سمنان

مرکز به‌نژاد دامی جهاددانشگاهی، شتاب دهنده طرح ملی قطب دامپروری مهدیشهر است

مرکز به‌نژاد دامی جهاددانشگاهی، شتاب دهنده طرح ملی قطب دامپروری مهدیشهر است

به گزارش خبرگزاری recive استان سمنان، مدیرکل دفتر تخصصی کشاورزی و منابع طبیعی جهاددانشگاهی کشور در این نشست با بیان اینکه راه اندازی مرکز به‌نژاد دامی جهاددانشگاهی، شتابدهنده طرح ملی قطب دامپروری مهدیشهر است، گفت: این طرح، یک طرح ملی و فناورانه است و خوشبختانه زیرساخت بسیار مناسبی از لحاظ فضای فیزیکی، تجهیزات آزمایشگاه و نیروی انسانی متخصص فراهم شده است.

داراب یزدانی با برشمردن ویژگی های یک طرح فناورانه در جهاددانشگاهی افزود: طرح های فناورانه مختلفی در حوزه اصلاح نژاد دام سبک در کشور تهیه و ارائه شده است، اما طرح اصلاح نژاد و به نژاد دام گوسفند سنگسری از سوی جهاددانشگاهی استان سمنان جدا از اینکه یک طرح ملی است، دارای ویژگی های منحصر به این اقلیم و منطقه است، حفاظت از این ژن و نژاد دامی و همچنین بحث آمیخته گری و معرفی یک نژاد برتر و بهتر، از ویژگی های این طرح فناورانه است.

وی توصیه کرد: همکاران ما با در جهاددانشگاهی استان تلاش کنند جایگاه خودشان را در این زنجیره پیدا کنند، هدف از این طرح را مشخص کنند و با نیروی انسانی متخصص کار را پیش ببرند، ضمن اینکه باید نگاه ملی در اجرای این طرح وجود داشته باشد.

مدیرکل کشاورزی و منابع طبیعی جهاددانشگاهی کشور اذعان داشت: جهاددانشگاهی در حوزه دام سبک و سنگین، در پژوهشگاه رویان و پژوهشکده ابن سینا در یکی دوسال گذشته توفیقات خوبی داشته است، انشاءالله تلاش می کنیم از ظرفیت این مجموعه علمی و پربار در جهت پیشرفت این طرح در استان سمنان استفاده کنیم.

یزدانی اشاره کرد: ما موظف هستیم از طرح های علمی و فناورانه ملی حمایت کنیم، در همین راستا از تمام ظرفیت و توانمندی موجود در مجموعه جهاددانشگاهی کل کشور برای پیشبرد اهداف و اجرای مطلوب پروژه ها و طرح ها استفاده می کنیم.

علی منصفی راد، رئیس جهاددانشگاهی استان سمنان نیز در این نشست از مرکز” اصلاح نژاد و به نژاد دام سبک گوسفند سنگسری” به عنوان یک نقطه عطف در رشد و توسعه صنعت دامپروری در این استان نام برد و گفت: پروژه احداث مرکز اصلاح نژاد و مرکز به‌نژاد دامی با تکیه بر دام سبک به عنوان یک طرح ملی فناورانه توسط جهاددانشگاهی استان در حال اجرا است.

وی ادامه داد: این طرح فناورانه در راستای تحقق شعار سال و توجه به منویات مقام معظم رهبری در خصوص سال تولید دانش‌بنیان و اشتغال‌آفرین و در قالب یک ایستگاه تخصصی عملیاتی می‌شود و می تواند به عنوان یک بازوی اجرایی به اجرایی شدن بهتر طرح ملی” قطب دامپروری مهدیشهر” کمک کند، جهاددانشگاهی در سطح ملی و با اتکا به دو پژوهشگاه بزرگ رویان و ابن‌سینا از توانمندی بسیار بالایی در این بخش برخوردار است که انتقال دانش آن به استان می‌تواند به رشد و توسعه بیشتر استان نیز کمک کند.

وی از ارتباط و تعامل خوب بین وزارت جهادکشاورزی و سازمان جهاددانشگاهی به عنوان یک فرصت مناسب برای اجرایی شدن این طرح ملی و ارتقا سطح همکاری های جهادکشاورزی و جهاددانشگاهی در استان یاد کرد و افزود: خوشبختانه راه اندازی مرکز به‌نژاد دامی جهاددانشگاهی استان به عنوان یک طرح فناورانه به تایید جهاددانشگاهی کشور رسیده و بخشی از اعتبارات آن نیز تامین شده است.

رئیس جهاددانشگاهی استان سمنان از خرید تجهیزات آزمایشگاه پایه جهاددانشگاهی در مرکز به‌نژاد دامی جهاددانشگاهی استان در شهرستان مهدیشهر خبر داد و عنوان کرد: تجهیزات متعددی خریداری شده و انشاءالله در فاز اول راه اندازی مرکز اصلاح نژاد دامی سبک این آزمایشگاه افتتاح خواهد شد.

وی اظهارامیدواری کرد: انشاءالله با حمایت های خوبی که در سطح ملی و استانی از این پروژه انجام می شود، با راه‌اندازی مرکز اصلاح نژاد و به نژاد دامی و ایستگاه اصلاح نژاد دام سنگسری، بسترهای لازم برای رشد و توسعه بیشتر صنعت دامپروری در استان سمنان و خصوصا شهرستان مهدیشهر فراهم شود.

در این نشست مدیرگروه نظارت و ارزیابی کشاورزی و منابع طبیعی جهاددانشگاهی و مدیرگروه پروژه یابی و پیگیری طرح های جهاددانشگاهی و معاونین و مدیران جهاددانشگاهی استان سمنان نیز حضور داشتند.

۴۸

مجله خبری recive.ir

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا