فرهنگ و هنر

وحدت پیروان ادیان توحیدی، دنیا را متحول می‌کند

به گزارش خبرگزاری فارس، حجت‌الاسلام سیدعلی قاضی‌عسکر، رئیس شورای عالی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در برنامه کنکاش شبکه جام جم درباره وحدت اظهار داشت: وحدت، مسأله فراگیری بوده و شامل همه ابعاد می‌شود. در جامعه اگر تفرقه باشد، مردم نمی‌توانند به اهداف خود برسند. حتی در درون خانواده نیز اگر زن و شوهر اختلاف داشته باشند فرزندان نیز آسیب می‌بینند. بنابراین اگر در شهر یا کشور مردم یا مسئولان اختلاف داشته باشند، تمام نیروشان صرف برکناری یگدیگر می‌شوند و برای رسیدن به اهداف خود موفق نمی‌شوند. قرآن می‌گوید عداوت و دشمنی را شیطان ایجاد می‌کند. وحدت لازمه زندگی بشر است و بدون آن، زندگی آسیب می‌بیند.

وی درباره علت شکل‌گیری هفته وحدت و لزوم وحدت بین مسلمانان بیان کرد: اهل سنت، ولادت پیغمبر اسلام را ۱۲ ربیع الاول و علمای شیعه۱۷ ربیع الاول می‌دانند. بنابراین، این بازه زمانی هفته وحدت نامگذاری شده است. جمعیت مسلمانان جهان حدود ۱.۵ میلیارد است. جدا از بحث جمعیت، در منطقه خاورمیانه، بیشترین منابع نفت، گاز، معادن و نیروی انسانی در این منطقه است. اگر مسلمانان به کمک هم بیایند، می‌توانند موفق شده و تحت سلطه استعمارگران نباشند. بحث وحدت تماما ریشه قرآنی دارد و بنابراین این امکان وجود دارد که ما بتوانیم متحد عمل کنیم و صحنه گردان مجامع بین المللی باشیم.

توطئه سلطه گران بین‌المللی برمبنای تفرقه افکنی است

وی درباره اختلاف و شبهه افکنی توسط استعمارگران افزود: توطئه سلطه‌گران بین‌المللی، یکی از محورهای اساسی و اصلی است. شعاری که انگلیسی‌ها دارند، بر این مبناست که اختلاف بینداز و حکومت کن.کشورهای استعمارگر به دنبال تجزیه کشورها، به جان هم انداختن مسلمانان و غارت کردن منابع آن‌ها از این طریق است.

حجت‌الاسلام قاضی عسکر خاطر نشان کرد: این دشمنان بر مرکب جهل مردم سوار شدند. مثلا گفتند شیعه به مقدسات سنی توهین می‌کند و شما هم باید به مقدسات شیعه توهین کنید؛ و در نهایت بحث داعش پیش آمد. پشت صحنه قدرت‌های شیطانی و بین‌المللی هستند که از جهل مردم سوءاستفاده می‌کنند.

وحدت پیروان ادیان توحیدی، دنیا را از وضع موجود متحول خواهد کرد

وی درباره وحدت بین ادیان مختلف گفت: ما نه تنها با مسلمان ها، بلکه با سایر ادیان نیز مشکلی نداریم. اگر پیروان ادیان توحیدی متحد شده و امکانات خود را به کمک هم بیاورند، دنیا از وضع موجود متحول خواهدشد. طبق قرآن خدا ولی مومنان است و آن ها را از تاریکی به سمت نور هدایت می کند. اگر در جامعه اسلامی جهل و خرافه پرستی باشد مردم به دنبال جهل می روند.

حجت الاسلام قاضی عسکر تصریح کرد: در قرآن طبق «یا أَیُّهَا الَّذینَ آمَنُوا» به اهل ایمان اشاره شده و نه تنها شیعیان. همچنین در قرآن «وَاعتَصِموا بِحَبلِ اللَّهِ جَمیعًا» آمده است، یعنی همه اعتصام به حبل الله داشته باشند.  همچنین در جای دیگر در قرآن می فرماید« یا أَیُّهَا الَّذینَ آمَنُوا ادْخُلُوا فِی السِّلْمِ کَافَّهً »، همزیستی مسالمت آمیز داشته باشید؛ چرا که منطق اسلام، منطق تحمیل عقیده نیست.  

ریاست شورای عالی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی با بیان اینکه قرآن می‌فرماید ما اسلام را عرضه می‌کنیم. آیه « لا اِکْراهَ فِی الدّین » بیانگر این است که اسلام هیچ تحمیلی در عقیده ندارد، درباره وحدت مسلمانان با سایر ادیان گفت: برای پیمودن عظمت راهی جز از وحدت وجود ندارد. حج کانون وحدت است و نه اختلاف شیعه و سنی. حتی نباید با پیروان ادیان دیگر، رفتار نامناسب داشت. روایتی از رسول اکرم آمده است که کسی یک نفر از پیروان ادیان ادیان دیگر را مورد آزار قرار دهد، انگار مرا اذیت کرده است. همچنین اسلام می‌فرماید غیبت و تجسس نکنید چرا که موجب اختلاف و تفرقه می شود و این کار حرام است.

وی ادامه داد: یکی از اهداف انقلاب اسلامی، این بود که این انقلاب را فقط در درون مرزها حفظ نکند. بلکه وظیفه داریم تا از محرومین و مستصعفین مسلمان و غیرمسلمان دفاع کنیم؛ که این موضوع، خود ریشه در قرآن دارد.

راهکارهای حفظ وحدت بین جوامع

حجت الاسلام قاضی‌عسکر درباره راهکارهای حفظ وحدت بین جوامع تصریح کرد:  اولین راهکار حفظ وحدت بین جوامع، گفتگوی فرهیختگان است. مثلا خبرگان کشورهای مختلف در هفته وحدت با هم به گفت‌وگو می پردازند. دومین شیوه این است که گفت‌وگو با همدیگر را با هم فرا گیرند و شبهات را رفع کنند.

وی افزود: سومین شیوه، تعاملات بین فرهیختگان اسلام است. همچنین رفت و آمد بین ملت های مسلمان بسیار مهم است. سوق دادن گردشگری به این سمت می تواند بسیار موثر باشد. چرا که در دوران قبل از کرونا، نزدیک به ۷ میلیون نفر در سال به کشورهای خارجی می‌رفتند. مسئله دیگر رفع تنش بین دولت‌هاست. قرآن می‌فرماید: «فَإِنْ تَنَازَعْتُمْ فِی شَیْءٍ فَرُدُّوهُ إِلَى اللَّهِ وَالرَّسُولِ».

وی تاکید کرد: مهم ترین شیوه، هم‌افزایی است. ما در زمینه علمی پزشکی از سایر کشورهای اسلامی برتریم. می‌توانیم دانش خود را به آن ها عرضه کرده و بازار بین الملل اسلامی ایحاد کنیم. این خود به معنای افزایش اشتغال و رونق کشورها خواهد بود.

انتهای پیام/ 


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا