سیاسی

مدیر کارآمد از منظر بیانیه گام دوم انقلاب 

مدیر کارآمد از منظر بیانیه گام دوم انقلاب 

مقام معظم رهبری در این بیانیه -که نقشه راه چهل سال دوم انقلاب است- هفت موضوع اساسی را محور قرار داده اند؛ موضوعاتی چون عزت ملی، استقلال و آزادی در نظام جمهوری اسلامی، اقتصاد و اقتصاد مقاومتی، سبک زندگی، اخلاق و معنویت، خودباوری و علم و دانش.
در واقع این بیانیه چنان همه‌جانبه طرح شده است که هم میتوان آن را نقشه‌راه برای مدیران و هم اتمام حجت با آنها تعبیر و تفسیر کرد.
بی شک مهم ترین وظیفه مدیران در قبال بیانیه گام دوم آن است که به‌دور از نگاه شکلی، شعاری و تکراری، با رویکردی تخصصی و موشکافانه، راهبردهای کلان مطرح شده را به سیاست های خرد تبدیل کنند.
در این رابطه مساله توجه به مدیریت کارآمد و جهادی را میتوان یکی از محورهای اصلی دانست که مستقیما متوجه دست‌اندرکاران نظام اسلامی است.
آنچنان که رهبر معظم انقلاب اسلامی می‌فرمایند: «به رغم همه این مشکلات طاقت‌فرسا، جمهوری اسلامی روزبه‌روز گام‌های بلندتر و استوارتری به جلو برداشت. این چهل سال، شاهد جهادهای بزرگ و افتخارات درخشان و پیشرفت‌های شگفت‌آور در ایران اسلامی است. عظمت پیشرفت‌های چهل‌ساله ملّت ایران آنگاه بدرستی دیده می‌شود که این مدّت، با مدّت‌های مشابه در انقلاب‌های بزرگی همچون انقلاب فرانسه و انقلاب اکتبر شوروی و انقلاب هند و … مقایسه شود. مدیریّت‌های جهادی الهام‌گرفته از ایمان اسلامی و اعتقاد به اصل «ما میتوانیم» که امام بزرگوار به همه ما آموخت، ایران را به عزّت و پیشرفت در همه عرصه‌ها رسانید.»(۲۲/۱۱/۱۳۹۷)
از نگاه رهبر معظم انقلاب، مدیریت جهادی یعنی کار فراوان، پُرحجم و باکیفیّت و مجاهدانه و انقلابی.
معظم له در این رابطه می‌فرمایند: «… ما جز با کار جهادی و کار انقلابی نخواهیم توانست این کشور را به سامان برسانیم. در همه بخش‌ها، کمربسته بودنِ مثل یک جهادگر لازم است‌؛ این اگر بود، کارها راه می‌افتد؛ این اگر بود، بن‌بست‌ها باز میشود، شکافته می‌شود؛ [یعنی] کار فراوان، پُرحجم و باکیفیّت و مجاهدانه و انقلابی.»(۱۰/۲/۹۶)
یکی از مهمترین پیام های گام دوم این است که مسئولین فعلی خصوصا مدیران نسل های گذشته‌، در عرصه مدیریت، به جوانان مؤمن انقلابی و با تجربه میدان دهند، به ارزش های مدیریت جهادی و انقلابی توجه و اهتمام کامل داشته باشند، در سلامت اقتصادی، عدالتخواهی، مبارزه با فساد، عملگرا و ساده زیستی الگو باشند و از پذیرش خطا و عذرخواهی و جبران هراسی نداشته باشند.
در سالگرد بیانیه گام دوم لازم به تاکید است که بجای تکرار فرمایشات حضرت آقا، می بایست محورهای اصلی این سند ارزشمند به عنوان دستورکار اقدام ملی در برنامه‌ریزی‌ها، سیاست‌گذاری‌ها، قانون‌گذاری‌ها و اجرا مدنظر قرار گیرد.

مجله خبری recive.ir

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا