اجتماعی

تهرانی‌ها مراقب باشند؛ پیش‌بینی باد شدید و تگرگ

تهرانی‌ها مراقب باشند؛ پیش‌بینی باد شدید و تگرگ

به گزارش recive، براساس بررسی داده‌ها و نقشه‌های پیش‌یابی هواشناسی، وضعیت جوی استان تهران طی چهار روز آینده، آسمان قسمتی ابری تا نیمه‌ابری همراه با وزش باد و با نفوذ متناوب زبانه‌های سامانه بارشی، در بعضی ساعات نیمه‌ابری تا ابری همراه با وزش باد شدید به‌ویژه در ساعات بعدازظهر و شب و رگبار باران و رعد و برق در مناطق مستعد با احتمال بارش تگرگ پیش‌بینی می‌شود.

عمده بارش‌ها در نواحی شمالی و ارتفاعات مورد انتظار است اما طی روزهای پنجشنبه و جمعه (۱۵ و ۱۶ اردیبهشت‌ماه) در دیگر نواحی استان هم شرایط بارش باران و رگبار و رعد و برق وجود دارد.

طی این مدت گاهی وزش باد خیلی شدید به‌ویژه در نیمه جنوبی استان پیش‌بینی می‌شود و خیزش گردوخاک محلی یا نفوذ و گسترش گرد و غبار انتقالی و کاهش موقت دید و کاهش کیفیت هوا دور از انتظار نیست.

از روز یکشنبه (۱۸ اردیبهشت‌ماه) آسمانی صاف تا قسمتی ابری در بعضی ساعات وزش باد شدید پیش‌بینی می‌شود.

بر اساس اعلام اداره کل هواشناسی استان تهران، ایستگاه فرودگاه امام خمینی (ره) با بیشینه دمای ۲۷ درجه سانتیگراد گرم‌ترین نقطه استان تهران در ۲۴ ساعت گذشته بوده است.

آسمان تهران فردا (۱۵ اردیبهشت‌ماه) نیمه‌ابری در بعضی ساعات وزش باد شدید گاهی ابری و رگبار و رعد و برق با حداقل دمای ۱۵ و حداکثر دمای ۲۶ درجه سانتیگراد و در روز جمعه (۱۶ اردیبهشت‌ماه) نیمه ابری در بعضی ساعات وزش باد شدید گاهی ابری و رگبار و رعد و برق با حداقل دمای ۱۶ و حداکثر دمای ۲۸ درجه سانتیگراد پیش‌بینی می‌شود.

به گزارش ایسنا، اداره کل هواشناسی استان تهران با صدور هشدار سطح زرد رنگ با اشاره به اینکه فعالیت متناوب سامانه بارشی از چهارشنبه (۱۴ اردیبهشت‌ماه) شروع می‌شود و تا شنبه (۱۷ اردیبهشت‌ماه) ادامه دارد، آورده است: بارش باران، رگبار و رعد و برق، در مناطق مستعد احتمال بارش تگرگ در روز چهارشنبه و شنبه (۱۴ و ۱۷ اردیبهشت‌ماه) در نیمه شمالی و ارتفاعات و در روز پنجشنبه و جمعه (۱۵ و ۱۶ اردیبهشت‌ماه) در استان تهران پیش‌بینی می‌شود.

از همین رو، لغزندگی معابر و جاده‌ها به‌ویژه در نواحی کوهستانی، سیلابی شدن مسیل‌ها و احتمال بالا آمدن ناگهانی سطح آب رودخانه‌ها، احتمال برخورد صاعقه و بارش تگرگ، احتمال آبگرفتگی موقت بعضی معابر، اختلال موقت در ترددهای درون و برون شهری وجود دارد و بر این اساس نسبت به احتیاط در هرگونه تردد و توقف در حاشیه رودخانه‌ها و بستر مسیل‌ها، اجتناب از فعالیت‌های کوهنوردی و جابجایی عشایر کوچ‌رو، احتیاط در چرای دام، پاکسازی دهانه پل‌ها و آبروها توصیه می‌شود.

اداره کل هواشناسی استان تهران در ادامه با اشاره به وزش باد شدید که از چهارشنبه (۱۴ اردیبهشت‌ماه) شروع می‌شود و تا روز شنبه (۱۷ اردیبهشت‌ماه) ادامه دارد، آورده است: وزش باد شدید، احتمال وزش باد خیلی شدید موقتی، گاهی با خیزش گرد و خاک در روز چهارشنبه (۱۴ اردیبهشت) در نیمه جنوبی و مناطق غربی و مرکزی و در روز پنج شنبه تا شنبه ( ۱۵ تا ۱۷ اردیبهشت ماه) در استان تهران پیش‌بینی می‌شود.

بر این اساس احتمال شکستن درختان فرسوده، احتمال آسیب به سازه‌های موقت، احتمال آسیب به پوشش گلخانه‌ها و تابلوهای تبلیغاتی، خیزش موقت گرد و خاک محلی، احتمال نفوذ و گسترش گرد و خاک خارجی، کاهش دید و احتمال کاهش محسوس کیفیت هوا وجود دارد و نسبت به اجتناب از صعود به ارتفاعات، احتیاط در تردد شهری و سفرهای برون شهری، استحکام سازه‌های موقت مانند تابلوهای تبلیغاتی، خودداری از پارک خودرو در کنار درختان فرسوده و ساختمان‌های نیمه کاره،‌ عدم تردد در کنار سازه‌های نیمه تمام، پرهیز از پرواز با گلایدر و هواپیماهای سبک توصیه می‌شود.

به گزارش ایسنا هشدار زرد رنگ به معنای این است که پدیده‌ای جوی رخ خواهد داد که ممکن است در سفرها و انجام کارهای روزمره اختلالاتی را ایجاد کند. این هشدار برای آگاهی مردم صادر می‌شود تا بتوانند آمادگی لازم را برای مواجهه با پدیده‌ای جوی داشته باشند که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد. از سوی دیگر مسئولان نیز در جریان این هشدارها قرار می‌گیرند تا اگر لازم باشد تمهیداتی را بیندیشند.

مجله خبری recive.ir

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا