همدان

نگاه مجلس تقویت کتابخانه‌های عمومی است/ افزایش اعتبارات فرهنگی

به گزارش خبرگزاری فارس از همدان، حمیدرضا حاجی‌بابایی امشب در آیین بزرگداشت بیست و نهمین دوره هفته کتاب، کتابخوانی و کتابدار استان همدان با بیان اینکه تاریخ نشان داده هیچ چیز جای معلم و کتاب را نمی‌گیرد تصریح کرد: کتاب رفیق شفیقی است که انسان را هدایت و کمک می‌کند و هیچ وقت راز فردی را فاش نمی‌کند و همیشه راهنما و امانتدار انسان‌هاست.

وی با بیان اینکه در کشور  تلاش بسیاری برای ترویج فرهنگ کتابخوانی توسط کتابداران صورت گرفته است، اما کارهای نشده بسیاری هم باقی است ادامه داد: این کارهای نشده متوجه کتابداران نیست، بلکه باید توسط ما و مسؤولان صورت گیرد.

نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس تأکید کرد: اگر بخواهیم نشده‌ها را محقق کنیم، باید کارهای بسیاری انجام دهیم که شامل کار فرهنگی تا کار اقتصادی است به عنوان مثال باید معیشت را خوب شکل دهیم تا کتابخانه و کتابخوانی شکل بگیرد و در نهادهای اجتماعی و فرهنگی با توجه به نیازشان سرمایه گذاری کنیم.

وی با اشاره به اینکه نهادینه شدن کتابخوانی باید از کودکی انجام شود تأکید کرد: استان همدان در حوزه ساخت کتابخانه مدیریت، اداره و برگزاری برنامه‌های مختلف وضعیت خوبی دارد و البته بین این وضعیت خوب تا نقطه مطلوب فاصله زیادی است که باید کارهای حاکمیتی، ساختاری و برنامه‌ریزی‌های مختلف صورت گیرد.

حاجی‌بابایی با اشاره به اینکه تولید علم با ترویج کتابخوانی افزایش می‌یابد گفت: مجلس نظر خوبی در تقویت کتابخانه‌های عمومی دارد و در این راه اعتبارات کتابخانه‌های عمومی را تا جایی که امکان داشت، افزایش داده است.

وی با بیان اینکه در همین راستا بودجه ۲۸۰ میلیارد تومانی را ۱۵۰ میلیارد تومان افزایش دادیم، یعنی بیش از ۶۰ درصد که برای نخستین بار رخ داد، اظهار کرد: منشأ این اتفاق نیز همدان بود که اطلاعات لازم را به ما رساندند و ما هم آنچه در توان بود، انجام دادیم که البته معتقدیم باز کافی نیست.

آسیب‌های اجتماعی در جایی بروز می‌کند که اثری از کتاب نیست

 فرماندار  شهرستان همدان نیز با طرح این سؤال که چرا باید کتاب از سبد خانوار ما ایرانی‌ها حذف و یا ظرفیت آن کاهش یابد اظهار کرد: جای خالی کتاب همچنان به قوت خود باقی است.

محمدعلی محمدی با بیان اینکه بسیاری از بررسی‌ها نشان می‌دهد متأسفانه بسیاری از ناهنجاری اجتماعی و مسائل ضد فرهنگی برای افرادی رخ می‌دهد که با کتاب و کتابخوانی بیگانه هستند گفت: قریب به اتفاق زندانی‌های همدان، دیپلم ندارند که موضوع نشان می‌دهد هرچه از کتاب و کتابخوانی فاصله گرفتیم، ناهنجاری‌ها و بزهکاری‌ها پررنگ می‌شوند.

وی تأکید کرد: آفتی که امروز با آن مواجه هستیم، فضای مجازی است، فضایی که جای کتابخوانی را در محافل، مجالس و خانه‌های ما گرفته و فرصت به کتابخوانی نمی‌دهد.

فرماندار شهرستان همدان با بیان اینکه ترور شخصیت‌های بسیاری در فضای مجازی انجام می‌شود تأکید کرد: تا پیش از فضای مجازی یک فراغت پیش می‌آمد که چند صفحه‌ای کتاب مطالعه شود.

وی با اشاره به اینکه تمام خروجی مطالعه و خواندن حرکت به سمت و سوی عقلانیت است افزود: بسترها برای کتابخوانی آماده است و باید فضای عمومی جامعه به دست اساتید و فرهیختگان آماده شود تا کتابخوانی نهادینه شود.

انتهای پیام/ 89040/این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا