بین الملل

عفو بین‌الملل: روسیه از بمب خوشه‌ای علیه غیرنظامیان استفاده می‌کند

عفو بین‌الملل: روسیه از بمب خوشه‌ای علیه غیرنظامیان استفاده می‌کند

عفو بین‌الملل بار دیگر روسیه را به جنایات جنگی در اوکراین متهم کرد. جانین اولمانسیک، کارشناس اروپا و آسیای مرکزی در شاخه آلمان این سازمان در برلین گفت، استفاده از بمب خوشه‌ای و حملات بی‌رویه روسیه به غیرنظامیان در اوکراین، مستند شده است.
او تصریح کرد: «فهرست جنایات جنگی که ارتش روسیه مرتکب شده، هر روز طولانی‌تر می‌شود، تعداد کشته‌ها افزایش می‌یابد و شمار مجروحان و آسیب‌ دیدگان بی‌وقفه در حال رشد است.»
به گفته اولمانسیک، جامعه بین‌المللی باید اطمینان حاصل کند که “مسئولین این جنایات به دست عدالت سپرده شده و مجازات می‌شوند”. او تاکید کرد که تحقیقات دادگاه کیفری بین‌المللی و دادستان کل آلمان “گام‌های مهمی هستند که باید به طور کامل مورد حمایت قرار گیرند”.
نیمی از آورگان جنگی کودک هستند
سازمان ملل متحد نیز روز جمعه اعلام کرد که تعداد پناهجویان اوکراینی که از هنگام شروع جنگ از کشورشان گریخته‌اند از ۴،۱ میلیون نفر عبور کرده است. به گفته کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل چهار میلیون و ۱۰۲ هزار و ۸۷۵ نفر تاکنون اوکراین را به خاطر جنگ ترک کرده‌اند. 
به گزارش دویچه وله زنان و کودکان ۹۰ درصد آورگان جنگ را تشکیل می‌دهند. نیمی از آنها کودکان هستند. یونیسف، آژانس کودکان سازمان ملل، می‌گوید که بیش از نیمی از ۷،۵ میلیون کودک اوکراینی، دو نیم میلیون نفر در داخل مرزهای این کشور و دو میلیون در خارج از اوکراین آواره شده‌اند.
سازمان بین‌المللی مهاجرت سازمان ملل متحد (IOM) اعلام کرد که علاوه بر پناهجویان اوکراینی، بیش از ۲۰۴ هزار غیراوکراینی که در این کشور ساکن بودند، درس می‌خواندند یا کار می‌کردند نیز مجبور شده‌اند آنجا را ترک کنند.
پناهجویان به کدام کشورها رفته‌اند؟
 بر اساس گزارش کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل از هر ۱۰ اوکراینی که از این کشور فرار کرده‌، شش تن وارد لهستان شده‌اند. به این ترتیب دو میلیون و ۳۸۴ هزار و ۸۱۴ اوکراینی به کشور همسایه لهستان گریخته‌اند. به گزارش یونیسف بیش از ۱،۱ میلیون کودک وارد لهستان شده‌اند.
بسیاری از آنها از لهستان به کشورهای دیگر اروپا در منطقه مرزهای باز شنگن سفر می‌کنند. در مجموع ۶۲۳ هزار و ۶۲۷ اوکراینی وارد کشورهای عضو اتحادیه اروپا شده‌اند. تعداد زیادی از آنها به مولداوی که بین رومانی و اوکراین قرار گرفته‌، رفته‌اند.
مرز مولداوی نزدیکترین مرز به شهر بندری اودسا است. حدود ۳۹۰ هزار ۱۸۷ فراری جنگ وارد این کشور شده‌اند که یکی از فقیرترین کشورهای اروپاست. برنامه جهانی غذای سازمان ملل ارسال کمکهای نقدی برای ۱۰۰ هزار پناهنده و خانواده‌های میزبان آنها در این کشور را آغاز کرده است.
در مجموع ۳۷۴ هزار و ۵۳۵ پناهجوی اوکراینی به مجارستان پناه برده‌اند. همچنین تا روز سه‌شنبه ۲۹ مارس حدود ۳۵۰ هزار و ۶۳۲ نفر به روسیه رفته‌اند.
علاوه بر این ۱۱۳ هزار نفر از مناطق دونتسک و لوهانسک در شرق اوکراین در فاصله ۲۱ تا ۲۳ فوریه یعنی در روزهای قبل از شروع جنگ وارد روسیه شده‌اند.
بیش از ۲۹۲ هزار نفر از کوتاه‌ترین مرز اوکراین عبور کرده و وارد اسلواکی و بیش از ۱۲۷ هزار پناهجو نیز به بلاورس رفته‌اند.

311311

مجله خبری recive.ir

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا