اجتماعی

سامانه‌های شهرداری تهران از چه زمانی قابل استفاده است؟ / توضیحات مهدی چمران

سامانه‌های شهرداری تهران از چه زمانی قابل استفاده است؟ / توضیحات مهدی چمران

به گزارش خبرگزاری recive، صف طولانی مقابل باجه های شارژ بلیت مترو، عدم امکان خرید مجوز ورود به محدوده آلودگی هوا، نابسامانی در اطلاعات شخصی شهروندان و بی نظمی در وضعیت ترافیکی شهر، گوشه ای از رویدادهای اخیر شهر هوشمند در تهران بود.

ماجرا از زمانی شروع شد که گروههای خرابکار تلاش کردند با نفوذ و هک در سامانه های شهرداری تهران، در نظم شهر اخلال ایجاد کنند که ظاهرا در بخشهایی هم موفق به اقدامات خرابکارانه خود شده بودند.

حالا مهدی چمران، رییس شورای شهر می گوید مشکلات مربوط به هک و نفوذ برطرف شده و شهروندان میتوانند به یمن و برکت میلاد حضرت امام رضا(ع) از سامانه های شهرداری استفاده کنند.

نکته اینجاست که پیش از این، علیرضا زاکانی، شهردار تهران گفته بود مسئولیت اجرای شهر هوشمند را مستقیما خود بر عهده گرفته است ولی حالا احدی از مسولان شهرداری، به خاطر ناامنی شهر هوشمند مواخذه نشده است.

سامانه‌های شهرداری تهران از چه زمانی قابل استفاده است؟ / توضیحات مهدی چمران

توییت منسوب به زاکانی درباره مسولیت شهر هوشمند

سیستمها برای بهره برداری آماده است

با وجود سکوت مسولان شهرداری درباره میزان اطلاعاتی که از مردم در سامانه های شهرداری در اختیار نامحرمان قرار گرفته و مشکلاتی که در روزهای اخیر برای شهروندان به وجود آمده، امروز رئیس شورای اسلامی شهر تهران از مرکز فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران دیدن کرد و با تاکید بر ایستادگی در مقابل عملیات گسترده انجام شده و خنثی سازی آن، گفت: با توجه به شرایط پیش آمده باید مقداری احتیاط انجام و با برنامه حرکت شود که این مورد نیز در حال انجام است.

آنطور که سایت شهر گزارش داده مهدی چمران رئیس شورای شهر تهران با حضور در سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران (فاوا) از این سازمان بازدید کرد و پس از آزمایش و ارزیابی سامانه‌ها اظهار کرد: بازدید امروز در ارتباط با راه اندازی و به روز کردن سیستم فاوای شهرداری تهران بود که خوشبختانه کار به جایی رسیده است که می توان این وعده را به مردم داد که سیستم به طور کامل برای بهره برداری عموم مردم آماده شده است.

رییس شورای شهر تهران با اشاره به تضمین های موجود در باقی ماندن اطلاعات شهروندان در سیستم و سامانه های شهرداری تهران افزود: شهروندان می توانند روز شنبه مصادف با میلاد امام رضا (ع)، به یمن و برکت این روز، از سامانه های شهرداری تهران بهره مند شوند و سازمان فاوای شهرداری تهران نیز در تمامی زمینه ها کار خود را آغاز کند.

چمران با بیان اینکه از بخش و سامانه های سازمان فاوای شهرداری تهران از جمله سامانه مالی، شهرسازی به شخصه بازدید کردم ادامه داد: مسئولان و مدیران سامانه های مختلف توضیحات و گزارشی از اقدام های انجام شده ارایه کردند و در ادامه نیز نمونه هایی برای بررسی انتخاب شد که تمامی آنها عملیاتی بود.

وی با تاکید بر ایستادگی در مقابل عملیات گسترده انجام شده و خنثی سازی آن بیان کرد: با توجه به شرایط پیش آمده باید مقداری احتیاط انجام و با برنامه حرکت شود که این مورد نیز در حال انجام است.

رییس شورای شهر تهران با اشاره به بیش از ۵۰ هزار دسترسی کارمندی به سامانه ها در شهرداری تهران افزود: شهرداری تهران در کنار ارتباط نزدیک با مردم با تمامی نهادها نیز ارتباط نزدیک دارد و به روز کردن تمامی آن ها کاری مشکل بود که شهرداری تهران و سایر نهادهای همکار توانستند به خوبی از پس این کار بر بیایند و در مدت کوتاهی کار خود را شروع کنند.

چمران با اشاره به شیطنت ها، تخریب ها و دروغ پراکنی های انجام شده برای ایجاد استرس و دلهره به شهروندان مبنی بر سرقت اطلاعات شخصی آن ها از سوی برخی افراد مریض و معلوم الحال ادامه داد: خوشبختانه در حمله سایبری انجام شده به اطلاعات مردم آسیبی وارد نشده است و این بدین معنا نیست که دشمنان نمی خواستند این اتفاق بیفتد بلکه نتوانستند به اطلاعات شهروندان آسیبی برسانند و به موقع جلوی این اقدام ایستادگی شد.

وی بیان کرد: هر چقدر در این بخش صحبت شود ممکن است باز هم برای تعدادی از افراد غیر قابل قبول باشد که ان‌شاءالله شهروندان تهرانی می توانند ظرف ۲ تا ۳ روز آینده با مراجعه به سامانه ها مشاهده کنند که اطلاعاتی از بین نرفته است.

  • چرا شهرداری تهران مورد حمله سایبری قرار گرفت؟

سامانه های شهرداری به کار افتاد

دیروز هم سازمان فاوای شهرداری تهران به کارکنان شهرداری اطمینان داد سامانه های سایبری این سازمان به کار افتاده و امنیت آن تضمین شده است.

در اطلاعیه ای که سازمان فاوای شهرداری تهران منتشر کرده، آمده است:

همکاران محترم
به استحضار می‌رساند، با تلاش بی‌وقفه و شبانه‌روزی مدیران و کارشناسان سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران، اختلال به‌وجود آمده در شبکه‌ی شهرداری برطرف شده است. سامانه‌های داخلی نیز پس از حصول اطمینان از امنیت کامل آن‌ها به مرور در حال فعال‌سازی هستند. در حال حاضر امکان دسترسی به سامانه‌های منابع انسانی، میز کار الکترونیک کارکنان، حضور غیاب، حقوق و دستمزد، مکاتبات اداری، اطلاعات مکانی، جامع معاملات، ماده صد، بازدید/ممیزی، املاک مستغلات، فضای سبز، شهرسازی فراهم شده است و همکاران محترم می‌توانند با رعایت دستورالعمل‌های مندرج در پرتال داخلی شهرداری تهران نسبت به بهره‌برداری از این سامانه‌ها اقدام نمایند.

این سازمان در پایان اطلاعیه خود از صبوری و همراهی کارکنان شهرداری تهران قدردانی کرده است.

گفتنی است هنوز اطلاعات دقیقی از ابعاد اثرات حمله سایبری به سامانه های شهرداری از جمله نشت اطلاعات خصوصی مردم که در سامانه ها ثبت شده، سرقت و پاک شدن داده ها، در دست نیست.

بیشتر بخوانید:

واکنش چمران به هک شدن سایت شهرداری تهران

چرا شهرداری تهران مورد حمله سایبری قرار گرفت؟

۴۷۲۳۱

مجله خبری recive.ir

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا