اقتصادی

وعده جدید وزیر نفت درباره قیمت بنزین/ ایران از ابزار تخفیف برای صادرات بیشتر نفت استفاده می‌کند؟

وعده جدید وزیر نفت درباره قیمت بنزین/ ایران از ابزار تخفیف برای صادرات بیشتر نفت استفاده می‌کند؟

جواد اوجی در پاسخ به این پرسش که آیا قیمت بنزین در ۱۴۰۱ تغییری می‌کند؟ افزود: هیچ‌گونه افزایش قیمت بنزین را در سال ۱۴۰۱ نخواهیم داشت.

وی در پاسخ به این پرسش که منابع حاصل از صادرات نفت به صورت ارز به کشور برمی‌گردد؟ عنوان کرد: بله، هیچ مشکلی نداریم و به تأمین نیازهایی که کشور دارد نیز کمک می‌شود. از محل درآمد پتروشیمی هم الحمدلله پیش‌بینی‌مان این است که تا پایان امسال ۱۲ میلیارد دلار در سامانه نیما ارز وارد شود.

وزیر نفت تصریح کرد: این ۱۲ میلیارد دلار قابل‌توجه است و کمک می‌کند تا سایر بخش‌ها بتوانند از این ارز استفاده کنند. به جد می‌گویم سرجمع درآمدهای حاصل از نفت، میعانات گازی، خالص گاز، فرآورده‌های نفتی و محصولات پتروشیمی امسال نزدیک به ۵/۲ برابر سال گذشته است. فقط در بخش گاز، سال گذشته وصول درآمد حاصل از خالص گاز صادراتی تقریبا کمتر از یک میلیارد دلار بود، اما ان‌شاء‌الله تا پایان امسال ۵/۴ میلیارد دلار فقط درآمد خالص گاز صادراتی‌مان است؛ این هم قابل‌توجه است.

اوجی در پاسخ به این پرسش که چه بخشی از این افزایش درآمد به خاطر افزایش قیمت نفت بوده است؟ متذکر شد: افزایش قیمت نفت هم نقش داشته ولی اول اینکه افزایش قیمت نفت در این دو، سه ماه اخیر رخ داد؛ دوم آنکه الحمدلله ما از نظر حجمی، میزان و وزنی یعنی در همه ابعاد، هم در صادرات گاز، هم فرآورده‌های نفتی، هم محصولات پتروشیمی و هم نفت و میعانات گازی افزایش داشته‌ایم و این افزایش هم رقم‌های چشمگیری بوده است.

وی همچنین در پاسخ به این پرسش که گفته می‌شود که ایران از ابزار تخفیف برای صادرات بیشتر نفت استفاده کرده است. تأیید می‌کنید؟ خاطرنشان کرد: نرخ‌های ما خیلی رقم‌های خوب و متعارفی است. نرخ‌هایی که هم نفت خام و هم میعانات گازی و همه محصولات دیگرمان را می‌فروشیم، مبنی بر قیمت‌های روز دنیا هستند که نرخ‌های خوبی است.

۲۲۳۲۲۵

مجله خبری recive.ir

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا