بین الملل

دستور پوتین به بازار گاز جهان شوک وارد کرد

دستور پوتین به بازار گاز جهان شوک وارد کرد

به گزارش خبرگزاری روسی اسپوتنیک، براساس داده‌های بورس بین قاره‌ای لندن (اینترکانتیننتال اکسچنج)، بهای گاز برای معاملات آتی اروپا به هزار و ۴۵۰ دلار در هر هزار متر مکعب رسید.
برهمین اساس، قیمت معاملات آتی برای ماه آوریل در شاخص هاب اروپایی TTF به هزار و ۴۴۸ دلار در هر بشکه رسید.  
اولاف شولتس صدراعظم آلمان نیز روز پنج شنبه در یک نشست مطبوعاتی اعلام کرد که این کشور ممکن است در سال میلادی جاری، وابستگی به انرژی روسیه از جمله زغال سنگ و نفت را پایان دهد.
وی در عین حال تاکید کرد که قطع وابستگی آلمان به گاز روسیه، به زمان بیشتری نیاز دارد.
شولتس با اشاره به این موضوع که قراردادهای واردات گاز از روسیه بر پرداخت بهای گاز به یورو و دلار تاکید دارد، گفت: در گفت و گو با رئیس جمهوری روسیه این موضوع را یادآوری و تاکید کردم که نحوه پرداخت بهای گاز باید بر همین منوال باقی بماند.
ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه روز پنج شنبه در نشستی با مسئولان صنایع هوایی این کشور تاکید کرد که مسکو به تعهداتش در قبال مشتریان گاز براساس قیمت ها و حجم های مندرج در قراردادها متعهد خواهد بود.
وی در عین حال تاکید کرد: نپرداختن هزینه گاز به روبل از سوی مشتریان به معنای عمل نکردن به تعهدات تلقی خواهد شد و خود آنها مسئول عواقب این موضوع خواهند بود.
پوتین روز ۲۳ مارس اعلام کرد که کشورهای تحریم کننده روسیه باید بهای گاز را به روبل بپردازند و به دولت، بانک مرکزی و شرکت گازپروم این کشور یک هفته مهلت داد تا قراردادهای فروش گاز را به روبل تبدیل کنند.
این اقدام روسیه، واکنش گروه هفت را به دنبال داشت و آنها اعلام کردند که بهای گاز خریداری شده از روسیه را به روبل پرداخت نمی کنند. اگرچه، آلمان یکی از بزرگترین مشتریان گاز روسیه خواستار شفاف سازی نحوه انجام نقل و انتقالات مالی به روبل شده است.
پوتین دستوری را امضا کرده است که براساس آن، کشورهای غیردوست باید حسابی را در بانک های روسیه افتتاح کنند و از فردا، اول آوریل، پرداخت ها باید از طریق این حساب ها و به روبل انجام شود.

311311

مجله خبری recive.ir

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا