اجتماعی

تولد یوزپلنگ ایرانی؛ شاید امروز

تولد یوزپلنگ ایرانی؛ شاید امروز

به گزارش خبرگزاری recive و به نقل از سازمان حفاظت محیط زیست، حسن اکبری اظهارکرد: قبلا بارداری قطعی یوزپلنگ در اسارت را اعلام نکرده بودیم اما علائم ظاهری نشان از بارداری قطعی یوز ایرانی دارد و امیدواریم زایمان موفقی داشته باشد.

معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست در ادامه گفت: پیش‌ بینی ما این است که روز شنبه (۱۰ اردیبهشت) زایمان اتفاق بیفتد لیکن چنانچه تاخیر جزئی در زایمان داشته باشیم، طبیعی است. در حال حاضر کنترل وضعیت یوز با دوربین مداربسته توسط تیم دامپزشکی در جریان است.

وی افزود: در صورت زایمان موفق، این نخستین بار در جهان است که یوز آسیایی به‌صورت طبیعی در اسارت باردار و موفق به دنیا آوردن توله می‌شود.

به گفته اکبری در صورت سالم ماندن توله‌ها، می‌توانیم جمعیت یوز پلنگ را در شرایط نیمه اسارت داشته باشیم که کمک بسیار بزرگی به حفظ ژن این گونه در خطر انقراض می‌کند.

وی با شاره به اینکه کمتر از ۲۰ قلاده یوز در هفت استان سمنان، کرمان، یزد، خراسان رضوی، خراسان شمالی و خراسان جنوبی – که زیستگاه اصلی یوز هستند – تا به امروز مشاهده شده است، تصریح کرد: یوزها در هر بارداری دو تا شش توله به دنیا می‌آوردند و هر چند این فرایند به نوبه خود برای حفظ این گونه مهم از نظر ژنتیکی بسیار اهمیت دارد اما در کنار این اقدام، همچنان اولویت کاری سازمان حفاظت محیط زیست برنامه ریزی برای پایش و حفاظت از زیستگاه‌های طبیعی یوز در کشور است.

بیشتر بخوانید:

جزئیات جدید از دلیل تلف شدن پلنگ قائم‌ شهر

فرار پلنگ رها شده در قائمشهر از دست نیروهای آتش‌نشانی و محیط زیست

۲۳۳۲۳۱

مجله خبری recive.ir

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا