سیاسی

عبدی: اگر در «قتل‌های کرمان»، قاطعانه عمل می‌شد، امروز، کسی «جرات» مسموم کردن دانش‌آموزان را نداشت

عبدی: اگر در «قتل‌های کرمان»، قاطعانه عمل می‌شد، امروز، کسی «جرات» مسموم کردن دانش‌آموزان را نداشت

عملکرد نواصولگرایان در ماجرای مسمومیت دانش‌آموزان تلاش برای بازگشت به عصر جاهلیت است ماجرای مسمومیت دختران دانش‌آموز در قم و برخی شهرهای دیگر واجد چه معنایی اضافه بر سبُعیت عاملان و ذهنیت آنان است؟

اول از همه اینکه کم‌اهمیت شمردن موضوع و بعضا تکذیب این مسمومیت‌ها در ابتدای ماجرا، نشان می‌داد که موضوع جدی است؛ چون اگر یک حادثه عادی بود، فورا درباره آن اطلاع‌رسانی و ابعاد آن را روشن می‌کردند؛ لذا در همان مقطع معلوم بود که برخی از مسوولان چنان سخن می‌گویند که گویی چند تکه سنگ‌ریزه در داخل دهان دارند و نمی‌توانند چنان‌که باید و شاید سخن بگویند.

هنوز هم همان‌گونه سخن می‌گویند در نتیجه به نظر می‌رسد که ماجرا از همان روز اول روشن بوده و هیچ عقل سلیمی باور نمی‌کند که دستگاه‌های انتظامی و امنیتی ما آن‌هم در شهری، چون قم نتوانسته باشند ماجرا را کشف کنند یا حداقل سرنخی از آن به دست آورده باشند، به ویژه اینکه در عمدی و سازماندهی شده بودن این اتفاق به دلیل تکرار آن هم در قم و هم در چند شهر دیگر، هیچ شک و شبهه‌ای وجود ندارد.

اگر هم اراده‌ای به رسیدگی نباشد همه نهادهای با ربط و بی‌ربط وارد ماجرا می‌شوند که پیگیری کنند. اتفاقا تروریست‌های این جنایت اصرار داشته‌اند که پیام آنان را دیگران بگیرند و الا هیچ عقل سلیمی نمی‌آید در شهر قم چند مدرسه دخترانه را پیاپی مورد تعرض این عمل تروریستی کند بدون اینکه پیامش را منتقل کرده باشد.

مشکل اصلی سکوتی است که در برابر این اتفاقات رخ داده است. انتظار این بود که مسوولان و روحانیون خیلی زودتر از دیگران علیه چنین فجایعی موضع‌گیری کنند همچنان‌که ابتدای انقلاب نسبت به برخی افرادی که علیه زنان اقدامات ایذایی انجام می‌دادند و دستور صریح برای مواجهه با آنان صادر شد. ولی اکنون که ۴۴ سال از انقلاب می‌گذرد و حاکمیت قانون و حساسیت اخلاقی باید بیشتر باشد شاهد سکوتی نسبی هستیم که ممکن است به علامت رضا تعبیر شود. اگر در قتل‌های کرمان قاطعانه و مطابق حق و قانون عمل می‌شد به احتمال قوی امروز کسانی به خود جرات انجام چنین جنایاتی را نمی‌دادند.

بیشتر بخوانید:

آقای رئیسی! «کمیته حقیقت‌یاب» مسمومیت سریالی دانش‌آموزان تشکیل دهید

دو ماه پس از وقوع اولین مورد / رئیسی به وزیر کشور دستور «ریشه‌یابی فوری» مسمومیت دختران دانش‌آموزان داد

نماینده مجلس: «دو ماه پیش» اولین گزارش مسمومیت دانش‌آموزان دختر در قم ثبت شد / چرا مسئولان، گزارشات اولیه را «جدی» نگرفتند؟

پرونده مسمومیت دانش‌آموزان دختر در «اغما» / «سم» اطلاع‌رسانی‌های متضاد و غیرشفاف

خطر تبدیل مسمومیت‌های دانش‌آموزان به «جرقه بزرگ» امنیتی همانند مورد مهسا امینی / خبرگزاری اصولگرا هشدار داد

انتقاد رسانه اصولگرا: «جریانات مذهبی»، متهم مسمومیت دانش‌آموزان دختر شده‌اند / «دستگاه امنیتی» چرا سکوت کرده‌؟

۲۱۲۲۰

مجله خبری recive.ir

دانلود نرم افزار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا