سمنان

بررسی نقش دانشگاه فنی و حرفه‌ای سمنان در توسعه صنعت کشور

بررسی نقش دانشگاه فنی و حرفه‌ای سمنان در توسعه صنعت کشور

به گزارش خبرگزاری recive استان سمنان، سید علی موسوی در سمینار نگاه نو به توانمندی های دانشگاه فنی و حرفه‌ای و شرکت‌های دانش‌بنیان و نقش آن‌ها در توسعه صنعت کشور ضمن بیان اینکه اکنون دانشگاه‌های نسل چهار دنیا مهارت محور و در خدمت جامعه هستند، بیان داشت: آموزش فنی و حرفه‌ای بر مبنای ضرورت اجتماعی، ضرورت آموزشی، ضرورت فناوری و ضرورت اقتصادی استوار است‌.
وی با بیان اینکه تربیت نیروی انسانی متخصص و پژوهشگران مورد نیاز بازار کار از مهمترین اهداف نظام آموزش عالی بیشتر کشورها است، تاکید کرد: همه کشورهای پیشرفته دنیا شایستگی افراد را در بینش و مهارت و دانش بررسی می‌کنند و شکل اجرای آموزش بر این اساس است

مدیرکل دفتر ارتباط با صنعت دانشگاه فنی و حرفه‌ای کشور با اشاره به اهمیت آموزش فنی و حرفه‌ای در تمام کشورهای دنیا بیان داشت: محور توسعه کشورها، تمرکز بر آموزش مهارت‌محور است. وی با تاکید بر اینکه همکاری بین دانشگاه و صنعت هماهنگ باشد افزود: حرفه‌های مورد نیاز بازار کار، به عنوان رشته‌های دانشگاهی تعریف شود.

موسوی بازبینی عناوین رشته‌های فناوری، تامین نیروی انسانی مورد نیاز صنایع و انجام پژوهش‌های مساله محور را از مهمترین اهداف دانشگاه های فنی و حرفه ای دانست.
وی با تاکید بر اینکه کنسرسیوم صنعتی این دانشگاه ۲۸ رسته فعالیت اقتصادی شامل رسته صنایع نفت، گردشگری، پوشاک و غذایی با مطالعه اسناد بین المللی و بر اساس استاندارد IC تعیین کرد و برای تحقق شعار سال بر آن‌ها تمرکز می‌کند افزود:دانشگاه فنی و حرفه‌ای کشور بر اساس شعار سال، برنامه تحولی تدوین کرد که در همه حوزه‌های زیر مجموعه این دانشگاه شامل ۱۸۰ دانشکده، این برنامه تحولی اجرایی و عملیاتی شود

در ادامه رئیس دانشگاه فنی و حرفه‌ای استان سمنان با بیان اینکه ارتباط بین دانشگاه، صنعت و دولت در عمل بسیار مهم است گفت: تربیت افراد توانمند و بامهارت بسیار مهم و از باقیات‌الصالحات است.
رضا نقدی با اشاره به برگزاری سمینار نگاه نو به توانمندی های دانشگاه فنی و حرفه ای و شرکت های دانش بنیان و نقش آنها در توسعه صنعت کشور هدف آن را ایجاد انگیزه در جوانان دانشگاهی در راستای تحقق اهداف اقتصاد دانش بنیان، توانمندسازی دانش آموختگان دانشگاه فنی و حرفه ای به منظور ورود به فضای کسب و کار، هم افزایی علم و ثروت؛ تجاری سازی علم و دانش و ارتقای فرهنگ عمومی کارآفرینی برشمرد.

وی محورهای سمینار را شرکت دانش بنیان؛ رویکرد های اجرایی آن،کسب و کار دانش بنیان، دانشگاه های نسل چهارم و آموزش کارآفرینی دانشگاهی و نقش آن در توسعه شرکت های کوچک و متوسط دانش بنیان عنوان کرد.
نقدی خدمت به جامعه را از اهداف مهم دستگاه های اجرایی دانست و گفت: دانشگاه فنی و حرفه‌ای استان سمنان، دارای چهار دانشکده است.
رئیس دانشگاه فنی و حرفه‌ای استان سمنان افزود: رسالت این دانشگاه تربیت تکنسین مهارتی است.
نقدی با تاکید بر اینکه۷۰ درصد واحدهای درسی این دانشگاه در کارگاه و آزمایشگاه آموزش داده می‌شود و نمایشگاه دست‌سازه‌های دانشجویان که اکنون برقرار است، نتیجه همین کارگاه‌ها است گفت: آمار اشتغال پایدار دانشجویان دانشگاه فنی و حرفه‌ای طی ۱۰سال اخیر در کشور نشان دهنده اشتغال ۶۰ درصد از دانشجویان است و ۲۴ درصد آنان نیز به صورت پاره‌وقت شاغل هستند درحالی که اشتغال متوسط کل دانشگاه‌های کشور حدود ۴۵ درصد است.
رئیس دانشگاه فنی و حرفه‌ای استان سمنان با بیان اینکه فقط گرفتن مدرک دانشگاهی مهم نیست ، خاطر نشان کرد: در سال تحصیلی جاری پذیرش دانشجویان جدیدالورود ۳۰ درصد افزایش داشته است که نشان از اقبال خانواده ها به دانشگاه فنی و حرفه ای و آموزش های مهارتی است.

شایان ذکر است تجلیل از جلیل از اساتید برتر در حوزه پژوهش؛ کارآفرینان؛ همکاران و دانشجویان دانشگاه فنی و حرفه ای استان سمنان، بازدید از بازارچه و نمایشگاه توانمندی های اساتید، همکاران و دانشجویان این مجموعه دانشگاهی، دیدار با صنعتگران برتر استان و حضور در شرکت پاریزان صنعت سمنان و دیدار با سرکار خانم منصوری معاونت محترم توسعه مدیریت و منابع استاندار سمنان از دیگر برنامه های سفر یک روزه مدیرکل دفتر ارتباط با صنعت دانشگاه فنی و حرفه‌ای کشور به استان سمنان بود.

۴۸

مجله خبری recive.ir

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا