سیاسی

رحیم صفوی: سیاست نگاه به شرق، دشمنان و برخی داخلی ها را متحیر و منفعل کرد

رحیم صفوی: سیاست نگاه به شرق، دشمنان و برخی داخلی ها را متحیر و منفعل کرد

سرلشکر سید یحیی رحیم صفوی روز دوشنبه در همایش ملی ایران و همسایگان در مرکز مطالعات وزارت امور خارجه، با تبریک ایام ولادت حضرت فاطمه زهرا(س) گفت: این همایش علمی و کاربردی با همکاری پنج دانشگاه معتبر علمی کشور برگزار می‌شود و امیدواریم به برکت ولادت حضرت زهرا(س) این همایش علمی و کاربردی که ترکیبی از استادان و دانشجویان در حوزه‌های نظری است، بتواند کمک به عبور از وضعیت فعلی و رسیدن به وضعیت مطلوب برای ملت و کشور عزیزمان ایران باشد.  

دستیار و مشاور عالی رهبر انقلاب اسلامی در امور نیروهای مسلح با اشاره به راهبرد سیاست منطقه‌ای و قاره‌ای ایران افزود: واقعیت این است که دوران جدیدی در حیات سیاست خارجی ایران آغاز شده است و همسایگی کشورمان با ۱۵ کشور، سیاست منطقه‌ای ایران در غرب آسیا و سیاست نگاه به شرق و توسعه روابط همه جانبه با چین و روسیه، دشمنان متکبر غربی و برخی از رقبای منطقه‌ای و حتی برخی از افراد داخلی را متحیر و شاید غافلگیر کرده و از سوی دیگر موجب انفعال آنها شده است.  

وی با اشاره به فرارسیدن جشن ۴۳ سالگی پیروزی انقلاب اسلامی، افزود: در آستانه بیست و دوم بهمن، سیاست همسایگی به یک ضرورت منطقه‌ای غیرقابل انکار تبدیل شده است و این مفهوم سیاسی توسط بسیاری از تحلیلگران روابط بین‌الملل و سیاستمداران رسانه‌ها در سراسر جهان تکرار می‌شود.  

دستیار و مشاور عالی رهبر انقلاب در امور نیروهای مسلح بیان کرد: مفهوم نظری و عملی سیاست همسایگی آن است که ایران می‌خواهد در نظم سند ملی و راهبردی آمایش سرزمینی ۱۴۲۴ هجری شمسی برای هر یک از این کشورهای همسایه توسعه روابط همه جانبه در حوزه‌های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، امنیتی و گردشگری و محیط زیست را با ظرفیت ۲۰ ساله طرح‌ریزی، برنامه‌ریزی و اجرا کند.

رحیم صفوی: سیاست نگاه به شرق، دشمنان و برخی داخلی ها را متحیر و منفعل کرد

بیشتر بخوانید:

انتقادات تند سرلشکر صفوی از روحانی و دولتش

رئیس مجمع نمایندگان استان تهران: غربگرایان داخلی با شعار علیه کشورهای شرق می‌خواهند دامن آلوده آمریکا را پاک کنند

رحیم‌صفوی در مورد اهداف اساسی سیاست همسایگی ایران، گفت: رسیدن به تفاهم و منافع مشترک، صلح و امنیت پایدار و پیشرفت و رفاه ملت‌ها مقابل انواع تهدیدات از اهداف اساسی سیاست همسایگی ایران است.

وی عنوان کرد: در این زمینه می‌توان به سند راهبردی جذب و تبادل چند میلیون گردشگر از جمعیت ۶۰۰ میلیون نفری همسایگان به ایران و بالعکس به طور مثال یاد کرد.

مشاور عالی رهبر انقلاب افزود: همچنین صادرات غیرنفتی ایران به بازار چند صدمیلیارد دلاری این کشورها از دیگر مثال‌ها در این زمینه است.

رحیم‌صفوی خاطرنشان کرد: تنظیم سند همکاری امنیت دفاعی یا قرار عدم تخاصم ۲۰ ساله با هر یک از این همسایگان یا چند کشور که مکمل هم هستند، می‌تواند شروعی برای رسیدن به امنیت پایدار جمعی و طولانی مدت برای تمام این کشورها باشد.  

وی تصریح کرد: توسعه روابط بانکی و کم کردن تعرفه‌های گمرکی میان همسایگان یکی دیگر از سیاست‌های همسایگی جمهوری اسلامی ایران است.

۲۱۲۱۷

مجله خبری recive.ir

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا