اقتصادی

بازار سکه صعودی شد/ دلار چقدر قیمت خورد؟

بازار سکه صعودی شد/ دلار چقدر قیمت خورد؟

بازار ارز تهران در آخرین روز هفته جاری بعد از چند روز رفت و برگشت نرخ دلار بالاخره اندکی رنگ آرامش به خود دید.

قیمت دلار امروز نوسان محدودی را ثبت کرد و دلار به استراحت پرداخت تا مسیر بعدی خود را تعیین کند. نرخ دلار امروز ۳۰ تومان نوسان صعودی را تجربه کرد و با ۲۷ هزار و ۷۸۰ تومان معامله شد. عده ای از معامله گران می گفتند در صورتی که دلار بالای این محدوده تثبیت شود احتمال رسیدن آن به مرز ۲۸ هزار تومان قوی تر می شود.

برخی کارشناسان معتقدند این آرامش نسبی قیمت می‌تواند ناشی از مکانیزم دست نامرئی بازار برای هماهنگی میزان عرضه و تقاضا باشد. اما برخی دیگر از تحلیلگران ثبات نسبی قیمت اسکناس آمریکایی را همسو با سیاست‌های بازارساز می‌دانستند.

آنها بر این باورند که بازارساز به شدت با افزایش قیمت مخالفت می کند و در روزهای اخیر با خالی فروش جلوی رشد دلار را گرفته بود. به عقیده آنها در صورتی که بازارساز مایل به ثبات قیمت ارز در بازه زمانی بلندمدت باشد، باید تا حد امکان از حرکات هیجانی قیمت ارز جلوگیری کرده و این روند کاهشی را از حالت هیجانی به حالت پله‌ای درآورد.

دلار متشکل جان گرفت

اما دلار در بازار متشکل ارزی امروز کمی جان گرفت. نرخ دلار در این بازار بعد از چند روز نزول امروز بالاخره رنگ صعود به خود دید و اسکناس آمریکایی توانست با ۶۹ تومان رشد در محدوده ۲۵ هزار و ۲۱۸ تومان قرار بگیرد.

رشد اندک نرخ حواله درهم

همزمان با نوسان محدود دلار ، نرخ حواله درهم اندکی رشد را ثبت کرد. قیمت درهم امروز با ۷ هزار و ۶۵۰ تومان مبادله شد که نسبت به روز قبل۴۰ تومان رشد کرده بود. برخی از تحلیلگران فنی معتقدند در صورتی که قیمت حواله درهم به بالای محدوده ۷ هزار و ۷۲۰ تومان نفوذ کند، اسکناس آمریکایی می تواند به سوی محدوده ۲۸ هزار و ۳۰۰ تومان حرکت کند.

بی توجهی بازار سکه به دلار و طلا

قیمت اونس طلا امروز هم به سرعت کاهشی خود افزود. فلزگران بهای جهانی امروز تقریبا ۶ دلار از ارزش خود را از دست داد و با ۱۹۴۵ دلار معامله شد.

اما در بازار داخلی ایران قیمت طلا ۱۸ عیار و قیمت سکه بدون توجه به دلار واونس طلا آرایش صعودی به خود گرفت. بزرگان بازار سکه احتمال افت دلار را حداقل در مقطع فعلی چندان جدی نگرفته اند.

قیمت طلا ۱۸ عیار امروز با ۳۰۰ تومان رشد به ۱ میلیون و ۳۰۷ هزار و ۹۰۰ تومان رسید . قیمت سکه هم ضرر روز گذشته را کاملا جبران کرد و با ۵۵ هزار تومان افزایش با ۱۳ میلیون و ۳۴۵ هزار تومان معامله شد . برخی از معامله گران معتقدند در صورتی سکه در این محدوده تثبیت شود احتمال رسیدن آن به نیمه کانال ۱۳ میلیون تومان وجود خواهد داشت.

با احتساب قیمت ۲۷ هزار ۷۸۰ تومان برای دلار، اندازه قیمت واقعی سکه ۱۲ میلیون و ۷۲۰ هزار تومان به دست آمد و اندازه حباب سکه هم نزدیک ۵ درصد بود . حباب سکه از نگاه بسیاری از معامله گران نشان می دهد که بازار با تقاضای مازاد روبرو شده است . این به آن معناست که احتمال وقوع نوسان غیرمنطقی در بازار سکه زیاد شده است.

۲۲۳۲۲۷

مجله خبری recive.ir

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا