اجتماعی

توضیح دادستان یاسوج درباره تیراندازی‌های اخیر: بسیاری نوجوان هستند/ همگی بازداشتند

توضیح دادستان یاسوج درباره تیراندازی‌های اخیر: بسیاری نوجوان هستند/ همگی بازداشتند

سید علی ملک‌حسینی در خصوص حوادث اخیر در شهر یاسوج به شرح زیر توضیحاتی ارائه کرد:

در چند روز اخیر جرایمی در سطح شهرستان بویراحمد اتفاق افتاده و باز نشر گسترده و سلسله وار این حوادث در فضای مجازی متأسفانه موجب القاء حس ناامنی شدید بین خانواده ها و بد نام شدن استان گردیده است لازم می‌دانم چند نکته را جهت استحضار مردم عزیز و تنویر افکار عرض نمایم:

نکته اول:چون دستگاه قضایی خود را مکلف به مردم داری و ارتباط و پاسخگویی به مردم می‌داند و در تمام حوادث اخیر موضع اتخاذ نموده و صراحتا از طریق تلویزیون و رسانه ها و فضای مجازی روشنگری نموده، متاسفانه امروز به تنهایی مورد حمله قرار گرفته و باید پاسخگوی تمام مشکلات اقتصادی، اجتماعی ، فرهنگی و …. باشد.

نکته دوم: مردم عزیز به درستی از دستگاه قضایی تقاضای برخورد قاطع و بازدارنده با مخلین نظم و امنیت عمومی را دارند. جهت اطلاع شما عزیزان وقتی بنا به گواه آمار استان ما به لحاظ فروانی جرایم خشن جزء استان های خوب کشور است ولی بلحاظ جمعیت کیفری زندان ها استان ششم کشور هستیم این به چه معناست؟ آیا نتیجه این آمار جز این است که استفاده از مجازات زندان در استان ما بسیار زیاد بوده؟ فقط در چند مدت اخیر بیش از ۳۰ نفر با قرار بازداشت موقت روانه زندان شدند به عنوان مثال افرادی که در بن سنجان تیراندازی کردند همگی بازداشت هستند و بازسازی صحنه با حضور مردم و رسانه ها انجام شد. انشاءالله هفته آینده گزارش مستند و تصویری از داخل زندان اعلام خواهد شد.

نکته سوم: بر خلاف تصور عموم مبنی بر اینکه این افراد اشرار سابقه دار هستند باید عرض کنم متاسفانه بسیاری از این افراد نوجوان و جوانان فاقد سابقه کیفری هستند. همه آنها هم فقیر و بی بضاعت نیستند و بعضا از خانواده های مرفه هستند و این زنگ هشداری است برای جامعه و خانواده ها

نکته چهارم: تمام این درگیری ها یا خانوادگی یا دو طرفه و بر اساس اختلاف قبلی و با برنامه ریزی قبلی بوده است. متاسفانه در بازجویی‌ها مشخص شده که بسیاری از این اقدامات و جرایم ریشه در مسائل پوچ و بی ارزش مانند اختلاف در قیمت یک کالا، برخورد آینه دوماشین، فحش و ناسزا گفتن یک طرف به طرف مقابل، دعوا در بازی فوتبال و… که همگی نیازمند افزایش آستانه تحمل و ارتباط منطقی و صبورانه و محترمانه افراد با یکدیگر دارد، بوده است.

نکته پنجم: متاسفانه آنچه بیشتر از این جرایم به امنیت استان ضربه می‌زند انتشار گسترده کلیپ ها و تصاویر در گروه‌های خانوادگی و ایلی و طایفه ای است که با توجه به شرایط خاص استان ما از یک سو باعث القاء حس نا امنی و از سوی دیگر قبح شکنی بین جوانان و نوجوانان می‌شود. اتفاقات مجرمانه غیر قابل ذکری در بسیاری از استان ها اتفاق می افتد و هیچ باز نشری در فضای مجازی ندارد چون اینکار خود مصداق ترویج خشونت است. لیکن در استان ما از هر دعوای خیابانی و حتی اختلاف خانوادگی فیلم و کلیپ تهیه و چون حضور مردم در فضای مجازی هم طایفه ای است ظرف چند دقیقه تمام استان را در بر می‌گیرد.

نکته ششم و بسیار مهم اینکه بسیاری از این کلیپ ها یا مربوط به استان ما نیست و یا مربوط به قبل است مانند کلیپی که تحت عنوان درگیری بلوار ارم پخش شد اگر دقت بفرمایید درختان در این فیلم سبز هستند و پوشش افراد (لباس آستین کوتاه) نشانگر این حادثه در فصل دیگری است. و توضیح اینکه این دعوا نیز مربوط به دو خانواده روستایی بوده تشکیل پرونده شده است.

نکته هفتم و باز هم مهم : طبق بررسی های صورت گرفته بازنشر سلسله وار و گسترده این کلیپ ها و ادغام کلیپ های غیرمرتبط بعضا توسط افرادی بوده که قاطعیت و برخورد دستگاه قضایی را لمس کرده‌اند و الان جهت انتقام دست به تخریب گسترده زده اند.

نکته هشتم :باز هم تاکید می‌کنم خط قرمز دستگاه قضایی استفاده از سلاح سرد و گرم میباشد و شدید ترین برخوردها و احکام صورت گرفته و خواهد گرفت که گزارش مختصری از آن به عرض مردم عزیز خواهد رسید. اما به نظر شما با شرایط فعلی جامعه و فضای مجازی آیا اعلام هر روزه مجازات های اعدام ،زندان،شلاق و تبعید… در فضای مجازی و عمومی اگر چه ممکن است تا حدودی بازدارنده باشد و از این حیث مفید است اما آیا تکرار هر روزه آن باعث ایجاد احساس ناامنی و توجه افکار عمومی به سمت استان عزیزمان نخواهد بود؟

نکته نهم: مگر در همین ایام احکام قصاص، اعدام، حبس طولانی مدت،شلاق و تبعید اجرا و اعلام نشد؟ اگر چه مقررات فعلی جزایی امکان مجازات علنی را محدود نموده ولی مگر هر روزی که مجازات ها اعمال شد از طریق رسانه ها و فضای مجازی اطلاع رسانی نشد؟ ولی متاسفانه بدون آسیب شناسی دقیق همه صحبت ها و پیشنهادات و انتقادات منتهی به عدم برخورد شدید قضایی  بوده است. در حالی که در این دوسال برخوردها چند برابر شده. فقط بازداشت ها امسال ۲۵ درصد افزایش داشته.

نکته دهم: تاکنون چند همایش و بحث آسیب شناسی در خصوص بیکاری، مهاجرت بی رویه و حاشیه نشینی شدید در شهر یاسوج، کاهش اعتقادات مذهبی، طراحی نامناسب شهری و ساخت و سازهای غیرمجاز، سنت ها و رفتارهای غلط مانند استفاده از سلاح در مناسبت ها و مراسمات،عدم آموزش و نظارت خانواده ها بر فرزندان، کاهش نظارت ها و فعالیت های پرورشی در مدارس ، قهرمان سازی از شرارت ها و رفتارهای غلط جوان ها در میان طوایف و ترویج فرهنگ غلط (کُر قوچی و دست درار)،در این استان برگزار شده؟ دستگاه ها و نهادهای متولی و نخبگان به مردم گزارش دهند و نتیجه اقداماتشان را نشان دهند.

نکته یازدهم: وظیفه اصلی دستگاه قضایی برخورد بوده که با افتخار دو انتخابات در دوسال اخیر با حضور مقتدرانه دادسراهای استان با امنیت کامل برگزار شد. تمام قضات برای اولین بار در کنار عزیزان نیروی انتظامی بر روی صندوق ها حضور داشتند. در همان لحظه و به صورت میدانی برخورد میشد. تا کنون هشت مرحله طرح ارتقاء امنیت برگزار شد و بیش‌از هزار دستگاه خودروی متخلف با دستور قضایی روانه پارکینگ شد. تکرار میکنم که آمار بالای زندانیان در استان ما و تذکرات هفتگی مقامات کشوری نشان از عزم و شدت برخورد قضایی دارد. اگر شاهد برخوردهای خانوادگی و استفاده نوجوانان و جوانان که همگی فرزندان ما و شما هستند از سلاح هستیم، آیا تنها راه اصلاح امور زندانی کردن این افراد هست؟ 

بیشتر بخوانید:

۴۷۲۳۱

مجله خبری recive.ir

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا