کرمان

بازدید شبانه‌روزی از ارگ بم کارشناسی نیست

بازدید شبانه‌روزی از ارگ بم کارشناسی نیست

به گزارش خبرگزاری recive؛ محسن قاسمی در جمع خبرنگاران، با اشاره به اینکه نورپردازی بنای تاریخی ارگ از بزرگ‌ترین چالش‌های ماست، بیان کرد: «سال گذشته اعتبار یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومانی به صورت اسناد خزانه به ما تعلق گرفت ولی متاسفانه ۵۰ درصد اسناد خزانه معمولا به پول تبدیل می‌شود».
وی ادامه ‌داد: «در ایام نوروز تا حدودی نورپردازی با نصب پروژکتور در ضلع جنوبی و غرب ارگ انجام شد».
قاسمی یادآور شد: «نورپردازی و روشنایی کامل ارگ نزدیک به ۱۰ میلیارد تومان هزینه خواهد داشت که باید سالانه بخشی از این اعتبار توسط وزارت میراث به ما کمک شود».
وی ادامه ‌داد: «باید نورپردازی ارگ قدیم به‌خوبی طراحی شود تا ارگ از بیرون شهر نیز جلوۀ زیبایی داشته باشد».
مدیر پایگاه میراث جهانی بم و منظر فرهنگی آن در ادامه از مرمت ۱۰ خانه درون ارگ قدیم بم با همکاری بخش خصوصی خبر داد و گفت: «از این تعداد، پنج خانه با زیرساخت گردشگری احیا می‌شود تا گردشگران بتوانند در بزرگترین بنای خشتی جهان اقامت گزینند».
وی بیان کرد: «در این پروژه‌ها ۷۰ درصد از ظرفیت پایگاه جهانی و ۳۰ درصد مابقی با کمک بخش خصوصی انجام می‌شود».
قاسمی گفت: «خانه حاکم، خانه فرمانده قشون و خانه یهودی‌ها از جمله این ۱۰ پروژه به شمار می‌روند که به دلیل داشتن فضای بزرگ نمی‌توانند برای اقامت گردشگران آماده شوند و تنها برای بازدید مرمت خواهند شد».
او افزود: «ارگ قدیم بم مجموعه وسیعی است که به نسبت وسعتش نیروی انسانی زیادی در اختیار ندارد و حضور دائمی گردشگران در این بنای تاریخی، باعث تخریب این میراث مهم می‌شود».
قاسمی گفت: «اینکه ارگ قدیم در طول شبانه‌روز باز بماند و گردشگران بازدید داشته باشند کارشناسی نیست، زیرا باید به ارگ قدیم به عنوان موزه نگاه کرد و با حساسیت با آن رفتار کنیم».
۴۸

مجله خبری recive.ir

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا