اخبار استانها

جزیره زیبای کیش میزبان مسابقات جهانی کبدی شد

جزیره زیبای کیش میزبان مسابقات جهانی کبدی شد

به گزارش خبرگزاری recive از کیش ، عباس اورسجی نایب رییس فدراسیون جهانی کبدی و سرپرست کنفدراسیون کبدی آسیا در جلسه ای که با حضور محسن نظر پور سرپرست شرکت عمران، آب و خدمات کیش برگزار شد با اشاره به امکانات مطلوب جزیره کیش برای میزبانی از رویدادهای بین المللی ورزشی از برگزاری مسابقات جهانی کبدی در بهمن امسال در جزیره کیش خبر داد.

به گفته اورسجی اجلاس کنفدراسیون کبدی آسیا نیز در نیمه دوم اردیبهشت امسال در ایران و در جزیره کیش برگزار می شود .

وی افزود: در این اجلاس که با حضور روسای فدراسیون های قاره آسیا در کیش برگزار می شود ، رییس کنفدراسیون جهانی کبدی انتخاب خواهد شد.

بر اساس این گزارش میزبانی کیش از چندین اردوی تدارکاتی و آمادگی تیم ها ملی برای حضور موفق در رقابتهای جهانی و آسیایی از دیگر محور گفتگو در این جلسه بود.

همچنین محسن نظر پور سرپرست شرکت عمران، آب و خدمات در این جلسه با تاکید بر اهمیت توجه جدی به ورزش کیش به عنوان یک ظرفیت کم نظیر برای توسعه گردشگری گفت: جزیره کیش می تواند به هاب گردشگری ورزشی منطقه مبدل شود و به همین دلیل ما توسعه زیر ساخت ها و ارتقاء امکانات ورزشی را در اولویت قرار داده و با جدیت پیگیری می کنیم.

نظر پور با اعلام آمادگی برای میزبانی رقابت های جهانی کبدی در جزیره کیش تصریح کرد: جزیره کیش در ماه های پایانی سال گذشته نیز چند رقابت ورزشی بین المللی را میزبانی کرد و رضایت مندی روسای فدراسیون های جهانی از جمله فدراسیون جهانی پرورش اندام از سطح مسابقات کیش و امکانات فراهم شده مبین ظرفیت های ارزشمند کیش برای برگزاری رویدادهای بین المللی ورزشی است.

لازم به ذکر است ورزش کبدی شباهت زیادی به بازی ایرانی «زو» دارد و ترکیبی از کشتی و راگبی است. بازی کبدی در سال ۱۹۳۸ در بازیهای المپیک هند در شهر کلکته معرفی و فدراسیون کبدی هند (KFI ) در سال ۱۹۵۰ تاسیس شد .

فدراسیون آماتور کبدی آسیا در سال ۱۹۷۸ تشکیل شد و کبدی برای اولین بار به عنوان یکی از رشته های نمایشی بازیهای آسیایی در سال ۱۹۸۲ دهلی نو شرکت و برای اولین بار نیز در بازیهای آسیای پکن در سال ۱۹۹۰ به عنوان یک رشته رسمی شرکت داده شد. ورزش کبدی در ایران با نام‌های زو در خراسان، گلستان و مازندران، شیرین دودو در گیلان و کبدی در سیستان و بلوچستان نامیده می‌شود. این ورزش نیاز به مهارت، انعطاف پذیری، چابکی، استقامت، حضور ذهن دارد.

مجله خبری recive.ir

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا