سمنان

برگزاری آیین سنتی و کهن کیسه دوزان در دامغان

برگزاری آیین سنتی و کهن کیسه دوزان در دامغان

به گزارش خبرگزاری recive استان سمنان مجتبی اکبرپور روز دوشنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۲ با اعلام این خبر افزود: آیین کیسه دوزان با قدمتی بیش از ۵۰۰ سال در روز ۲۷ ماه رمضان با حضور جمعی از زنان و دختران دامغانی در مسجد تاریخانه این شهر برگزار می‌شود.

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی دامغان بابیان اینکه این آئین ریشه در اعتقادات مذهبی مردم دارد، گفت: دوخت کیسه مراد همراه با ذکر سلام‌وصلوات و در فاصله بین دونماز ظهر و عصر انجام می‌شود و عده‌ای نیز این کیسه را به نیت باروری، بخت‌گشایی، برکت مال و دارایی می‌دوزند.

اکبرپور افزود: زنان دامغانی پس از انداختن پول به داخل کیسه تا سال بعد آن پول را خرج نمی‌کنند و پس از برگزاری مراسم سال جدید، از پول داخل کیسه استفاده می‌کنند.

او ضمن تأکید بر ضرورت حفظ میراث معنوی و سنت‌های ارزشمند دینی و ملی، گفت: بانوانی که حاجت سال پیش آن‌ها برآورده شده است، سال بعد هنگام کیسه دوزی به شکرانه مستجاب شدن دعایشان نان و شیرینی بین سایر بانوان تقسیم می‌کنند تا هنگام افطار استفاده کنند و یا مقداری پارچه و نخ و سوزن برای دوخت کیسه به مسجد آورده و بین سایر نمازگزاران تقسیم می‌کنند.

مسجد تاریخانه یکی از مهم‌ترین بناهای بازمانده‌ از قرون اولیه اسلامی در ایران است و به خاطر اهمیت معنوی و تاریخی آن، آئین کیسه دوزان در این مکان برگزار می‌شود.

۴۶

مجله خبری recive.ir

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا