سیاسی

 روایت «وزیر دفاع» از آخرین وضعیت «خرید سوخو ۳۵ و اس ۴۰۰ از روسیه»

 روایت «وزیر دفاع» از آخرین وضعیت «خرید سوخو ۳۵ و اس ۴۰۰ از روسیه»

امیر سرتیپ محمدرضا قرایی آشتیانی وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، طی نشست خبری که امروز در محل این وزارتخانه برگزار شد، درخصوص برخی موضوعات بین المللی مرتبط با وزارت دفاع اظهار داشت: ما در مسایل بین المللی و منطقه ای و داخلی فارغ از هرگونه نگرش احساسی بگونه ای حرکت کرده ایم که نشانگر استقلال و استحکام و اقتدار بوده و تحملش برای دشمن بسیار سخت است.
وی تصریح کرد: مهمترین موضوع برای ما، منافع ملی و امنیت ملی است و در همین راستا، می‌بینیم که دشمن در تمامی اقدامات علیه جمهوری اسلامی با شکست مواجه شده و باعث شده دست به کارهای سخیف بزنند.
وزیر دفاع گفت: امروز جوانان ما به سطحی از فناوری و اقتدار رسیده اند که به هیچوجه هیچ نیروی دشمنی نمی‌تواند علیه آنها توطئه و سد ایجاد کند. ما از دوره ای که آنها فکرمیکردند با تحریم میتوانند جلوی پیشرفت ما را بگیرند گذر کرده ایم. آشتیانی افزود: تمام کشورهایی که با آنها و کارشناسان خبره نظامی دنیا ملاقات داشته‌ایم از دستاوردهای ما شگفت زده شده اند و به تبلیغات پوچ غربی ها واقف می‌شوند.
وی با بیان اینکه برنامه هایمان را در وزارت دفاع به صورت جهشی در نظر گرفتیم، خاطرنشان کرد: ما دو برنامه تدوین کردیم که یکی برنامه عادی و سالیانه و دوم همین برنامه بصورت جهشی است و امروز حداقل دو برابر بیشتر از برنامه پیشرفت کرده ایم.
وزیر دفاع گفت: در بخش تسلیح نیروهای مسلح، امسال نسبت به سال گذشته یک و نیم برابر تجهیزات و خدمات به نیروهای مسلح ارایه شده که برا بر با حدود ۸۷ هزار میلیارد تومان است. آشتیانی افزود: در این مدت بیش از ۸۵ هزار فرصت شغلی ایجاد شده که ۱۵ هزار فرصت نسبت به سال قبل افزایش داشته و توانستیم با ۶ هزار شرکت دانش بنیان نیز همکاری کنیم.
وی همچنین از تاسیس صندوق پژوهش و صنعت دفاعی خبر داد و گفت:در بومی سازی قطعات نیز با هدف صرفه جویی ارزی و کاهش هزینه مقابله با خرابکاری صنعتی دشمن، ۳۸ هزار قطعه را خودمان تولید کردیم و بالغ بر یک میلیارد دلار صرفه جویی ارزی داشتیم.وزیر دفاع افزود:در ۹ رزمایشی که امسال برگزار شد، سامانه هایی که در اختیار نیروهای مسلح قرار دادیم بالای ۹۰ درصد موفق بوده است.
وی ادامه داد: در حوزه رزم موشکی اثربخشی سر جنگی و تاکتیکی شدن و مقاومت در جنگ سایبری و پنهان کاری مد نظر است و طراحی و ساخت موشکهای بالستیک نقطه زن با برد ۲ هزار کیلومتر را داریم.آشتیانی گفت: در حوزه موشک کروز نیز انواع آن را از ۳۵ تا هزار کیلومتر تولید کردیم و هم اکنون عملیاتی هستد.
وزیر دفاع خاطرنشان کرد: در حوزه پهپادی هم در بخش شناسایی و رزمی و پنهان کار دستاوردهایی داریم و متخصصان در حال تلاش در این حوزه هستیم و بکار گیری فناوری هوش مصنوعی برای پرواز جمعی و تکی جنگنده های با سرنشین را نیز داریم.وی با اشاره به دستاوردها در حوزه پدافند هوایی نیز گفت: سامانه موشکی باور ۳۷۳ با موشک صیاد ۴ توانسته است هدف را در ۳۰۰ کیلومتری منهدم کند.
آشتیانی همچنین به برخی دستاوردهای دیگر حوزه نظامی نظیر ساخت انواع زیردریایی های سبک و سنگین و ساخت ناوشکن کلاس موج و سینا و ساخت ناو چندمنظوره کلاس شهید سلیمانی و شناورهای تندرو که به انواع موشکهای کروز و سلاح زیرسطحی مجهز شده اند اشاره کرد. وزیر دفاع اظهار داشت:در حوزه نفت وگاز و محصولات پلیمری و پالایشگاه‌ها و بحث هواپیما با بخش خصوصی ارتباط و همکاری داریم.
وی در بخش دیگری از این نشست درخصوص خریدهای خارجی برای نیروهای مسلح گفت: در راستای دفاع از دستاوردهای نظام، این حق را برای خود قایل هستیم که با کشورهای دیگر درزمینه تقویت توان خود همکاری کنیم. مباحث خرید از کشورهای مختلف هم ممکن است در اختیار وزارت دفاع یا بخش دیگری از نیروهای مسلح قرار داشته باشد.
آشتیانی درباره خرید جنگنده سوخو۳۵ از روسیه نیز گفت: این موضوع هنوز در مراحل دنبال کردن است و تجهیزاتی تاکنون دریافت نشده است. وی در پاسخ به سوالی درباره خرید سامانه پدافمدی اس۴۰۰ نیز اظهار داشت: روسیه از کشورهایی است که روابط سطح بالایی با آن داریم. با این حال، ما در بحث سلاح پدافندی به خودکفایی رسیده ایم اما اگر لازم باشد سلاحی تهیه کنیم انجام می‌دهیم ولی فعلا نیازی به سلاح دیگری نداریم و خیلی از کشورها دنبال باور۳۷۳ ما هستند.
وزیر دفاع گفت: امروز مطالبات کشورها از ما برای دریافت پهپاد متعدد است و کشورهای زیادی خواهان آن هستند چون همه پذیرفته اند که قدرت پهپادی ایران بی‌نظیر و آزمایش پس داده است. لذا ما با رعایت ملاحظات خود، به برخی کشورها در مسیر تقویت بنیه دفاعی‌شان کمک می‌کنیم. آشتیانی تصریح کرد: در حوزه پهپادی دستاوردهای جدیدی داریم که در آینده اعلام خواهد شد.
وی در بخش دیگری از سخنان خو400د تصریح کرد: امروز هم برای سران رژیم صهیونیستی محرز است که نمی‌توانند اقدام علنی در مواجه با جمهوری اسلامی داشته باشند لذا به عملیات‌های خرابکاری و ایذایی روی آوردند.
آشتیانی گفت: مشکل بزرگ این رژیم الان موضوعات داخلی است و با مشکلات فوق العاده ای مواجه هستند و اگر بعضی وقتها چیزهایی اعلام می‌کنند، غیر از توهم چیزی نیست. ما هرکجا و هرزمان که لازم بدانیم پاسخ رژیم صهیونیستی را داده و خواهیم داد اما آنچه آنها این روزها می‌کنند بیشتر جنگ روانی است. حرکتی که در اصفهان انجام دادند قبلا هم انجام داده بودند و با شکست مواجه شدند.
در رابطه با ونزوئلا تا الان کمیته های متعددی داشتیم که مذاکرات دو طرفه ای داشته اند
وزیر دفاع درخصوص همکاری با کشور ونزوئلا نیز گفت: کار در حوزه های نظامی براساس توافقات صورت گرفته دنبال می شود. آشتیانی درخصوص جنگ اوکراین نیز گفت: در جنگ اوکراین، اروپایی ها متزلزل هستند و احساس شکست می‌کنند.
وی خاطرنشان کرد: ارتباطات چین و روسیه و ایران و دیگر کشورها براحتی می تواند جلوی یکجانبه گرایی امریکا و غرب را بگیرد و این امپراطوری صوری آنها قطعا فرو می‌ریزد.
وزیر دفاع درباره همکاری با کشورهای همسایه نیز گفت: ما با همسایگان ارتباط نزدیک و دوستانه ای داریم و به دنبال توسعه روابط هستیم و منطقه قفقاز هم برای ما مهم است و معتقدیم کشورهای این منطقه می‌توانند با مذاکره مشکل خود را حل کنند.
آشتیانی گفت: بعید می‌دانیم رژیم صهیونیستی بتواند در همسایگان ما نفوذ کند و آنها هم قطعا چنین اجازه ای نخواهند داد.
وی درخصوص خرید پهپادایرانی توسط چین نیز گفت: ارتباط ما با چین یک ارتباط راهبردی است و در سفر اخیری که وزیر دفاع چین داشت نیز صحبتهای مفصلی داشتیم و تیم هایی درحال پیگیری موضوعات هستند.
وزیر دفاع حاطرنشان کرد: با رزمایش های مشترک و کارهایی که با چین دنبال می‌کنیم سطح روابط گسترده تر خواهد شد و در بحث نظامی هم ارتباط خوبی با چین داریم

بیشتر بخوانید:

«برنامه» ایران برای خرید « ۲۰ جت جنگنده سوخو-۳۵» از روسیه

آب و جارو برای استقبال از جنگنده‌های روسی / «ماکت‌های سوخو-۳۵» در پایگاه نیروهای هوایی ایران + تصاویر ماهواره‌ای

تایید رسمی «ورود جنگنده سوخو ۳۵» به ایران/ «به‌زودی»، دیگر سلاح‌های روسی هم وارد کشور می‌شوند

برای اولین‌بار منتشر شد / تصویر «پرتابگر» تک فروندی پهپاد شاهد ۱۳۶

رونمایی از «پاوه» جدیدترین موشک کروز ایران با برد ۱۶۵۰ کیلومتر/ سردار حاجی‌زاده به اروپا اخطار داد + تصویر

۲۱۲۲۰

مجله خبری recive.ir

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا