سمنان

پرداخت حدود ۹۳ میلیارد ریال تسهیلات مشاغل خانگی به هنرمندان

پرداخت حدود ۹۳ میلیارد ریال تسهیلات مشاغل خانگی به هنرمندان

به گزارش خبرگزاری recive استان سمنان ،هنر_صنعتی که به‌واسطه تنوع آب و هوایی در استان سمنان در هر منطقه ویژگی خاص خودش را از نظر نقش، رنگ و کاربرد دارد و این تنوع بر روی ظروف، دست بافته‌ها و اقلام صنایع‌دستی این استان طی هزاران سال نمود پیدا کرده است.

سفال، سرامیک، گلیم، قلمکار، منبت، معرق، نمدمالی، دست‌بافته‌های سنتی و … از صنایع‌دستی فعال استان سمنان است. پیشینه صنایع‌دستی و هنرهای سنتی در این استان به بیش از شش هزار سال می‌رسد.

هنر سفال و سرامیک در استان سمنان حدود شش هزار سال قدمت دارد و پیشینه هنر نساجی سنتی، گلیم‌بافی، رودوزی‌های سنتی و منبت چوب در این استان نیز به حدود ۲۰۰ تا ۵۰۰ سال قبل برمی‌گردد.

۲۰ خرداد به عنوان روز جهانی صنایع‌دستی و آغاز هفته صنایع‌دستی در ایران نام‌گذاری شده است و این موضوع بهانه‌ای شد تا اقدامات معاونت صنایع‌دستی سمنان از یک‌سال گذشته تا کنون را مرور کنیم که در ادامه به آن پرداخته می‌شود.

· حمایت از هنرمندان با پرداخت حدود ۹۳ میلیارد ریال تسهیلات

با هدف احیا و ترویج هنرهای سنتی و حمایت از هنرمندان صنایع‌دستی، حدود ۹۳ میلیارد ریال تسهیلات مشاغل خانگی به هنرمندان صنایع‌دستی استان در سال گذشته و سه‌ماهه نخست امسال پرداخت شده است.

صدور ۳۴۳ مجوز مشاغل خانگی

بیش از ۴ هزار و ۵۰۰ هنرمند صنایع‌دستی در استان سمنان مشغول فعالیت هستند و مجوز مشاغل خانگی برای ۳۴۳ نفر از سال گذشته تا کنون صادر شده است.

· صدور ۱۷۱ مجوز چهارگانه صنایع‌دستی

از سال گذشته تا کنون مجوزهای چهارگانه صنایع‌دستی برای ۱۷۱ نفر در استان سمنان صادر شده و ۱۸۱ نفر در دوره‌های عمومی و ۲۹۱ نفر در دوره‌های تخصصی صنایع‌دستی آموزش ‌دیده‌اند.

هم‌اکنون ۳ خانه خلاق، چهار فروشگاه فعال، ۲ بازارچه دائمی و ۱۳ بازارچه موقت صنایع‌دستی در استان فعال است.

۱۵ میلیارد ریال فروش و صادرات صنایع‌دستی استان

در حال حاضر ۴۸ کارگاه بزرگ فعال صنایع‌دستی در استان سمنان مشغول به فعالیت است و میزان فروش و صادرات صنایع‌دستی استان از سال گذشته تا کنون بیش از ۱۵ میلیارد ریال است.

۱۸ شرکت تعاونی صنایع‌دستی نیز در استان فعال است.

دریافت ۱۶ مهر اصالت ملی و ثبت ۲ شهر ملی صنایع‌دستی

هنرمندان صنایع‌دستی استان در سال گذشته موفق به دریافت ۱۶ مهر اصالت ملی شدند و استان سمنان موفق به ثبت ۲ شهر ملی صنایع‌دستی شد. سال گذشته، مهدی‌شهر در رشته شماره‌دوزی سنگسر و کلاته‌خیج در رشته دست‌بافته‌های سنتی (تانه‌بافی) از استان سمنان به‌عنوان شهر ملی صنایع‌دستی ثبت شدند.

احیای چنگوم‌سازی

یکی از اقدامات شاخص حوزه صنایع‌دستی، احیای رشته‌های صنایع‌دستی و جلوگیری از فراموشی این رشته‌های هنری دست‌ساخت است و در این راستا، رشته چنگوم‌سازی در استان سمنان احیا شد. چنگوم‌سازی یکی از هنرهای اصیل و زیبای شهرستان مهدی‌شهر است. این هنر نوعی ملیله‌کاری نقره است که به عنوان زیور زنانه کاربرد داشته و بیش از ۱۵۰ سال قدمت دارد.

۴۸

مجله خبری recive.ir

دانلود نرم افزار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا