فرهنگ و هنر

عکسی هولناک از یک فاجعه بشری

عکسی هولناک از یک فاجعه بشری

به گزارش خبرگزاری recive، «عکس‌های تکان‌دهنده» به کارگردانی کیانوش الطافی که هر هفته با انتخاب عکسی تاثیرگذار و ماندگار در تاریخ به بررسی و نقد آن می‌پردازد، در این قسمت به سراغ تصویری متعلق به یکی از هولناک‌ترین فجایع انسانی نیمه دوم قرن بیستم میلادی رفته که توسط جیمز نچوی، عکاس آمریکایی ثبت شده است.

نچوی، یکی از برجسته‌ترین عکاسان خبری جنگ است که در طول چهار دهه گذشته تصاویر تاثیرگذاری از جنگ‌ها، بلایای طبیعی و بحران‌های بشری ارائه کرده است.

او الگوی چندین نسل از عکاسان خبری بوده و هست و در سال ۱۹۹۴ به‌خاطر این عکس برنده جایزه ورلد پرس فوتو شد.

تصویری از یکی از هولناک‌ترین فجایع انسانی

این عکس پس از سقوط هواپیمای حامل رئیس‌جمهور وقت رواندا و درگیری‌های میان دو قوم هوتو و توتسی در روآندا گرفته شد. عکس مردی از قوم هوتو که در برابر خشونت قبیله ‌خود ایستادگی کرد؛ تصویری قدرتمند با کادربندی فوق‌العاده، عکسی که در نگاه جیمز نچوی یکی از دو عکسی است که او همواره به گرفتنش افتخار می‌کند.

پس از سقوط هواپیما، قوم هوتو این عمل را به قوم توتسی نسبت داد و این مسئله به آغاز درگیری‌های شدید میان این دو قوم و در نهایت وقوع نسل کشی تاریخی روآندا منجر شد.

«عکس‎های تکان‎دهنده» کاری از واحد برنامه‌های شبکه پرس تی‌وی است که برای مخاطبان اسپانیایی‌زبان شبکه هیسپان تی‌وی، زبان‌گردانی شده است. این برنامه روز پنجشنبه ۱۹ خرداد ساعت ۰۴:۱۵ بامداد به وقت تهران پخش می‌شود و تکرار آن همان روز ساعت ۱۱:۱۵،۱۵:۱۵ و روز جمعه ساعت‌ ۱۳:۱۵ برای اسپانیایی‌زبان‌های سراسر جهان قابل مشاهده خواهد بود.

۵۷۵۷

مجله خبری recive.ir

دانلود نرم افزار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا