اخبار ورزشی

جام برای پرسپولیس از خرید زمستانی می‌آید

جام برای پرسپولیس از خرید زمستانی می‌آید

برای قهرمانی ،پرسپولیس چه چیز کم دارد و آیا آنها با همین روند جام می گیرند؟ با این وزن نازل نیمکت، با این تک تاکتیک فعلی که پلن دویی در آن دیده نمی شود پاسخ فعلا منفی است.دلیل می خواهید؟ حد فاصل گل آمیخته به شانس مهدی ترابی و سوت پایان مسابقه را لحاظ کنید، چه می بینید؟ مدعی قهرمانی برابر تیم پایین جدول در ورزشگاه آزادی. قبل از گل ،اتوبوس فشرده فجری ها، بی دقتی حمله وران قرمز در زدن ضربات اخر و حتی بدشانسی دلایلی بود برای نرسیدن به گل اما به هر ترتیب آن گل سرنوشت ساز و حساس زده شد و سوال این است چرا فوتبال پرسپولیس بعد از پیش افتادن با قبل از آن تفاوت نکرد؟

فجر جلو نکشید چون میدانست ممکن است با گل دوم کارش تمام شود اما پرسپولیس دست از حملات همه جانبه برداشت چون میترسید غافلگیر شود. با این وجود تاکتیک مناسب و دم دستی که در اکثر تیم های بزرگ جهان میبینیم یک چیز است، دادن فضا به تیمی که عقب افتاده، جلو کشاندن آنها و سپس ضد حملات برق آسا. نمونه دم دستی میخواهید؟ همین فوتبالی که استقلال در مسجد سلیمان انجام داد و در آن زمین وحشتناک غیر فوتبالی با ۳ گل پیروز شد و می‌توانست بیشتر هم بزند. چرا؟ چون می‌دانست قرار است چه کاری را انجام دهد. یا شب قبلش رئال مادرید همین تاکتیک را برابر بارسا پیاده کرد و مترصد جلو کشیدن بارسا بود تا در ضد حمله زهرش را بریزد.

فوتبال همین است سوای بازی مالکانه، سوای فوتبال زیبا، سوای تملک و خوب دواندن توپ، آنچه در نهایت باعث پاس شدن چک گرانبهای شما می شود، آن توپی است که از روی خط دروازه حریف رد می شود.. پرسپولیس و استقلال در این فصل دو قطب مخالف و روبری هم بودند اگر چه در بحث امتیاز (فارغ از امتیاز های پخش شده گل‌گهر) فاصله شان تنها یک پوئن است. با این وجود یک تقاوت معنا دار در نتیجه گیری انها مشهود است. انچه امروز مجیدی در اسقلال انجام میدهد ابزار خاص خودش را می خواهد چه از بعد بازیکن تند و تیز و رونده چه از لحاظ بار روانی که از شانس خوب او لیگ ما بی تماشاگر است و فشاری از سوی هواداران خودی متوجه او نمی‌شود. تصور کنید در بازی با مس دست کم چهل هزار هوادار استقلال در ورزشگاه ازادی بود، طبیعتا به مذاق هوادار خوش نمیامد که تیمش عقب بنشیند و چشم به ضد حملات بدوزد فشار هوادار به خودی خود در خانه باعث می شود تیم جلو یکشد و تاکتیک کادر فتی بهم خورد اما مجیدی از نبود هوادار و خالی بودن سکو ها نهایت بهره را ببرد در بازی های خارج خانه تاکتیک عقب نشستن و ضد حملات، مقبول است اما در ورزشگاه ازادی تجربه سال های قبل نشان می دهد نه چندان زیاد شاید یکی از دلایل خوش شانسی استقلال همین مقوله به ظاهر بی اهمیت بود.

به بحث قبلی برگردیم صحبت از تک بعدی بودن فوتبال پرسپولیس است. بحیی در پنجاه سالگی باید پخته ترین دوران مربی گری اش را سپری کند، فوتبال مالکانه بسیار زیباست او دو سال متوالی با همین متد تیمش را قهرمان لیگ برتر کرد اما در اسیا اتفاق دیگری رخ داد و پاییز سال ۹۹ همه دیدند چگونه با دفاع منسجم و باز شدن به وقت لازم چگونه تیم هایی مانند پاختاکور، السد و النصر کار را به پرسپولیس واگذار کردند حتی در همین بهار سال ۱۴۰۰ و در کشور هند  ،پرسپولیس باز هم تلفیقی از فوتبال مالکانه و استفاده از ضد حملات را در دستور کارش داشت و نتیجه گرفت. ولی امروز در هفته پانزدهم لیگ ۲۱ ام می بینیم بیشترین ضربه از بابت نقل و انتقالات متوجه یحیی شده است.
۳ عنصر ارزشمند را در ستون فقرات تیمش از دست داد؛ کنعانی، احمد نور و مغانلو اما یادمان نرود سپاهان و استقلال هم به گونه ای چنین وضعیتی داشتند انها هم بازیکنان مهمی را از دست داند اما انچه موجب شد پرسپولیس دست کم تا امروز نسبت به ان دو تیم، بازنده نقل و انتقالات جلوه دهد ،مربوط به جذب بازیکنان مورد نیاز یحیی بود. فشار اشتباه هواداران، نسخه پیچی خبرنگاران و مهمتر از همه انتخاب غلط گلمحمدی، باعث شد اسدی به عنوان گران قیمت ترین بازیکن چند سال اخیر جانشین مورالهی شود .عملا همین خرید همه چیز را خراب کرد. شاید با اغماض بشود خرید علی نعمتی را بد ندانست اما ابراهیمی در دفاع اشتباه بود! اسدی یک اشتباه محرز دیگر و بدترین اتفاق مربوط به جذب پاکدل بود، مهاجم سی ساله و امتحان پس داده ای که مشخص بود قادر به درخشش در پرسپولیس نیست. اینها موجب شد کار پرسپولیس به اینجا بکشد. یحیی قادر به اجرای ضد حملات برق اسا نیست چون روزی که می‌بایست سروش رفیعی را به عنوان بازی ساز مهم جذب میکرد، روزی  که باید به هر قیمتی احمدزاده که منتظر بازگشت به خانه اش بود را به تهران می‌اورد بازی را شور بختانه باخت اما هنوز جای جبران است.

۵ دقیقه انتهایی بازی با فجر را ببینید. اسدی و مهدی خانی دقیقا همان هایی بودند که دیدید! عاجز از چند دقیقه حفظ توپ و جان دادن به پرسپولیس، هند کردند، خطا کردند و توپ لو دادند.
فاصله پرسپولیس و صدر چه یک چه سه امتیاز باشد، اهمیتی ندارد مهم انقلاب زمستانی است که باید رخ دهد، خروجی ها کاملا مشخص اند و حالا این هنر سرمربی و مدیر عامل جدید است که بتواند عناصر مورد نیاز را جذب کن .

هنر مدیرعامل است که تکلیف دو تاجیکی را مشخص کند تا یحیی همیشه محافظه کار، واهمه ای از بازی دادن به آنها نداشته باشد. اسامی که مطرح می شود شاید حقیقت نداشته باشد اما بازیکنانی مثل بابایی، کوشکی، رامین رضاییان و .. عناصر هستند که جان تازه ای به خط حکله پرسپولیس می بخشند. کلید قهرمانی یحیی در نیمفصل فصل گذشته چه بود؟ اضافه شدن ترابی، مغانلو و ال کثیر  این  سه هم در اسیا به کار تیم امدند و هم در نیمفصل دوم عصای دست یحیی شدند. پس باید اعتراف کرد پرسپولیس قادر است نیمفصل دوم جام را از آن خود کند به شرط آنکه خون تازه به رگ های این تیم افزوده شود.

شاید بگویید مگر تاثیر یکی دو بازیکن چقدر است؟ خیلی ساده یامگا را از سید خرید استقلال حذف کنید نتیجه چه میشود؟ بله ولو یک خرید خوب قادر است سرنوشت را تغییر دهد وقتی که فاصله امتیاز ها برای قهرمان به یکی دو امتیاز می رسد همان تک خرید جام را برای شما ضمانت می کند

ماموریت درویش از همین امروز شروع شده، به شرط نگاه صحیح یحیی به بازیکنان قابل جذب و همچنین خالی کردن رختکن تیم از عناصر امتحان پس داده و اضافی.

بیشتر بخوانید:

پیروز قربانی: مجیدی به حرف فرگوسن گوش کند

فاجعه بزرگ برای آقای گل لیگ برتر

خبر خوب رونالدو برای هواداران؛ تا ۴۲ سالگی هستم!

۲۵۳ ۲۵۶

مجله خبری recive.ir

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا