البرز

سازمان‌های تابعه شهرداری کرج فاقد شخصیت مستقل حقوقی هستند

سازمان‌های تابعه شهرداری کرج فاقد شخصیت مستقل حقوقی هستند

به گزارش recive از البرز؛ «علیرضا رحیمی» با بیان اینکه سازمانهای وابسته شهرداری‌ها بر اساس تغییراتِ اعمال شده در ساختار اساسنامه آنها توسط وزارت کشور در سالِ 95، تعدادی با یکدیگر ادغام گردیده و بسیاری از اختیارات قبلی از آنها گرفته شد، اظهار داشت: تجربه 6 ساله این اتفاق عملاً اتفاق رو به جلویی در عملکرد سازمانها را نشان نمی‌دهد.

وی افزود: در حال حاضر تقریباً اکثر تصمیم گیری‌ها در خصوص اقدامات و هزینه کرد و مشی کلی فعالیت‌های آنها با دستور و نظارت ستاد مرکزی شهرداری صورت می‌گیرد و عملاً به فربه‌تر شدن سیستم، بروکراسی تراشی و معطل ماندن برخی امور مهم منجر شده است.

سازمان‌های شهرداری عملاً یک واحد اداری فاقد استقلال به شمار می‌روند

این مسئول با تاکید بر اینکه سازمان‌های شهرداری فی‌الحال عملاً یک واحد اداری ذیل ستاد مرکزی به شمار می‌روند که نه شخصیت حقوقی مستقل دارند نه قدرت تصمیم‌گیری و نه فضای خلاقیت در خدمت‌رسانی، عنوان کرد: به نظر می‌رسد که در این خصوص نیازمند بحث جدی کارشناسی هستیم تا اصلاح اساسنامه‌ها صورت گیرد.

به گفته رحیمی، شورای اسلامی شهر در جریان تصویب بودجه 1401 شهرداری کرج با تمدید موقت اساسنامه سازمان‌ها لغایتِ پایان شهریور ماه موافقت نموده و شهرداری باید در این فرجه زمانی در خصوص شخصیت حقوقی سازمان‌ها و بررسی تهدیدها و فرصت‌های این عرصه اقدام نماید و هماهنگ با وزارت کشور به تصمیم واحدی برسد.

نایب رئیس پارلمان محلی کرج عنوان کرد: سازمان‌های وابسته شهرداری با ماموریت‌های عمرانی، فرهنگی، خدماتی و… با هدف ارتقاء خدمت‌رسانی و چابک‌سازی و تسهیل در تصمیم گیری‌ها و سرعت‌بخشی به تحقق اهداف مدیریت شهری تاسیس شده‌اند که پس از سالِ 95 و با حذف بسیاری از اختیاراتِ آنها اکنون به یک واحد اداری و فاقد استقلال در تصمیم گیری تبدیل شده‌اند.

وی در پایان گفت: شهرداری کرج باید با هماهنگی شورای اسلامی شهر و وزارت کشور چاره‌ای برای اصلاح اساسنامه سازمان‌ها و ایجاد تعادل در اداره آنها بیندیشد.

46

مجله خبری recive.ir

دانلود نرم افزار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا