قزوین

تمام نهادهای ذی‌ربط برای مدیریت جمعیت باید پای کار بیایند

تمام نهادهای ذی‌ربط برای مدیریت جمعیت باید پای کار بیایند

به گزارش خبرگزاری recive از قزوین؛ آیت‌الله عبدالکریم عابدینی، امام جمعه قزوین در خطبه‌های نماز جمعه قزوین که در مسجدالنبی (ص) برگزار می‌شود، اظهارکرد: یکی از مناسبت‌هایی که پیش‌رو داریم، روز ملی جمعیت است و هفته پیش‌رو نیز متعلق به این موضوع است، در استان ما توسط معاونت محترم امور بانوان استاندار جلسه‌ای در این خصوص برگزار شد و قرارگاهی، فعالیت این حوزه در استان را به عهده گرفت، تمام نهادهای ذیربط برای مدیریت جمعیت باید پای کار بیایند، همه مومنین و متدینین نیز برای این امر مهم پای کار باشند.
او افزود: موضوع جمعیت در لسان رهبر فرزانه انقلاب، مهم‌ترین موضوع است، اگر ما در جمعیت ضعیف شویم جامعه ما دچار مشکلات جدی می‌شود، اگر ما در جمعیت ضعیف شویم نیروهای مسلح نیرومند نداریم و همچنین اقتصاد ما به سستی و ضعف می‌گراید و نمی‌توانیم با کشورهای دیگر رقابت کنیم.
آیت‌الله عابدینی تصریح کرد: کسانی آمدند ما را به این دام انداختند که خودشان به شدت دنبال این هستند که جمعیت خود را افزایش دهند اما این نسخه‌ها را برای ما نوشته‌اند، هر فرزند یک سرمایه است، هر فرزند دو بازو برای کار کردن دارد، هر فرزند عقل و اندیشه دارد، این‌ها هر کدام سرمایه‌های گران‌بهایی هستند که جامعه ما به شدت به این سرمایه‌ها محتاج است، هر انسانی اگر در مسیر صحیح قرار بگیرد می‌تواند زمینه رزق چندین نفر را فراهم کند.
او با اشاره به اهمیت طرح حمایت از خانواده و جوانی جمعیت، گفت: رزق هر انسانی فقط دست خداست، خداوند فرموده مبادا به خاطر رزق و روزی فرزندان خود را بکشید، در آیه ۳۱سوره مبارکه اسرا آمده «وَلَا تَقْتُلُوا أَوْلَادَکُمْ خَشْیَهَ إِمْلَاقٍ نَحْنُ نَرْزُقُهُمْ وَإِیَّاکُمْ إِنَّ قَتْلَهُمْ کَانَ خِطْئًا کَبِیرًا» یعنی (هرگز فرزندان خود را از ترس فقر به قتل نرسانید و زنده به گور نکنید که ما رازق آن‌ها و شما هستیم)، قتل فرزندان گناه بسیار بزرگی است.
نماینده ولی فقیه در استان قزوین خاطرنشان کرد: یکی دیگر از مناسبت‌های پیش‌رو روز بهره‌وری و بهینه‌سازی مصرف است، این نیز یکی از مسائل مهم است، متاسفانه جامعه ما را در بسیاری موارد در معرض مصارف بی‌جا و ناعادلانه قرار داده‌اند، زمینه‌هایی را فراهم کرده‌اند که عده‌ای برای چندین نسل بعد از خود نیز ثروت‌اندوزی کرده‌اند و بیت‌المال را غارت کرده و به خود اختصاص داده‌اند، این اتفاقات نامناسبی بوده که پیش از این در جامعه رخ داده است.
آیت الله عابدینی ادامه داد: اکنون دولت محترم آمده جراحی اقتصادی می‌کند، ابتدای کار ممکن است مانند هر عمل جراحی سختی و دشواری داشته باشد اما با صبر و حمایت مردم نتیجه‌بخش می‌شود، دولت زمانی که می‌آید مسائلی را اصلاح کند یک عده سوءاستفاده‌گر هم می‌آیند جنس‌هایی که ربطی به این موضوع ندارد را گران می‌کنند، یک عده اشخاص ناجوانمرد و بی‌رحم نیز آذوقه مردم را احتکار و انبار می‌کنند و مردم را به زحمت می‌اندازند تا لقمه حرام بیشتری گیر خودشان بیاید و فاصله بین فقیر و غنی بیشتر شود.
او تأکید کرد: ما باید بیاییم از دولت حمایت کنیم تا در جراحی اقتصادی موفق شود، یعنی به گونه‌ای نباشد که رزق مردم را دیگران به یغما ببرند، این را تنها با حمایت مردم می‌توان پیش برد، همان‌هایی که منافع‌شان در خطر است، یعنی سودجویان در داخل و حامیان آن‌ها اعم از آمریکا و انگلیس در خارج در حال تزریق یأس و ناامیدی به مردم هستند و می‌خواهند این را به مردم القا کنند که شما گرفتار هستید و راه به جایی نمی‌برید، در حالی که ما می دانیم این جراحی نتیجه می‌دهد.
خطیب نماز جمعه قزوین گفت: البته همان‌گونه که مسئولان از مردم انتظار صبر و بردباری دارند بسیار جدی‌تر به مسئولین سفارش می‌کنیم که لازم است در این شرایط کنترل بیشتری بر بازار داشته باشند، نگذارند افراد سودجو هر غلطی که خواستند بکنند، باید حمایت‌ها از سفره مردم افزایش پیدا کند، ما از زحمات مسئولین تشکر می کنیم ولی انتظار داریم تلاش‌های خود را افزون کنند، باید همواره بر افرادی که برای نظارت بر بازار می‌فرستند نیز نظارت داشته باشند تا مبادا آنان چشم خود را بر فسادهای اقتصادی ببندند، رصدها و گزارش‌ها باید صحیح باشد و مانع از فسادها و احتکارها شود، البته تاکنون نیز بارها شنیده ایم که انبار احتکار کالاها کشف شده است که الحمدلله مشارکت و همراهی مردم نیز در این امر موثر بوده است.
نماینده ولی فقیه در استان قزوین یادآور شد: نخستین محاصره اقتصادی جدی علیه جمهوری اسلامی ایران توسط امریکا و اروپا در سال۱۳۵۹ بود که تاکنون نیز هر چه توانسته‌اند هر روز یک تحریم بر تحریم‌های گذشته افزوده‌اند اما ملت ما از گذشته توانمندتر شده‌اند و همین توانمندی پاسخ تحریم‌های آنان است، دشمن رحم ندارد زیرا داروهایی را ممنوع کرد که جان بیماران ما در بیمارستان‌ها به آن داروها بستگی داشت، اما این برای دشمن مهم نبود و بیماران ما جان خود را از دست دادند، دشمن نیز همین را می‌خواهد.
او اظهار کرد: خداوند می‌فرماید این‌ها بدترین و خشن‌ترین دشمنان هستند، ما نیز از آنان انتظاری نداریم، از مردم انتظار صبوری و از دولت انتظار خدمت و نظارت داریم، دولت باید در باب سفره و معیشت مردم مراقب باشد تا مشکلات برطرف شوند.
آیت‌الله عابدینی گفت: در این ایام یاد و خاطره پیروزی خرمشهر را گرامی می‌داریم، بارها شنیده‌اید که صدام که لعنت و عذاب خدا بر او باد، صریحا اعلام کرد اگر ایرانی‌ها توانستند خرمشهر را پس بگیرند من کلید بصره را به آن ها می‌دهم، ایرانی ها خرمشهر را پس گرفتند و صدام این را باور نمی‌کرد.
امام جمعه قزوین بیان کرد: بنده به خاطر دارم که در آن روز به یاد ماندنی، در بازار قزوین بودم، یک مرتبه برنامه رادیو تغییر کرد و موسیقی پیروزی پخش شد که خرمشهر، شهر خون و قیام آزاد شد، شور و اشتیاقی وصف‌ناپذیر در مردم به وجود آمد و همه به خیابان امام آمدند و به سمت سبزه میدان حرکت کردند و از آن جا به خیابان نادری حرکت کردند که پایگاه سپاه پاسداران بود، مردم زیادی در آن جا جمع شدند، نه کسی این مردم را دعوت کرده بود و نه کسی برای تجمع تبلیغ کرده بود، بلکه مردم به صورت خودجوش به خیابان آمده و ابراز خوشحال کردند.
او ادامه داد: آن زمان خرمشهر را آزاد کردیم و خوشحال بودیم، الان باید چقدر خوشحال باشیم که کربلا آزاد شده است؟ اکنون داریم به جایی می‌رسیم که آزادی قدس را ان‌شاءالله شاهد باشیم، کم کم داریم به جایی می‌رسیم که مکه و مدینه از زیر سلطه نوکران آمریکا و انگلیس یعنی سعودی‌ها آزاد شود، یقین داریم همه این اتفاقات رخ می‌دهد، همان‌طور که یمن از شر سعودی‌ها و امریکا آزاد شد، همان‌گونه که سوریه و عراق آزاد شدند، هر روز این استقلال در کشورهای اسلامی قوی‌تر می‌شود و ما به نتایج بیشتری می‌رسیم، البته قبل از همه این‌ها، ایران اسلامی از زیر سلطه آمریکا و دست‌نشاندگان او استقلال و آزادی به دست آورد.
خطیب نماز جمعه قزوین خاطرنشان کرد: ما باید شکر خدا را برای این پیروزی‌ها به جا بیاوریم، جوان‌ها شاید به خاطر نداشته باشند، بروند از بزرگترها بپرسند که مملکت ما در چه شرایطی بود قبل از این که انقلاب اسلامی به پیروزی برسد؟
این مقام مسئول بیان کرد: در لبنان چند پیروزی تاریخی با این پیروزی اخیر از نظر زمانی همراه شده است، یکی عقب‌نشینی نیروهای رژیم صهیونیستی از جنوب لبنان که تقریبا نخستین پیروزی چشم‌گیری بود که همه تعجب کردند، بنده به یاد دارم در سال ۲۰۰۰میلادی وقتی فیلم این عقب‌نشینی را نشان می‌دادند چقدر تماشایی بود، جاهایی که تا دیروز صهیونیست ‌ا در آن بودند، این‌ها توسط رزمندگان و شیعیان مجاهد جنوب لبنان به عقب رانده شدند، با این پیروزی رزمندگان اسلام، صهیونیست‌ها روحیه خود را باختند و روحیه مومنین و مسلمین در همه جا قوت گرفت.
او افزود: پیروزی بعدی نیز پیروزی حزب‌الله لبنان بر رژیم صهیونیستی در سال۱۳۷۹ بود، این نیز یک پیروزی بزرگ بود که کشتی صهیونیستی هدف قرار گرفت و صهیونیست‌ها اذعان کردند که وقتی کشتی ما را زدند یعنی دیگر نیروی دریایی نداریم، اگر هم داریم خاصیتی ندارد، برای این که هر کجای نیروی دریایی ما می‌تواند هدف موشک‌های حزب‌الله لبنان قرار بگیرد، این را خود صهیونیست‌ها اعتراف کردند.
آیت‌الله عابدینی عنوان کرد: این پیروزی که این روزها نصیب مردم لبنان شد، انتخابات لبنان بود، در این انتخابات آمریکایی‌ها هر چه می‌توانستند سرمایه‌گذاری کردند که آشوب به پا کرده و اختلاف ایجاد کنند و افراد مورد نظر آن‌ها رای بیاورند، این‌ها فراوان پول خرج کردند و تلاش کردند زمینه دعوا، درگیری و اختلافات داخلی را در لبنان ایجاد کنند.
آیت‌الله عابدینی گفت: رهبر فرهیخته حزب‌الله سید حسن نصرالله خوب مدیریت کرد و نگذاشت اختلافات پا بگیرد، وحدت و همدلی را تشویق کرد و می‌گویند آرام‌ترین انتخابات در دهه‌های اخیر علی‌رغم شیطنت‌هایی که پیش آمد، همین انتخابات بود که در نهایت با پیروزی حزب‌الله همراه بود.
او تصریح کرد: حمایت‎‌های ایران در بحران‌هایی که آن‌ها نیازمند سوخت بودند بسیار اثرگذار شد و سید حسن نصرالله نیز به اسرائیلی‌ها گفت کشتی‌های انتقال‌دهنده سوخت به معنای خاک لبنان است و هر اقدامی با پاسخ جدی مواجه می‌شود. با این کار هم مشکل ایران که نیازمند ارز و درآمد بود برطرف شد و هم مشکل برادران لبنانی که نیازمند سوخت بودند.
امام جمعه قزوین ادامه داد: برگزاری کنگره شهدای روحانی را در سراسر کشور داشتیم، به دلیل اینکه سید آزادگان حجت الاسلام والمسلمین سید علی اکبر ابوترابی از استان قزوین بودند، قزوین را مرکز برگزاری همایش قرار دادند و همایش نهایی نیز در قم برگزار می‌شود.
نماینده ولی‌فقیه در استان قزوین بیان کرد: رحلت آیت‌الله فاطمی‌نیا که به فرموده رهبر فرزانه انقلاب عالم واعظ درس آموز بودند را تسلیت عرض می‌کنم؛ کمتر کسی را داریم که تحت تأثیر بیانات اثرگذار و دلنشین این عالم قرار نگرفته باشد. این عالم بزرگوار بعد از عمری تبلیغ به رحمت خدا رفتند و از خداوند متعال می‌خواهیم ایشان را با اجداد طاهرینشان محشور بفرماید.

مجله خبری recive.ir

دانلود نرم افزار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا