سمنان

پایان طرح‌های آبخیزداری و بیابان زدایی مصوبه سفر رییس جمهور به سمنان با 100 درصد پیشرفت فیزیکی

پایان طرح‌های آبخیزداری و بیابان زدایی مصوبه سفر رییس جمهور به سمنان با 100 درصد پیشرفت فیزیکی

به گزارش خبرگزاری recive استان سمنان ،جعفرمرادی حقیقی در جلسه ستاد هماهنگی ابراز داشت: در سفر دولت سیزدهم به استان سمنان ۱۳۰۰ میلیارد ریال کل اعتبار برای اجرای طرح‌های آبخیزداری، بیابان‌زدایی استان مصوب شد.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان گفت: ۳۵۰ میلیارد ریال از اعتبارات سفر دولت سیزدهم به استان برای بخش های آبخیزداری و بیابان زدایی استان در مرحله اول اختصاص یافت.
مرادی حقیقی افزود: ۲۵۰ میلیارد ریال از این اعتبار در بخش آبخیزداری و تکمیل طرح های نیمه تمام باقی مانده از سال های قبل و طلب پیمانکاران و ۱۰۰ میلیارد ریال برای اجرای طرح های احیای مراتع و بیابان زدایی است.
وی تاکید کرد که اجرای طرح‌های آبخیزداری، یکی از اولویت‌های استان سمنان برای مشارکت در توسعه پایدارکشور به شمار می‌رود که سفر سال گذشته رییس جمهورو هیات دولت به این استان و تصویب اعتبار مناسب برای اجرای آن، ضرورت سرمایه‌گذاری در این بخش را دوچندان کرده است.
هشدار منابع‌طبیعی استان سمنان نسبت به خطر آتش سوزی در مراتع و جنگلها
جعفرمرادی حقیقی مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان اظهار داشت : احتمال وقوع آتش‌سوزی در جنگل‌ها و مراتع استان با توجه به افزایش دما در روزهای پایانی فصل تابستان وجود دارد. وی بیان کرد: با توجه به گرما و خشکی هوا و وجود پوشش علفی و خشک در عرصه‌های منابع طبیعی، رعایت موارد ایمنی برای پیشگیری از آتش سوزی در جنگل‌ها و مراتع استان سمنان از سوی آحاد جامعه ضروری است.
وی افزود : طبق بررسی‌های به عمل آمده غالب حریق‌های رخ داده در جنگل‌ها و مراتع استان در خارج از ساعات کاری اداری و روزهای پایانی هفته و روزهای تعطیل اتفاق می‌افتد.
مرادی حقیقی ادامه داد: دامداران، کشاورزان، گردشگران و تمام کسانی که در محیط‌های طبیعی برای تفریح و یا کار حضور دارند از روشن کردن آتش در طبیعت بخصوص مناطق حساس جنگلی و مرتعی خودداری کنند.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان با تاکید بر نقش ویژه مردم در حفظ و صیانت از منابع طبیعی، افزود: رسانه با فرهنگ سازی بیش از پیش مردم را به حفظ منابع طبیعی تشویق و ترغیب کنند.
مرادی حقیقی بیان کرد: پیشگیری از حریق در عرصه‌های ملی و طبیعی به عنوان ساده‌ترین اقدام نیازمند مشارکت فعال همه مردم با هدف حفاظت از سرمایه‌های ملی است و ضرورت دارد بهره برداران و جوامع محلی، گردشگران و عموم مردم از روشن کردن آتش در جنگل‌ها و مراتع اجتناب کنند.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان از عموم مردم تقاضا کرد ضمن مشارکت فعال در امر حفاظت از عرصه های منابع طبیعی به عنوان امانتی برای آیندگان، گزارش تخریب، تصرف، قطع درختان جنگلی و آتش سوزی در عرصه‌های منابع طبیعی را به سامانه‌های تلفنی ۱۳۹ و ۱۵۰۴ اطلاع دهند.
مراتع مدیریت شده منابع طبیعی استان سمنان بیش از2 میلیون هکتار رسید
جعفر مرادی حقیقی در جلسه ستاد هماهنگی مدیران اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان گفت: از 1252سامانه عرفی مرتعداری در استان سمنان بیش از ۵12 سامانه عرفی از مراتع با مساحت حدود دو میلیون هکتار در قالب تهیه طرحهای مصوب شده و احاله مدیریت با امضای سند در دفاتراسناد رسمی استان با هدف حفظ و احیاء

مراتع و مدیریت اصولی به نمایندگان مرتع‌داران و بهره‌برداران واگذار شد.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان گفت: مدیریت و حفاظت اصولی از مراتع یکی از اولویت‌های سازمان جنگلها ، مراتع و آبخیزداری کشور است و تا زمانی‌که مشارکت مردم و بهره‌برداران وجود داشته باشد، مدیریت مراتع و عرصه‌های منابع طبیعی دچار مشکل نمی‌شود.
وی اظهار داشت: بدون تردید مجریان طرحهای مرتعداری و بهره‌برداران عرصه‌های منابع طبیعی مهم‌ترین و موثرترین نقش را در حفاظت از مراتع به عهده دارند و در راستای حفاظت، صیانت و احیای مراتع، احاله مدیریت طرحهای مرتعداری این استان در دستور کار قرار گرفته است.
اجرای طرح کاداستر اراضی ملی در استان سمنان با پیشرفت 99درصد به پایان رسید
جعفرمرادی حقیقی مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان گفت: تثبیت و صدور سند کاداستر (حدنگاری) اراضی ملی در استان سمنان با پیشرفت 99درصد به پایان رسید.
جعفرمرادی حقیقی دردومین جلسه ستاد هماهنگی مدیران اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان که در سالن شهید نقاشیان برگزار شد، افزود: مجموع مساحت استان سمنان ۹میلیون و 397هزار هکتار است که نه میلیون و 134هزار هکتار در سامانه کاداستر اسناد تثبیت و حدود هشت میلیون و 979هزار هکتار سند تک‌برگی با هماهنگی اداره کل ثبت اسناد واملاک استان صادر شده است.
مرادی حقیقی ادامه داد: بیش از ۹۵ درصد اراضی استان، اراضی ملی است که با همکاری و تعامل سازنده در استان، تاکنون سند تک برگی برای 99 درصد مساحت اراضی ملی استان صادر شد.
اجرای طرح تداوم و توجه به شعار سال کشور و برنامه های اجرایی ابلاغی سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری
جعفر مرادی حقیقی،مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان گفت : با توجه به شعار سال 1401 ( تولید، دانش بنیان و اشتغال آفرین ) و برنامه اجرایی ابلاغی از سوی سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور، تمام بخش ها و ادارات ستادی و شهرستانی باید برنامه ریزی لازم را به منظور انجام کلیه موارد مصوب در طرح تداوم جهت دستیابی به اهداف مورد نظر انجام دهند.
مرادی حقیقی مشارکت کلیه دستگاه ها و آحاد مردم را در اجرای پروژه های منابع طبیعی بسیار مهم دانست و نقش آموزش ، ترویج و روابط عمومی را در همراه سازی مردم و افزایش آگاهی و اطلاع رسانی آنها، لازم دانست .
جعفر مرادی حقیقی ارتباط با مراکز دانشگاهی ،تحقیقاتی و پژوهشی در پیشبرد اهداف سازمانی و برنامه های اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان را لازم و ضروری دانست و آن را پایه گذار علمی تر اجراشدن پروژه ها دانست و گفت دانش محور بودن کلیه فعالیت های منابع طبیعی ضامن موفقیت آن هاست که در طرح تداوم 14پروژه دانش بنیان به آن ها توجه ویژه ای شده است. واین اداره کل همکاری نزدیک با دانشگاهها و مراکز علمی و شرکتهای دانش بنیان استان سمنان باجلسات متعدد و انعقاد تفاهم نامه های همکاری راداشته است.
واگذاری 745 هکتار از اراضی ملی به اداره کل راه و شهرسازی مرکز و شرق استان برای اجرای طرح نهضت ملی مسکن
مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان گفت: ۷۴۵ هکتار از اراضی ملی به اداره کل راه و شهرسازی مرکز و شرق استان برای اجرای طرح نهضت ملی مسکن واگذار شده است.
جعفر مرادی حقیقی اعلام کرد: منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان به‌ منظور تسریع در اجرایی شدن طرح نهضت ملی مسکن اراضی ملی و طبیعی داخل محدوده و حریم شهرها را واگذار کرده است.
مرادی حقیقی افزود: اراضی واگذار شده در محدوده مناطق شهری حوزه استحفاظی شهرستان‌های تابعه استان سمنان است و راه و شهرسازی فرآیند قانونی تغییر کاربری و الحاق آن به بافت

شهرها برای اجرای طرح نهضت ملی مسکن را پیگیری خواهد کرد.
100هکتار عرصه‌های منابع طبیعیِ آسیب‌دیده از معدنکاری در سمنان احیا شد
جعفرمرادی حقیقی مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان گفت: احیاء و بازسازی ۱۰۰ هکتار از عرصه‌های منابع طبیعی استان که در اثر بهره‌برداری معادن تخریب شده بود احیاء شد.
وی با اشاره به اهمیت حفظ و توسعه منابع طبیعی گفت: طرح احیا و بازسازی ۱۰۰هکتار از عرصه‌های منابع طبیعیِ این استان که در اثر فعالیت بهره برداری معادن تخریب شد و ماده معدنی آنان به اتمام رسیده است در پایان سال گذشته احیاء شد.
مرادی حقیقی اظهار داشت: اجرای طرح احیا و بازسازی عرصه‌های منابع طبیعی این استان که در اثر فعالیت و بهره برداری معادن، تخریب شدند برابر دستورالعمل اجرایی ماده ۲۵ قانون معادن و ماده ۱۷ اصلاحی و دستورالعمل‌های فنی و اجرایی پیگیری می شود.
شروع پویش مردمی بذرکاری در فصل پاییز با مشارکت مردم
مرادی حقیقی بیان کرد: پویش مردمی بذرکاری، بذر پاشی و نهالکاری درعرصه های منابع طبیعی با مشارکت مردم، جوامع محلی و دستگاههای اجرایی استان سمنان در فصل پاییزبرنامه ریزی و اجرا می شود.
وی از اجرای پویش مردمی بذرکاری برای احیای عرصه های منابع طبیعی استان سمنان از “روز جهانی خاک”در استان سمنان خبر داد و اظهار داشت: پویش یادشده در راستای اجرای پویشی وسیع‌تر با عنوان “ایران سرسبز، ایران قوی، هر ایرانی یک درخت” تا پایان اسفند سالجاری اجرا می‌شود.
مرادی حقیقی خاطرنشان کرد: این برنامه مردمی با مشارکت دوستداران محیط زیست و منابع طبیعی، همراهی و همکاری شورای اسلامی روستاها، مردم،جوامع محلی، مسوولان دولتی و محلی، تشکلهای زیست محیطی ، بسیج سازندگی و هلال احمر، با هدف حفظ و احیا جنگل‌ها، مراتع و عرصه های بیابانی تا پایان اسفند ماه سالجاری اجرایی‌ میشود.

۴۶

مجله خبری recive.ir

دانلود نرم افزار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا