کهگیلویه و بویراحمد

خسارت سیل به شیلات کهگیلویه وبویراحمد اساسی است/نابودی چندتاکستان

خسارت سیل به شیلات کهگیلویه وبویراحمد اساسی است/نابودی چندتاکستان

سید علی معتمدی پور ظهر چهارشنبه در حاشیه بازدید از تعاونی انگور امامزاده پهلوان دهدشت در گفتگو با خبرنگار مهر، افزود: متأسفانه خسارات اتفاق افتاده در سیل روزهای گذشته به شکل آنی و لحظه‌ای بوده و بخش زیادی از زیر ساخت‌های کشاورزی استان را از بین برده است.

وی ابراز داشت: برآورد خسارت‌ها انجام شده و ما بقی خسارت‌ها با حضور کارشناسان در حال بررسی و برآورد است.

خسارت سیل به شیلات کهگیلویه وبویراحمد اساسی است/نابودی چندتاکستان

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان گفت: یکی از خسارات‌ها که در دید اول شاید قابل مشاهده نباشد خساراتی هستند که توسط عوامل ثانویه انجام می‌پذیرد.

معتمدی زاده افزود: برای مثال باغ در حال بازدید به صورت تعاونی در اختیار تعداد زیادی از کشاورزان بوده و به دلیل بالا رفتن رطوبت و بارش‌های اخیر به حدود ۸۰ درصد محصولات در حال برداشت بودند، آسیب وارد شده و قارچ‌ها باعث کپک زدن تاکستان شده است.

معتمدی پور در خصوص میزان برآورد خسارت در کل استان گفت: خسارت به زیر ساخت‌ها از جمله شیلات عمده و اساسی بوده است.

وی خسارت به باغات در سطح استان را به دو سطح تقسیم و عنوان کرد: نمونه اول ریزش میوه بوده و نمونه دوم از بین رفتن زیر ساخت‌ها از جمله سیستم‌های تحت فشار و منبع تأمین آب است که تخریب شد.

معتمدی پور خسارت به زراعت شالی کارها را از بین رفتن زیرساخت‌ها، سراب‌ها و کانال‌های آبرسانی دانست و بیان داشت: احتمال خسارت‌های ثانویه خیلی بیشتر است، چون اگر تا پنج روز آینده اقدام به آبرسانی به سطح مزارع شالی کارها نشود، تمام مزارع از بین خواهند رفت.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان از استقرار ۱۵ دستگاه ماشین سنگین در استان خبر داد و تصریح کرد: از دستگاه‌های استانی و خارج از استان در بحث ماشین آلاتی که ضروری بودند و می‌توانستند باعث ترمیم و بهسازی منطقه شوند کمک گرفتیم.

وی ابراز امیدواری کرد: با مشارکت خود مردم از خسارت‌های ثانویه جلوگیری شود، اما متأسفانه ما از استان‌هایی هستیم که تقریباً بیشترین خسارت را متحمل شدیم.

معتمدی زاده برآوردهای خسارت از طریق کارشناسان را حدود ۱,۳۰۰ میلیارد تومان تاکنون دانست و گفت: با احصای بیشتر تخریب‌ها، این رقم در روزهای آینده جابجا و بیشتر خواهد شد.

۴۶

مجله خبری recive.ir

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا