اقتصادی

مشتریان آسیایی گاز رودست اروپایی‌ها

به گزارش خبرنگار گروه اقتصاد بین‌الملل خبرگزاری فارس به نقل از راشا تودی، با فروکش کردن بحران شیوع کرونا در برخی اقتصادهای جهان شاهد آن هستیم که میزان تقاضا برای حامل‌های انرژی به ویژه گاز در حال افزایش است. 

طبق گزارشات، مشتریان آسیایی و به خصوص چینی‌ها در معاملات گازی در حال پشت سر گذاشتن اروپایی‌ها هستند. بازار گاز اروپا هم اکنون با چند چالش جدی روبروست. یکی آنکه زمستان در حال نزدیک‌ شدن است و از سوی دیگر شاهد پایین بودن 15 درصدی میزان ذخایر گاز در انبارهای زیرزمینی اتحادیه اروپا نسبت به متوسط 5 ساله آن هستیم.

در حالی که اروپایی‌ها به شدت با مشکل کمبود گاز مواجه بوده و قیمت گاز در بازار انرژی اروپا حدود 4 برابر شده است، چینی‌ها توانسته‌اند یک قرارداد بلندمدت خرید ال ان جی با قطری‌ها ببندند.

چین از طرف دیگر به دنبال خرید ال ان جی بیشتر از دیگر تامین کنندگان است و همین امر باعث شده تا اروپایی‌ها گزینه‌های کمتر و شانس پایین‌تری را برای خرید گاز داشته باشند که این مسئله کار را برای طرف‌های اروپایی حادتر کرده است. 

گزارشات می‌گویند که مقامات چینی به شرکت‌های انرژی دولتی این کشور دستور داده‌اند که برای فصل زمستان گاز بیشتری بخرند و اگر مجبور شدند هر قیمتی لازم بود برای گاز بپردازند. 

کارشناسان می‌گویند این اقدام چینی‌ها باعث خواهد شد که شاهد بالا رفتن تقاضای گاز و زغال سنگ برای زمستان سال جاری در بازار جهانی باشیم. به طور کلی هم اکنون بسیاری از کشورهای اروپایی از اسپانیا تا ایتالیا گرفته تا آلمان و انگلیس با مشکل در تامین گاز مواجه هستند و حتی کار به جایی رسیده که آلمانی‌ها به سمت استفاده بیشتر از زغال سنگ روی آورده‌اند. 

انتهای پیام/ب


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا