سمنان

برخورد قانونی با برداشت بی رویه گیاهان دارویی و خوراکی از عرصه های منابع طبیعی

برخورد قانونی با برداشت بی رویه گیاهان دارویی و خوراکی از عرصه های منابع طبیعی

به گزارش خبرگزاری recive استان سمنان عبدوس با بیان اینکه گیاهان دارویی از ذخایر ملی و سرمایه های کشور محسوب می شوند، افزود: هرگونه برداشت بی رویه و غیرقانونی گونه های گیاهی مرتعی که مصرف خوراکی ودارویی دارند و باعث انقراض برخی گونه های گیاهی در معرض خطر در سطح استان می شود، ممنوع است. به موجب ماده ۲۵ مکرر الحاقی به «قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز» مصوب ۱۰/۱۱/۱۴۰۰ که در روزنامه رسمی شماره ۲۲۴۴۹-۲۵/۰۱/۱۴۰۱ درج گردیده، حمل، عرضه، خرید، فروش، نگهداری، اقدام برای خروج یا خارج کردن سایر محصولات و فرآورده ها و یا مصنوعات منابع طبیعی اعم از جانوری و گیاهی به قصد تجاری بدون تحصیل پروانه از مرجع ذیصلاح (سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور و ادارات کل تابعه) ممنوع گردیده و مشمول مجازات ها و احکام مقرر برای قاچاق کالای مشروط می شود و بنابراین حمل غیرمجاز محصولات فرعی جنگلی و مرتعی نیز به صراحت قانون ممنوع بوده و جرم محسوب می شود و می بایست مطابق قانون مباررزه با قاچاق کالا و ارز با آن برخورد شود.
وی اظهار داشت: گستردگی جغرافیایی استان سمنان، تنوع آب‌وهوایی کم‌نظیری را رقم زده است. مناطقی کاملا کوهستانی و جنگل‌های سرسبز ،تپه‌های شنی و مناطق کاملا خشک کویری نمونه‌هایی از اقلیم‌های متفاوت آب‌وهوایی در استان سمنان هستند که تحت‌تاثیر همین اقلیم‌های متفاوت، گیاهان دارویی استان سمنان نیز تنوع جالبی دارند. طبق آمار منتشر شده، از سه هزار گونه گیاهی که در استان سمنان شناسایی شده بیش از یکصد و سی گونه این گیاهان از خواص دارویی برخوردار است .
حمیدرضا عبدوس رییس اداره حفاظت و حمایت اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان عنوان نمود: همه ساله با شروع فصل بهار و رویش گیاهان مرتعی در سطح مراتع و مناطق کوهستانی استان ، متاسفانه افراد سودجو با دستبرد به طبیعت و برداشت بی رویه از گیاهان مرتعی خوراکی و دارویی اقدام به تخریب طبیعت می نمایند. متاسفانه نه تنها بهره برداران بومی، گیاهان دارویی را به شکل بی رویه و غیر علمی جمع آوری می کنند بلکه در سال های گذشته به وفور مشاهده شده که افراد سودجو از استان های همجوار به این استان وارد می شوند و با برداشت بی رویه برخی گیاهان دارویی، این گونه ها را قربانی زیاده خواهی خود می کنند.
حمیدرضا عبدوس تصریح کرد: مسلما این گیاهان مرتعی در عرصه های منابع طبیعی ،هیچ گاه برای مباحث صنعتی کشت نشده اند که به آن میزان زیاد برداشت انجام شود.
عبدوس با اشاره به بحث ترسیب کربن که توسط این گیاهان انجام می شود، بیان کرد: در حال حاضر گرم شدن کره زمین بزرگترین معضل در جهان محسوب می شود و ما با از بین بردن این گیاهان مرتعی که اصلی ترین تاثیر را در ترسیب کربن و از بین بردن گازهای گلخانه ای دارند، عمر کره زمین را کاهش می دهیم.
وی با تاکید بر لزوم مشارکت و همکاری مردم در این زمینه، از مردم استان خواست به منظور حفظ و توسعه رویشگاه های این چنین گیاهان ارزشمندی از هرگونه برداشت غیر مجاز خودداری نمایید.
عبدوس تاکید نمود: بهره برداری از گیاهان دارویی برای افراد محلی تا مقدار ۲ کیلوگرم مجاز می باشد و بهره برداری بیش از ۲کیلوگرم ، بدون مجوز قانونی ممنوع بوده و با افراد خاطی برخورد قانونی صورت می گیرد و متخلفین به مراجع قضایی معرفی خواهند کرد.
عبدوس افزود: به سبب وسعت عرصه های منابع طبیعی و کمبود نیرو برای برخورد با این قبیل اقدامات، باید مردم محلی و به ویژه شوراها و روستاییان گرامی از فعالیت این افراد جلوگیری کنند و به محض مشاهده به یگان حفاظت اداره کل منابع طبیعی وآبخیزداری استان سمنان اطلاع دهد.
رئیس اداره حفاظت و حمایت اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان از مردم خواست تخلفات حوزه منابع طبیعی برداشت بی رویه گیاهان دارویی، تصرف اراضی ملی، آتش زدن مراتع و جنگل ها، قاچاق چوب، کندن بوته مرتعی به شماره تلفنهای ۱۳۹و ۱۵۰۴ (امداد جنگل و مرتع) اطلاع دهند.

۴۸

مجله خبری recive.ir

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا