سمنان

نقش مهم دیده‌بانان در مهار حریق وکاهش بیش از ۹۰ درصدی وقوع آتش‌سوزی در جنگل‌ها و مراتع شهرستان مهدیشهر

نقش مهم دیده‌بانان در مهار حریق وکاهش بیش از ۹۰ درصدی وقوع آتش‌سوزی در جنگل‌ها و مراتع شهرستان مهدیشهر

به گزارش خبرگزاری recive استان سمنان ،حیدر واحدی مطلق ، با بیان اینکه از ابتدای امسال تاکنون تنها یک فقره حریق جدی در جنگل‌ها و مراتع شهرستان رخ داده، گفت: در جریان این حریق که در منابع طبیعی شهرستان مهدیشهر اتفاق افتاد، ۱.۵هکتار از عرصه‌های منابع طبیعی استان طعمه حریق شد.

واحد مطلق اضافه کرد: مابقی آتش‌سوزی‌های رخ داده در منابع طبیعی شهرستان با همکاری نیروهای یگان حفاظت و دیده‌بانان محلی در همان دقایق اولیه اطفاء شده‌ است.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان مهدیشهر با بیان اینکه تابستان امسال کاهش بیش از ۹۰ درصدی وقوع آتش‌سوزی در منابع طبیعی شهرستان را شاهد بودیم، اضافه کرد: با اشاره به پایین آمدن دمای هوا با شروع فصل پاییز، گفت: با کاهش دمای هوا احتمال وقوع حریق در منابع طبیعی استان تقریبا صفر می شود، لذا بعید است در ادامه سال شاهد وقوع حریق مهمی در عرصه های منابع طبیعی استان باشیم.

واحد مطلق یکی از دلایل موفقیت در مدیریت وقوع حریق در عرصه‌های منابع طبیعی را استفاده از ظرفیت دیده‌بانان محلی برای مدیریت حریق عنوان کرد و افزود: تابستان امسال ۱۰ دیده‌بان بومی و محلی در نقاط بحرانی حریق فعالیت داشتند که این دیده‌بانان نقش مهمی در مهار حریق داشته و آتش سوزی‌های رخ داده در منابع طبیعی را در سریعترین زمان ممکن و قبل از گسترش دامنه آتش به دیگر نقاط اطفا کرده اند.

وی اشاره‌ای هم به گشت‌زنی اکیپ‌ها برای مراقبت از عرصه‌های منابع طبیعی شهرستان در برابر حریق از ابتدای خرداد ماه داشت و گفت: تابستان امسال ۷ اکیپ واکنش سریع در ۶ پایگاه اطفای حریق شهرستان در وضعیت آماده باش شبانه‌روزی برای مقابله با آتش‌سوزی‌های احتمالی قرار داشتند.

واحد مطلق همچنین اضافه کرد: از مجموع ۴ پایگاه اطفای حریق شهرستان دائمی بوده است.

۴۶

مجله خبری recive.ir

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا