قزوین

حاشیه شهرها مهم‌ترین محل شکل‌گیری رفتارهای مجرمانه هستند

حاشیه شهرها مهم‌ترین محل شکل‌گیری رفتارهای مجرمانه هستند

به گزارش خبرگزاری recive از قزوین؛ محمد قاسمی، دادستان قزوین در اولین جلسه ستاد کنترل مجرمان حرفه‌ای و محکومین سابقه‌دار که در سالن جلسات شهید سلیمانی دادگستری کل استان برگزار شد، گفت: در استان برنامه‌ها و طرح‌های قابل توجه و موثری در جهت کنترل مجرمان و پیشگیری و مقابله با اعمال و اقدامات مجرمانه آن‌ها در جریان است و با این ‌حال نباید به وضع موجود قانع شد، زیرا تا رسیدن به نقطه مطلوب فاصله داریم و باید حس امنیت به امنیت پایدار تغییر چهره دهد و ناامنی به سمت بزه‌کار و مجرمان باشد.
او افزود: مردم امنیت را از دستگاه قضایی و نیروی انتظامی مطالبه می‌کنند و ما نیز باید پاسخگوی مطالبه بحق جامعه باشیم و کمبود امکانات نباید سد راه شود و در این زمینه برخی موارد نیاز به تصمیمات کلان دارد، اما برخی از موضوعات در سطح استان قابل حل است و باید در جهت آن‌ها برنامه‌ریزی و اقدام لازم صورت گیرد.
دادستان مرکز استان تاکید کرد: در مواجهه با فردی که به صورت حرفه‌ای دست به اعمال مجرمانه می‌زند، باید به صورت حرفه‌ای عمل کرد و در این راستا کمبود امکانات توجیه قابل قبولی نیست.
قاسمی در خصوص حادثه تیراندازی شهر محمدیه گفت: اگر نظارت‌ها با دقت انجام می‌شد و این متهمان تحت رصد مستمر قرار داشتند، می توانستیم از نزاع و وقوع قتل جلوگیری کرد.
این مقام مسئول یادآور شد: باید از ظرفیت های قانونی در برابر مجرمان حرفه‌ای و سابقه‌دار به نحو مطلوب بهره برد و به عنوان مثال باید این افراد از تمامی ارفاقات قانونی محروم شوند.
او همچنین اظهار کرد: تکمیل بانک اطلاعاتی دستگاه‌های متولی بسیار حائز اهمیت است و از طرفی دستیابی به ادبیات و تعاریف مشترک میان اعضای ستاد در برابر وظایف مشترکی که عهده‌دار آن هستند، در پیشبرد اهداف قابل توجه است.
قاسمی ادامه داد: نباید اراذل و اوباش نوظهور که در فضای مجازی قدرت نمایی کرده و امنیت روانی جامعه را تهدید می‌کنند، مورد غفلت قرار گیرند و این اتفاقات باید به ‌صورت روزانه رصد شود و نباید اجازه دهیم این افراد به مجرم حرفه‌ای تبدیل شوند.
او تبیین کرد: گاهاً در تحقق پیشگیری از وقوع جرم باید به جلوگیری از روی دادن بزه و برچیدن زمینه‌های آن توجه کرد و گاهی نیز به رفتار بزهکار برای پیشگیری از وقوع جرم باید دقت شود.
این مقام قضایی استان گفت: وقوع جرایم خشن و انتشار آن‌ها در فضای مجازی تبعات گسترده‌ای دارد و آرامش روانی جامعه را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد و به همین خاطر در این حوزه حتماً باید دقت و جدیت بیشتری به خرج داد.
قاسمی همچنین تاکید کرد: بسیاری از عوامل بزه‌کاری معتادین متجاهر هستند و باید در کمپ‌ها روی اصلاح اخلاقی آن‌ها تمرکز بیشتری شود و برای آینده آن‌ها برنامه‌ای داشت، در غیر این صورت خروج از کمپ برابر است با از سر گیری اقدامات پیشین که قطعاً این موضوع مطلوب نیست.
دادستان عمومی و انقلاب قزوین در پایان یادآور شد: حاشیه شهرها و نواحی اقماری مهم‌ترین محل شکل‌گیری رفتارهای بزه‌کارانه است و لازم است امکانات رفاهی و فرهنگی و ساختار امنیتی در این بخش‌ها تقویت شود، تا فرد امکان ارتکاب به جرم را نداشته باشد و باید از تجربیات گذشته به نحو مطلوب بهره برد.
۴۶

مجله خبری recive.ir

دانلود نرم افزار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا