سیاسی

طعنه نماینده مجلس به خودروسازان/ مردم با زاویه مناسب تصادف کنند / خودروسازی تبدیل به چالشی برای نظام شده است

طعنه نماینده مجلس به خودروسازان/ مردم با زاویه مناسب تصادف کنند / خودروسازی تبدیل به چالشی برای نظام شده است

علی جدی با اشاره به حادثه رانندگی بهبهان و نقص سیستم‌های ایمنی نصب شده در خودروهای حادثه دیده و  با انتقاد ازخودروسازان، گفت: در برنامه ششم توسعه ۲ ماده برای ارتقای ایمنی خودرو به عنوان دستور کار اداره استاندارد و تحقیقات صنعتی وجود دارد که سازمان استاندارد باید این اتاق را زودتر فعال می‌کرد که این اتفاق رخ نداده است.

طعنه نماینده مجلس به خودروسازان/ مردم با زاویه مناسب تصادف کنند

بیشتر بخوانید:

پاسخ پلیس راهور به ایران خودرو: جای توجیه و قبول نکردن مسئولیت، به فکر ارتقای ایمنی خودرو باشید

انتقاد وزیر صنعت به کیفیت و قیمت خودروها/ قیمت خودرو را متعادل می‌کنیم

وی افزود: بیان تنها گلایه از نبود زیرساخت‌های تست ایربگ کافی نیست و این سازمان به عنوان ناظر در رعایت استانداردها باید کاری بیشتر از گلایه کردن انجام دهد.

رئیس مجمع نمایندگان خراسان شمالی با بیان اینکه خودروسازان در قبال حوادثی مانند آنچه در بهبهان شاهد آن بودیم عذرخواهی نکرده‌اند، اضافه کرد: تا زمانی که خودروسازان برای فروش چند هزار دستگاه خودرو، با صف های میلیونی از سوی خریداران رو به رو می‌شوند؛ نباید انتظار داشت تولید کنندگان خودرو از مردم بابت کیفیت پایین خودروهای خود عذرخواهی کنند.

مردم با زاویه مناسب تصادف کنند!

وی در واکنش به توضیح خودروسازان درباره چرایی بازنشدن ایربگ خودروهای سانحه دیده و ادعای آنان درباره زاویه نامناسب تصادف، گفت: باید به مردم گفت که برای باز شدن ایربگ خودروی خود هنگام تصادف از زاویه مناسبی تصادف کنند تا صدمه نبینند. این موضوع نشان می‌دهد ساختار خودروسازی ما رقابتی نیست و خودروسازان به وقوع چنین اتفاقاتی عادت کرده‌اند و خود را پاسخگو نمی‌دانند.

جدی با تاکید بر اینکه خودروسازان بابت ایربگ‌ها از مردم پول گرفته‌اند، ادامه داد: ایربگ قطعه تزئینی و برای زیبایی نیست که در خودرو استفاده شود بلکه، باید هنگام بروز سانحه از جان راننده و مسافران مراقبت کند. باز نشدن این قطعه هنگام وقوع سوانح رانندگی نشان دهنده غیراستاندارد بودن آن و تضییع حق مصرف کننده در خودروهای ساخت داخل است.

سازمان حمایت از حقوق مصرف کنندگان به مسئولیت خود عمل کند

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه سازمان حمایت از حقوق مصرف کننده باید به موضوع باز نشدن ایربگ‌ خودروها ورود کند، اظهار داشت: سازمان حمایت از حقوق مصرف کنندگان مسئولیت و تکلیف دارد تا از حقوق مصرف کننده به ازای دریافت مبلغی که برای خرید یک کالا می‌دهد، حمایت کند. در ماجرای استفاده از ایربگ‌های غیر استاندارد نیز این سازمان باید به موضوع ورود کنند و از تولیدکنندگان توضیح بخواهد.

جدی اضافه کرد: اینکه چرا این سازمان‌ها به این موضوعات ورود نمی‌کنند جای سوال دارد چرا که وظیفه‌ای که در قانون برای آن‌ها تعیین شده است کاملا روشن است. بزودی مسئولان سازمان حمایت از مصرف کننده، سازمان ملی استاندارد برای توضیح دراین باره به مجلس و کمیسیون صنایع مجلس دعوت خواهند شد تا درباره مشکلاتی که در نظارت بر صنعت خودرو دارند به مجلس و نمایندگان پاسخ دهند.

به گفته وی، این سازمان ها بر اساس قانون می‌توانند، شرکت‌ها و تولیدکنندگانی که حقوق مصرف کننده را نادیده گرفته‌اند جریمه کنند اما، تاکنون در این باره اقدام خاصی را مشاهده نکرده‌ایم.

احساس امنیت کاذب با ایربگ‌های غیراستاندارد

رئیس مجمع نمایندگان خراسان شمالی با بیان اینکه وجود ایربگ در خودروها سبب می‌شود راننده احساس امنیت بیشتری کند و به این دلیل نوع رانندگی وی نیز تغییر کند، افزود: متاسفانه رانندگان به امید وجود ایربگ رفتارهای رانندگی خود را تغییر می‌دهند و به قطعه‌ای امیدوار می‌شوند که وجود خارجی ندارد. این موضوع سبب بروز سوانح دلخراش رانندگی و فوت یا صدمه شدید افراد شده است.وجود ایربگ‌های غیر استاندارد از نبود آن خطرناک‌تر است و باید تکلیف این قطعه در خودروها مشخص شود.

وی با تاکید بر اینکه ممکن است به شکل تصادفی ایربگ چند خودرو فعال نشود اما، هنگامی که تعداد ایربگ‌های غیر فعال زیاد می‌شود باید عنوان ایربگ را از خودروها برداشت، ادامه داد: هنگامی که ایربگ‌هایی که علامت استاندارد روی آن حک شده است باز نمی‌شود، مصرف کننده ناخواسته به دیگر قطعات نیز مشکوک شده و این نگرانی را پیدا می‌کند که ممکن است قطعه‌های دیگر استفاده شده در خودرو آن عملکردی را که تصور می‌کنند نداشته باشد. این  موضوع می‌تواند به ایجاد ناامنی روانی در مصرف کنندگان خودرو منجر شود که این مسئله برای صنعت خودرو خطرناک است.

منافع مدیران خودروساز با خودروسازی گره نخورده است

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با بیان اینکه منافع مدیران خودرو با خودروسازی گره نخورده است و این موضوع منجر به پاسخگو نبودن مدیران این صنعت شده است، ادامه داد: بالاترین هزینه‌ای که مدیران صنعت خودروسازی در قبال عملکرد خود پرداخت می‌کنند، جا به جا شدن آن‌ها از پست‌های مدیریتی است. وقتی نقش دولت در خودروسازی تعریف می‌شود و دولت در آن تصمیم می‌گیرد برای مدیران خودروسازی عملکرد ضعیفشان هزینه‌ای ندارد.

وی به مسئله ترک فعل مدیران که از سوی قوه قضائیه دنبال می‌شود را مسئله‌ای جدی اما، در حوزه خودروسازی ناکافی ارزیابی می‌کند و ادامه می‌دهد: کمیته خودرویی کمیسیون صنایع و معادن در حوزه تحقیق و تفحص از عملکرد خودروسازان فعال است اما، در مسئله ترک فعل مدیران به جایی نمی‌رسیم چرا که وقتی مدیر دولتی مورد سوال قرار می‌گیرد هزاران دلیل و مسئله را برای ضعف‌هایی که وجود دارد بیان می‌کند.

به گفته جدی، باید فکری اساسی برای رقابتی کردن خودروسازی، تقویت بخش خصوصی و نیز نظارت بهتر بر عملکرد خودروسازان کرد در غیر این حال، ترک فعال مدیران در این حوزه تنها می‌تواند منجر به صدور حکم زندان برای مدیران گذشته و حال صنعت خودروسازی شود و دردی از دردهای صنعت خودروسازی برطرف نمی‌کند.

کسی حاضر نیست در صنعت خودرو مدیر شود

جدی با یادآوری اینکه کمتر کسی حاضر است در صنعت خودروسازی کشور مسئولیت مدیریتی را بپذیرد، تصریح کرد: وجود دخالت‌های زیاد، حاشیه‌ها و مسایل دیگر و تعیین تکلیف‌هایی که به مدیران صنعت خودروسازی می‌شود نباید انتظار داشت این صنعت در وضعیتی بهتر از این قرار گیرد بلکه، برایب بهبود وضعیت باید ساختار خودروسازی اصلاح شود و دولت از خودروسازی بیرون برود تا وضعیت تغییر کند.

وی با بیان اینکه وزیر صمت، در روز رای اعتماد از مجلس مسئله اصلاح ساختار خودروسازی را در دستور کار خود قرار داده بود، به عملکرد وزیر در این حوزه اشاره کرد و گفت: وزارت صمت در تلاش است تا سازوکارهای اصلاح ساختار صنعت خودروسازی را طراحی و اجرا کند. معاون اول رئیس جمهور نیز بر این موضوع تاکید کرده است اما خودرو میراث‌دار ساختار غلط، درهم پیچیده و طولانی است. اکنون در حال بررسی این موضوع هستیم که اصلاح ساختار چگونه، با چه روشی و در چه مدت انجام شود.

این عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس بیان داشت: پیش‌بینی ما این است که اصلاح ساختار صنعت خودروسازی کشور دست کم تا یک سال آینده به طول بینجامد. نمی‌شود اصلاح ساختار را درمدت کوتاهی انجام داد و این کار نیازمند پای کار بودن دولت و همراهی وزارتخانه در این حوزه است.

خودروسازی تبدیل به چالشی برای نظام شده است

وی با اشاره به اینکه عملکرد خودروسازان و مسیری که در این حوزه پیموده‌ایم نادرست بوده است، گفت: چرا در صنایع دیگر که تولید داخل هستند مردم نگرانی ندارند؟ چون ریل گذاری در بسیاری از این صنایع درست بوده است. اما در صنعت خودروسازی که می‌توانست با عملکرد درست خود افتخار نظام باشد، به سمتی رفته‌ایم که این صنعت در حال تبدیل شدن به چالشی برای نظام شود و این نگرانی اساسی ما در کشور است.

۲۱۲۱۷

مجله خبری recive.ir

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا