را درآوردی. همان هم شد و من از تونل که خارج شدم، صدای هورا آمد و همین آقای مهدوی کیا دفاع را دور زد و سانتر کرد که آقای بزیک گل زد و بعد از هفت سال، با اخراج ناجوانمردانه من، دربی را بردند.
از عابدزاده یاد کردید، یک سوالی که همیشه هست این است که او قلبا استقلالی است یا پرسپولیسی؟
او در آسیا با استقلال قهرمان شد اما به پرسپولیس رفت. من برای همه احترام قائلم و همه دوست ما هستند و بی اجترامی نمی کنم. اما به خود من هم پیشنهاد شد در زمان آقای عابدینی. آن زمان قبل از دربی با هم جمع می شدیم. آقای عابدینی به من گفت به پرسپولیس بیا و تیم ملی‌ات را هم تضمین می کنم. گفتم من را طلا بگیری، پیراهنم را عوض نمی کنم. ایشان خوشحال شد و گفت باریکلا که با تعصب و باغیرتی. خوشحالم استقلال بازیکنی مانند تو دارد. من معتقدم بازیکنی که در استقلال یا پرسپولیس بازی کرده، نباید به تیم رقیب برود چون اعتبارش را از دست می دهد. خود ما هم نفهمیدیم او استقلالی است یا پرسپولیسی، اما قلبا باید استقلالی باشد که با این تیم در آسیا قهرمان شد اما نمی دانیم. ما دوست داریم استقلالی باشد
وضعیت آماده سازی تیم ملی در مسیر جام جهانی را چطور می بینید؟
وضعیت آماده سازی واقعا خراب است. هرچند نفرات خیلی خوبی داریم. همه تیم ها می روند با شیلی و برزیل و تیم های درجه اول بازی می کنند. ما هنوز یک بازی را نتوانسته ایم تثبیت کنیم. یک بازی که در شان تیم باشد و بازیکنان آزمایش شوند. واقعا متاسفم برای فدراسیون و دست اندرکاران آن. آخر هم با یک تیم داخلی بازی می کنیم و به جام جهانی می رویم. هیچ چیزی برنامه ریزی شده و مدیریت شده نیست. از انتخابات فدراسیون و بازی ها ببینید تا بخش های دیگر که همه چیز خراب است و متاسفم افرادی پست می گیرند که نه دانش دارند، نه مدیریت و نه ارتباط عمومی خوبی با خارج برای موفقیت. متاسفیم و سال های سال است که این مشکلات را می گوییم اما درست نمی شود.
یکی از مشکلاتی هم که در فصل جاری دیده شد، موضوع بیانیه نویسی هایی بود که باشگاه ها علیه یکدیگر داشتند.
اول که پرسپولیس این کار را شروع کرد، چون استقلال قدرتمتد بود و می دانستند اسقلال امسال قعرمان است. استقلال هم در جواب پرسپولیس بیانیه داد و من مخالف بودم. چون وقتی با قدرت داریم ادامه می دهیم، نیازی نیست جواب بدهیم. آن ها به جای اینکه تمرکز خود را روی مسائل فنی بگذارند، روی حاشیه گذاشنتد و همین باعث شد تیمشان عقب بیفتد. من همیشه گفتم که انشالله تیم های دیگر برای دوم و سوم بجنگند چون استقلال قهرمان است و همین هم شد. من مخالف بودم و اول هم پرسپولیس شروع کرد چون در زمین ضعف داشتند و بیانیه دادند.
در بین پیشکسوت های استقلال هم مشکلاتی هست که خیلی ها با هم خوب نیستند. مانند فرهاد مجیدی و قلعه نویی؟ یا مصاحبه منصوریان علیه مجیدی؟ در صورتی که شاید بین پرسپولیسی ها تا این اندازه اختلاف نیست.
در پرسپولیس هم هست اما آن ها شاید بروز نمی دهند. اگر کدروت شخصی هست نمی دانم اما من خودم مخالف این قضیه هستم. چون این فوتبال ها تمام می شود و چشم برهم بزنید، به هشتاد سالگی می رسید که نه می توانید مربیگری کنید و نه بازی. وقتی دنیا ارزشی ندارد و عمر به این زودی می گذرد، پس باید احترام گذاشت. من با همه این ها همبازی بوده و در آخرین دوره هم با فرهاد بازی کردم. به این نتیجه رسیدم دنیایی که ارزشی ندارد و دوست های خوب و جوانی را از دست دادیم، چرا ناراحتی و کدورت درست کنیم؟ اگر من با شما بد هم هستم، اما ظاهرا هم شده دوستی را برقرار کنم و احترام بگذارم. خود من همیشه احترام بزرگتر را گرفته ام و زیبایی دنیا هم به همین است که با بقیه خوب باشیم. چون دنیا ارزشی ندارد. شما منصور خان و ناصر خان را دیدید، غلامحسین مطلومی و… که همه اسطوره بودند اما رفتند و فقط یک خاطره از آن ها ماند. بیایید ما هم اینطور باشیم که دنیا ارزشی ندارد. من از همه شان می خواهم این رفاقت و وفاق برقرار شود چون این پست و مقام ها می گذرد اما دوستی را ایجاد کنیم.
۲۵۷ ۲۵۱

مجله خبری recive.ir

دانلود نرم افزار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا