سیاسی

مجلس از این «قانون شاه» خوشش آمده؛ تغییرش نداده و نمی‌دهد

مجلس از این «قانون شاه» خوشش آمده؛ تغییرش نداده و نمی‌دهد

این بار واقعا پای محمدرضا شاه پهلوی در میان است، در اینکه زن‌ها بدون اجازه شوهر نمی‌توانند از کشور خارج شوند. می‌پرسید چطور چنین چیزی ممکن است؟ کافی است سری به سایت مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی بزنید. هنوز هم قانون گذرنامه همان قانون دولت شاهنشاهی مصوب سال ۱۳۵۱ است و حتی اسمش هم تغییر نکرده. ماده ۱۸ این قانون می‌گوید زنان شوهردار ولو کمتر از ۱۸ سال تمام با موافقت کتبی شوهر و در موارد اضطراری اجازه دادستان شهرستان محل درخواست گذرنامه می‌توانند از کشور خارج شوند.
به نظر می‌رسد مجلس شورای اسلامی که پس از انقلاب بسیاری از قوانین را تغییر داده، از این قانون خوشش آمده و قصد تغییر آن را ندارد. علاوه بر اینها متخصصان روانپزشکی می‌گویند هیچ شواهد علمی مبنی بر اینکه قدرت عقلی زن از مرد کمتر باشد وجود ندارد و زن‌ها هم به اندازه مردها قدرت تشخیص خوب و بد را از هم دارند. دلایل دیگری هم وجود دارند که بر طبق آن باید قانون خروج زن از کشور با اجازه شوهر اصلاح شود.

بیشتر بخوانید:

دنده عقب تاریخی در «بهارستان» / خروج زنان از کشور به «اذن سرپرست»، مشروط شد / تغییر قانون قبلی و «محدودتر» شدن حقوق زنان

تکذیب مصوبه «بهارستان» درباره «شرط خروج زنان از کشور» / روابط عمومی مجلس، خبر سخنگوی کمیسیون قضایی را رد کرد

خبرگزاری فارس: نماینده مجلس، خبر «خروج مشروط زنان از کشور» را ناقص به ما گفت / بعداً اصلاحش کردیم؛ اما رسانه‌ها نباید تیترش می‌کردند

پاسخ تند «تسنیم» به «جوابیه عجیب و غیرحرفه‌ای روابط عمومی مجلس» / با چنین رفتار نامعقولی، چطور می‌خواهید به یکی از سه قوه حکمرانی کشور، «مشاوره» دهید؟

تفاوت لوایح دو دولت درباره زنان

۲۱۲۲۰

مجله خبری recive.ir

دانلود نرم افزار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا