سیاسی

نقد سخنان محسن هاشمی / چرا عده‌ای نظام را متهم به ترور و حذف فیزیکی آیت‌الله هاشمی کردند؟

نقد سخنان محسن هاشمی / چرا عده‌ای نظام را متهم به ترور و حذف فیزیکی آیت‌الله هاشمی کردند؟

غروب ۱۹ دی ۱۳۹۵، انتشار خبری جامعه ایران را شوکه می‌کند. رسانه‌ها در سرتیتر اخبار خود خبر از درگذشت مردی می‌دهند که بی شک یکی از متنفذترین چهره‌های تاریخ جمهوری اسلامی ایران است.

آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس جمهور ۲ دوره جمهوری اسلامی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، رئیس مجلس و عضو شورای عالی انقلاب و رئیس همه دوره‌های مجلس خبرگان رهبری در سن ۸۲ سالگی بر اثر سکته قلبی در استخر کوشک مجموعه سعدآباد دعوت حق را لبیک می‌گوید. 

۵ سال از زمان فوت آیت‌الله هاشمی می‌گذرد و هنوز، برخی با شیطنت‌هایی تلاش می‌کند درگذشت هاشمی را سیاسی و در طبیعی بودن آن تشکیک کنند. حتی برخی دیگر، پا را فراتر از این گذاشته و نظام را متهم به ترور و حذف فیزیکی آیت الله کردند.

برخی شبهه افکنان درباره اینکه چرا محافظان آیت الله در استخر کنار او نبودند به طرح شایعاتی دست می‌زنند. شایعاتی که محسن هاشمی رفسنجانی درباره آن اینطور پاسخ می‌دهد: ” پدرم هفته‌ای دو بار استخر می رفتند. استخر تنها جایی بود که محافظان اجازه ورود به آن را نداشتند و پشت در منتظر می ماندند.” این به آن معنا بود که حضور نداشتن محافظان در داخل استخر موضوعی تازه نبوده و مسبوق به سابقه است.

درخواستی از سوی خانواده برای کالبدشکافی داده نشد

اما شایعه پردازان، روز بعد از فوت هاشمی خط شایعات دیگری را هم دنبال می‌کردند. صدور جواز دفن هاشمی یکی از این موضوعات است. در حالی دختر مرحوم هاشمی در ادعایی می گوید در حوله‌ای که پدرم را با آن به بیمارستان منتقل کردند مواد رادیو اکتیو وجود داشت، خبرگزاری ایسنا، ۲۶ دی ۹۵ در گزارشی حقوقی می‌نویسد: بستگان بدون اعلام شکایت، خواهان صدور جواز دفن بوده‌اند. با این حال، مقامات دادستانی تهران از جمله بازپرسی که شامگاه ۱۹ دی به عنوان بازپرس ویژه قتل تهران در وقت کشیک بوده است می‌تواند در این زمینه توضیحات دقیق‌تری ارائه کند که آیا اساسا تماسی با ایشان از بیمارستان برقرار شده یا نیازی به تماس نبوده و بر اساس پروتکل‌های موجود در زمینه گزارش موارد فوتی، بیمارستان می‌توانسته رأسا اقدام به صدور گواهی فوت و جواز دفن کند.

در این باره محسن هاشمی رفسنجانی، یک سال بعد از فوت پدرش می گوید: علت فوت ایشان ایست قلبی اعلام شد اما این‌که ایست قلبی به‌طور مشخص چه علتی داشته است موضوعی بود که نیاز به کالبدشکافی داشت و به دلیل شرایط خاص آن زمان کالبدشکافی انجام نشد. 

امروز بعد از گذشت ۵ سال از آن روز، برخی اعضای خانواده هاشمی با اهدافی نامشخص، بر خلاف آنچه قبلا به آن اذعان کرده بودند تلاش می‌کنند تا در فضای سیاسی کشور موج دوباره از شایعه را درباره کیفیت مرگ پدر خود مطرح کنند.

سخنان محمد هاشمی درباره درگذشت هاشمی رفسنجانی در استخر

بیشتر بخوانید:

  • آیت الله هاشمی کشته شد؟/ ناگفته‌های محسن هاشمی از ابهامات حل نشده
  • سخنان محمد هاشمی درباره درگذشت هاشمی رفسنجانی در استخر

  • چگونه آیت الله هاشمی از نفر دوم به نفر سوم کشور تبدیل شد؟ / حجاریان توضیح داد

شایعه برخی برخوردهای نظام با بازماندگان هاشمی رفسنجانی را شاید بتوان آخرین نمونه از این شایعات دانست. شایعه ای که محسن هاشمی آن را رد و درباره‌اش به فارس می‌گوید: بعد از فوت پدرم، چند مرتبه به صورت خانوادگی و خصوصی خدمت رهبر انقلاب رسیده‌ و غیر از محبت و لطف ایشان مباحثی هم طرح شد که شاید طرح آن‌ها در فضای عمومی، امانت‌داری و به مصلحت نباشد.

۲۳۲۳۱

مجله خبری recive.ir

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا