قزوین

باغستان قزوین باید حفظ شود

باغستان قزوین باید حفظ شود

به گزارش خبرگزاری recive از قزوین؛ آیت‌الله عبدالکریم عابدینی، امام جمعه قزوین در خطبه‌های نماز جمعه که در مسجدالنبی (ص) برگزار می‌شود، اظهار کرد: میلاد ثامن‌الحجج حضرت علی‌بن‌موسی‌الرضا (ع) را تبریک عرض می‌کنم، آن حضرت در حدیثی فرمودند رحمت خدا شامل حال کسی که امر ما را زنده کند، یعنی همه درهای رحمت خدا به روی کسی باز می‌شود که می‌خواهد دین خدا زنده باشد، مساجد آباد باشند، وحدت و انسجام بین صفوف مسلمین محکم باشد، لبخند، محبت و دوستی در چهره بندگان خوب خدا دیده شود، فقر و بیکاری وجود نداشته باشد، کسانی که این‌ها را می‌خواهند همان‌هایی را طلب دارند که امام رضا (ع) فرموده است، یعنی درهای رحمت خدا به روی کسانی باز می‌شود که به دنبال این هستند که کار خلق الله پیش برود.
او افزود: ما می‌خواهیم از آن دسته افرادی باشیم که امر امام رضا (ع) را احیا کنیم و پای کار آن حضرت باشیم، باید از کجا آغاز کنیم؟ آیا همین که به پابوسی ایشان برویم کافی است؟ البته که زیارت ایشان کار بسیار پسندیده‌ای است، اما کافی نیست.
نماینده ولی فقیه در استان قزوین بیان کرد: شخصی به محض این که این جمله را از امام رضا (ع) شنید سؤال کرد که چطور می‌توانیم امر شما را احیا کنیم و کار شما را پیش ببریم؟ حضرت فرمود ابتدا یاد بگیرید ما چه می‌گوییم و چه می‌خواهیم، اگر آیات قرآن، احادیث و نهج‌البلاغه را ندانید چه می‌خواهید کنید؟ بنابراین باید مطالعه کنیم و باسواد باشیم.
آیت‌الله عابدینی ادامه داد: یکی از وظایف ائمه جمعه دائمی و موقت در سراسر کشور و همچنین مخاطبان ائمه جمعه این است که همیشه باید نکته جدیدی از قرآن و اهل بیت (ع) یاد بگیرند، اگر مردم یاد نگیرند ما مقصر هستیم، باید کمک کنیم با کمک همدیگر کارهای جدی انجام دهیم و نماز جمعه یک دانشگاه دائمی شود که هر هفته یک کلاس جدی دارد.
او تصریح کرد: بنابراین امام رضا (ع) فرمود ابتدا باید علوم ما را یاد بگیرید، وقتی که یاد گرفتید آن‌ها را به دیگران هم یاد بدهید، برای مثال همین حدیثی که از امام رضا (ع) بیان کردیم را در خانه برای خانواده خود بازگو کنید، یعنی هم یاد بگیریم و هم به دیگران آموزش دهیم، همه ما باید دائم این گونه باشیم.
خطیب نماز جمعه قزوین گفت: درست است که مشکلات اقتصادی هم وجود دارد، اما هر چیزی جای خود دارد، دولت باید همت کند، استاندار محترم، فرماندار، مسئولین، همه و همه باید همت کنند، حتی مردم نیز باید دست‌به‌دست هم دهند تا این خوف و خطری که دشمن می‌خواهد به آن دامن بزند، از ما دور شود، وظیفه هر کس جای خودش است.
او افزود: هر کس این‌گونه قضاوت می‌کند مشخص می‌شود مردم را نمی‌شناسد، امام رضا (ع) در ادامه فرمودند همین که شیرینی، زیبایی و جاذبه کلام ما به گوش مردم رسید به دنبال ما راه می‌افتند، احترام می‌گذارند، این کلام به دل آن‌ها می‌نشیند و به روحیه آن‌ها شادمانی و نشاط می‌بخشد.
نماینده ولی فقیه در استان قزوین یادآور شد: بنابراین باید در بیان حقایق دینی آزاد باشیم، یک عمر تجربه کرده‌ایم که اگر ما حرف ائمه و قرآن را به مردم برسانیم و نشان دهیم، مردم بسیار استقبال می‌کنند.
آیت‌الله عابدینی خاطرنشان کرد: بیانات نورانی رهبر فرزانه انقلاب در مراسم سالگرد ارتحال امام راحل (ره) بسیار حساب شده بود، ایشان در فرمایشات خود نکاتی را به عنوان سفارش و توصیه عنوان کردند، نکته نخست اینکه فرمودند نگذارید انقلاب هویت‌زدایی شود، انقلاب ما انقلاب عدالت‌خواهی بود، انقلاب ما بر اساس ایمان، وحدت و انسجام ملی بود، اینها ریشه‌های انقلاب است، انقلاب ما یک انقلاب قرآنی و به فرمان ولی فقیه بود، رهبر فرزانه انقلاب فرمودند نگذارید انقلاب از ریشه‌های خود فاصله بگیرد که اگر چنین شود می‌خشکد.
او ادامه داد: ایشان همچنین فرمودند نگذارید حضور امام (ره) در انقلاب ما کمرنگ شود، انقلاب ما بدون نام امام (ره) در هیچ کجای دنیا شناخته شده نیست، انقلاب و امام (ره) با یکدیگر پیوند ناگسستنی دارند، نگذارید امام (ره) فراموش شود، کسانی بوده‌اند که بسیار ادعای پیروی از امام (ره) را داشته‌اند اما اکنون حرف‌هایی می‌زنند که با اندیشه‌های امام (ره) سازگار نیست، ما باید حواسمان به این‌گونه مسائل باشد.
خطیب نماز جمعه قزوین بیان کرد: رهبر فرزانه انقلاب در ادامه فرمودند نگذارید کشور به ارتجاع برگردد، ارتجاع به معنای بازگشت به عقب است، ارتجاع به معنای غربی شدن و غرب‌زدگی است، یعنی با وجود اینکه آمریکایی‌ها اینقدر خیانت، جنایت و قتل عام کرده‌اند، باز هم تصور کنیم آن‌ها آدم هستند، باید به این مسئله دقت داشته باشیم.
نماینده ولی فقیه در استان قزوین یادآور شد: مقام معظم رهبری فرمودند دروغ‌ها، فریب‌ها و جنگ روانی دشمن را بفهمیم و تحت تأثیر آن قرار نگیریم، تمام همت دشمن این است که بزرگان را در ذهن ما خراب کنند، دین و قرآن ما را از ما بگیرد، با تمام تبلیغات خود بر روی کودکان، نوجوانان، زنان، مردان، دانشگاهیان و دیگر اقشار، برنامه‌ریزی می‌کند، برای هر کدام از اقشار نیز جداگانه برنامه‌ریزی کرده است، باید مراقب این‌ها باشیم.
او اظهار کرد: رهبر معظم انقلاب در ادامه فرمودند از سرمایه ایمان مردم، باید عمل صالح تولید شود، مردم ایمان و اعتقاد دارند، باید به آن‌ها بگوییم در عمل نیز با خدا باشند.
آیت‌الله عابدینی گفت: رهبری فرمود امروز دشمن می‌خواهد مسئولان ما را در چشم ما خراب کند و ما وظیفه داریم حیثیت و جایگاه مسئولان را احترام بگذاریم و اینها سفارش‌هایی بود که آقا فرمودند و وظیفه داریم توجه کنیم.
امام‌جمعه قزوین با اشاره به روز صنایع‌دستی و گل‌ و گیاه بیان کرد: هم به طبیعت، گل و گیاه احترام بگذاریم و در حفظ آن کوشا باشیم و تلاش کنیم در خانه و زندگی از گل‌ و گیاه استفاده کنیم چرا که موجب نشاط و شادابی می‌شود. خیلی مراقب گل و گیاه باشیم و کوه و طبیعت را از هر نوع آسیب حفظ کنیم و سالم به آیندگان تحویل بدهیم.
او افزود: صنایع‌دستی در استان قزوین فرصت‌های بسیار در شهر و روستا دارد و ما می‌توانیم صنایع‌دستی را فعال کنیم و مسئولان محترم اهتمام بیشتری به آن داشته باشند و هم موضوع آموزش و هم بحث حمایت‌های مالی را جدی بگیریم و دست آدم‌ها را بگیریم و کسانی که در این حوزه فعالیت دارند حمایت و از این بستر برای اشتغال‌زایی حداکثری استفاده کنیم.
نماینده ولی فقیه در استان قزوین خاطرنشان کرد: شهادت مجاهدان مؤتلفه اسلامی، شهیدان محمد بخارایی، مرتضی نیک‌نژاد، رضا صفارهرندی و حاج صادق امانی را احترام می‌گذاریم و به آن بزرگواران افتخار می‌کنیم و به جوانان توصیه می‌کنیم آن شهدای والامقام را بشناسند و راه جوانمردانه آن‌ها را دنبال کنند. سالروز شهادت آیت‌الله سید محمدرضا سعیدی را در زندان‌های رژیم منحوس پهلوی داشتیم و این ایام را گرامی می‌داریم.
آیت‌الله عابدینی در ادامه گفت: خوشحال هستیم که انتقام شهید صیاد خدایی قدری گرفته شد. صهیونیست‌هایی که به جهنم واصل شدند گوشه‌ای از انتقام بود و بیشتر از این وظیفه داریم.
خطیب نماز جمعه قزوین تصریح کرد: سرود سلام فرمانده که بابرکت در کشور در حال ترویج است در قزوین نیز در روز چهارشنبه اجرا می‌شود و ان‌شاءالله شاهد حضور و اجتماع منظم و پرشور در این برنامه باشیم و تمام تلاش خود را انجام دهیم که این حرکت در استان قزوین باعظمت و شکوه برگزار شود.
آیت‌الله عابدینی با اشاره به اهمیت باغستان قدیمی قزوین گفت: باید باغستان قدیمی قزوین که تاریخچه بسیار طولانی دارد را حفظ کنیم، باغستان قزوین هزار سال گذشته درموردش صحبت شده است یعنی پیش از آن هم وجود داشته است.
او افزود: بیش از هزار سال پیش بزرگان فرهنگ این ملت در سفرنامه‌هایشان نوشته‌اند قزوین مانند نگینی می‌ماند که اطرافش باغ است، جالب است که گفته شده این باغ‌ها نیاز به پرچین هم ندارد و این نشان می‌دهد که فرهنگ مردم آنقدر بالا بوده که باغ‌ها نیاز به مانع نداشته است و مردم به مال دیگران چشم نداشته‌اند و این باغستان باید حفظ شود و نباید دستخوش تخریب قرار بگیرد و این مشخص است و همه می‌دانیم.
امام جمعه قزوین ادامه داد: اما اگر دیدیم ولو باغستان قزوین بهانه‌ای به دست رسانه‌های بیگانه و دشمنان مکار این مملکت قرار گرفت و کاری کردند مسئولان مقابل هم قرار بگیرند، باید حواسمان را جمع کنیم که این موضوع چیز دیگری است و پشت صحنه دارد و فریب دشمنان را هیچ کجا نخوریم؛ البته هیچ‌وقت چنین نمی‌شود که مسئولان بافرهنگ و باایمان استان ما روبه‌روی هم قرار بگیرند.

مجله خبری recive.ir

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا