اخبار ورزشی

هفتصد و ده میلیارد در حساب سرخابی‌ها

هفتصد و ده میلیارد در حساب سرخابی‌ها

حدود دو ماه از آغاز پذیره نویسی برای خرید سهام پرسپولیس و استقلال می‌گذرد و سازمان خصوصی‌سازی در حال طی مراحل بعدی واگذاری سهام این دو باشگاه است. در ابتدا چیزی حدود ۱۰ درصد از سهام سرخابی‌های پایتخت از طریق بازار فرابورس به افراد حقیقی و حقوقی عرضه شد و حالا قربانزاده رییس سازمان خصوصی سازی از عرضه بلوک‌های مدیریتی خبر می‌دهد که با این اتفاق، مالکیت دولت بر این دو باشگاه به کمتر از ۵۰ درصد خواهد رسید.
پیش از آغاز واگذاری قرمز و آبی تهران در بورس، کارشناسان خصوصی سازی و قوه قضاییه، پروسه طولانی ارزشگذاری روی برند و اموال این دو باشگاه را انجام دادند که بر اساس آن پرسپولیس ۳۲۱۰ میلیارد تومان ارزشگذاری شد و استقلال ۲۷۸۰ میلیارد تومان. سپس تصمیم بر این شد که حدود ۳۵۰ میلیارد تومان از سهام هر دو باشگاه از طریق فرابورس در اختیار متقاضیان قرار بگیرد.
واگذاری از روز ۱۵ اسفند آغاز شد و سرانجام در آخرین روزهای سال ۱۴۰۰ با اعلام سازمان خصوصی سازی، عرضه اولیه به پایان رسید: «مجموع سهام خریداری شده پرسپولیس معادل ۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال و مجموع سهام خریداری شده استقلال ۳ هزار و ۵۹۰ میلیارد ریال است.» به این ترتیب انتظار می‌رفت که تا در آغاز شد چیزی حدود ۷۰۹ میلیارد تومان در خزانه این دو باشگاه قرار بگیرد.
البته نکته مهم اینکه از میزان عرضه اولیه سهام پرسپولیس ۲۴ درصد را سهامداران حقیقی (۷۶ درصد حقوقی – شرکتها) و از سهام استقلال ۲۲ درصد را سهامداران حقیقی (۷۸ درصد حقوقی- شرکتها) خریداری کردند.
با این حال اما نکته مهم واریز ۷۰۰ میلیاردی به حساب این دو باشگاه بود که پس از حدود یک ماه انتظار، چند روز پیش انجام داد تا احتمالا بیشترین میزان پولی که خزانه پرسپولیس و استقلال به خود دیده، از راهی غیر از اسپانسرینگ یا پاداش موفقیت تیمها به دست بیاید.
این واریزی بیش از درآمدزایی مدیران این دو باشگاه در یک سال اخیر است که می‌تواند علاوه بر پرداخت بدهی‌های خارجی، تحول شگرفی هم در اوضاع پرسپولیس و استقلال ایجاد کند اما یک مانع بزرگ بر سر راه سرخابی‌ها وجود دارد؛ آنطور که پیش‌تر در اسناد مدیریتی دیده شد، پرسپولیس ۳۲۶ و استقلال ۲۷۰ میلیارد تومان بدهی مالیاتی دارند که البته با کسر رقم قابل بخشش این عدد به ترتیب به ۱۲۳ و ۷۵ میلیارد تومان کاهش پیدا می‌کند.
به عبارتی از رقم ۳۵۰ میلیارد تومانی پرسپولیس و ۳۵۹ میلیارد تومانی استقلال که به حساب آنها واریز شده و فعلا قابل برداشت نیست، ابتدا اداره مالیات رقم بدهی مالیاتی را کسر خواهد کرد تا حدود ۲۰۰ میلیارد تومان در حساب باقی بماند. از این رقم استقلال باید بدهی‌های خارجی قریب الوقوع خود را پرداخت کند و پرسپولیس نیز ملزم به تسویه حساب بدهی ۷۰ میلیاردی دوره مجید صدری و سپس احتمالا پرونده بوژیدار رادوشوویچ خواهد بود.
پیش‌تر حسن امیررحیمی، سرپرست آماده‌سازی بنگاه‌های سازمان خصوصی سازی گفته بود: «مبلغ حاصل از پذیره‌نویسی به حساب استقلال و پرسپولیس واریز شده ولی فعلا طبق قانون حق برداشت ندارند و این دو باشگاه ابتدا باید مجوز سازمان ثبت را بگیرند که استقلال این اقدام را انجام داده و پرسپولیس هم قرار است مجوز را بگیرد.»
همچنین علی عطایی معاون مالی باشگاه پرسپولیس در اینستاگرام خود نوشته بود که «در روزهای آینده» برداشت پول ممکن خواهد شد و باتوجه به اینکه خصوصی سازی «به منظور کسب مجوز حرفه‌ای» انجام شده، این رقم نیز به توسعه زیرساخت، پرداخت بدهی و سرمایه‌گذاری برای درآمدزایی اختصاص خواهد یافت.
به این ترتیب اگرچه بخش عمده این پول هنگفت برای پرداخت بدهی‌های چندین ساله هزینه خواهد شد اما به هر حال پرسپولیس و استقلال فرصت این را خواهند داشت تا پس از این دوره جدیدی را آغاز کنند؛ دوره‌ای که می‌تواند به توسعه و پیشرفت آنها ختم شود و قدم گذاشتن در راهی بهتر از این چند دهه اخیر باشد.

بیشتر بخوانید:

افشاگری سخنگوی استقلال از درخواست مدیران سابق

اولین تصویر خانواده رونالدو بعد از تولد دخترش/عکس

عکس | طارمی دست بردار باشگاه اسپورتینگ نیست!

۲۵۴ ۲۵۱

مجله خبری recive.ir

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا