کرمانشاه

نمایشگاه جدید کرمانشاه، از آغاز تا هیچ کجا!

نمایشگاه جدید کرمانشاه، از آغاز تا هیچ کجا!

بهمن ماه سال ۱۳۸۸ بود که کلنگ احداث نمایشگاه جدید کرمانشاه در زمینی ۶۰ هکتاری در شمال شهر کرمانشاه و در نزدیکی بیمارستان امام رضا(ع) به زمین زده شد و قرار بود کرمانشاه صاحب یک نمایشگاه بین‌المللی در خور شود تا بتوان در آن میزبان بسیاری از رویدادهای نمایشگاهی بین‌المللی بود.
برای این نمایشگاه سه فاز در نظر گرفته شده بود. فاز اول که قرار بود دو ساله افتتاح شود شامل سردرب، محوطه سازی، چارچوب‌های اصلی و سالن نمایشگاهی شش هزار متری بود.
در فاز دوم توسعه نمایشگاه هم سالن نمایشگاهی با ۱۲ هزار مترمربع در نظر گرفته شده بود و فاز بعدی نیز قرار بود متناسب با نیاز و کشش کرمانشاه در آینده اجرا شود.
اما حالا سال ۱۴۰۱ است و نه تنها خبری از افتتاح این نمایشگاه نیست، بلکه خبرهای خوبی هم از آن شنیده نمی‌شود.
این نمایشگاه از اول هم روی خوش ندید، به محض اینکه قرار بود کارها آغاز شود سه معارض برای زمینش پیدا شد، در حالیکه زمین را راه و شهرسازی به شرکت نمایشگاه داده بود.
سه معارض در محلی اصلی و مهمی از زمین نمایشگاه پیدا شدند که کار را سالها در گیر و دار قضایی انداختند و رفع معارضین نمایشگاه چندین سال طول کشید تا در نهایت دادگاه هم به رد معارض رای داد.
پس از رفع مشکلات معارضین امیدواری‌ها برای استارت دوباره کار بیشتر شد، اما این بار هم مشکل دیگری پیش روی نمایشگاه ظاهر شد. این بار مدت قرارداد زمین پروژه که بین مسکن و شهرسازی و نمایشگاه بود – در سال‌هایی که تلاش برای رفع معارضین در جریان بود – به اتمام رسید تا گره ساخت نمایشگاه جدید کرمانشاه همچنان بازنشده بماند.
و حالا خبرها حاکی از این است که این نمایشگاه باید در جایی دیگر ساخته شود، یعنی ۱۲ سال چشم انتظاری هیچ و تازه باید کار از ابتدا آغاز شود.
مهرداد آهکی سرپرست راه و شهرسازی استان در خصوص این مشکل می گوید: اراضی محل احداث این پروژه در اصل متعلق به راه و شهرسازی است و بخشی از آن نیز متعلق به خود شرکت نمایشگاه های بین المللی کرمانشاه است که با توجه به اتمام قرارداد آن، این اراضی دوباره به اداره کل راه و شهرسازی استان برگردانده شد.
وی با اشاره به استفاده از این اراضی در ساخت واحدهای طرح جهش تولید مسکن، گفت: در حال حاضر تامین اراضی برای این طرح در اولویت قرار دارد.
آهکی با تاکید بر همکاری این اداره کل جهت تسهیل ساخت نمایشگاه بین المللی گفت: اراضی در پایین دست محل فعلی پروژه احداث هست که برای ساخت این نمایشگاه اختصاص داده می شود.
آهکی یادآور شد: در محل فعلی کار چندانی در خصوص ساخت نمایشگاه انجام نشده بود و زمین جدیدی هم که قرار است به نمایشگاه ها داده شود از توپوگرافی خوبی برخوردار است که نیاز به آماده سازی چندانی ندارد.
حالا کلانشهر کرمانشاه مانده و نمایشگاهی در انتهای یک پارک که دیگر جوابگوی نیاز شهر نیست. کرمانشاهی که مدام می‌گوییم مرکز غرب کشور است، همجوار با عراق است و در حوزه تجارت ظرفی های کلانی دارد، از داشتن یک نمایشگاه مدرن و به روز محروم است و سایت جدید نمایشگاه به سرنوشت بسیاری از پروژه‌های نیمه تمام دیگر تبدیل شده است.

مجله خبری recive.ir

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا