سمنان

بازارسازی فرهنگی به تقویت اقتصاد و صیانت از فرهنگ بومی استان‌ها کمک می‌کند

بازارسازی فرهنگی به تقویت اقتصاد و صیانت از فرهنگ بومی استان‌ها کمک می‌کند

به گزارش خبرگزاری recive استان سمنان سید مجید امامی در حاشیه بازدید از نمایشگاه هنرهای تجسمی و صنایع دستی روستای چاشم در فرهنگ‌سرای کومش سمنان به خبرنگاران گفت: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با همکاری قرارگاه صنایع فرهنگی موانع توسعه هدایا، اسباب‌بازی و بخشی از صنایع هویت ساز و دارای شخصیت را برطرف و ظرفیت‌های این حوزه را تقویت می‌کند.

وی با اشاره به اینکه قرارگاه صنایع دستی برنامه‌های مهمی در دستور کار دارد، بیان کرد: وزارت میراث فرهنگی به تنهایی نمی‌تواند مشکلات حوزه صنایع دستی را حل کند و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در کنار آنان به بازارسازی فرهنگی کمک می‌کند که این محصولات به عنوان تک محصول منحصر به فرد و فقط برای نمایش در موزه نباشد.

دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور گفت: شورای فرهنگ عمومی استان ها نیز از صنایع خلاق استانها صیانت می‌کنند و خود را خادم صنایع دستی، هنرهای خلاق و بازارپردازی هنر در منطقه می‌دانند.

وی اظهارامیدواری کرد که با همکاری وزارت‌ها و سازمان‌های مرتبط با روستا، بتوانیم میزبان هنرها و صنایع روستایی در پایتخت باشیم.

استان سمنان رنگین کمان فرهنگ و هنر

دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور تاکید کرد: استان سمنان رنگین کمانی از فرهنگ، هنر و صنایع دستی است و این صنایع به صورت زنده در زندگی و زیست روزمره مردم جریان دارد.

وی افزود: این نمایشگاه روستایی در استان سمنان طیفی از صنایع دستی روستای چاشم را به نمایش می‌گذارد و ثابت می‌کند که این روستا می‌تواند با اتکا به زیست بوم و ظرفیت فرهنگی خود سرپا بماند، همچنین این روستا می‌تواند کانون توجه ایرانیانی باشد که پی‌جوی فرهنگ و تمدن ایرانی در زندگی خود هستند، و این چیزی است که در سبک زندگی شهرهای بزرگ وجود ندارد.

وی بیان کرد: از نکات مهم نمایشگاه هنرهای تجسمی و صنایع دستی روستای چاشم این است که ثابت می‌کند در استان‌های فرهنگی مانند سمنان، با این تنوع از صنایع فرهنگی، بعید است کسی بیکار و بدون درآمد بماند.

دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور یادآور شد: با توجه به اینکه صنایع فرهنگی نسبت به تولیدات صنعتی هویت‌دارتر و ارزان‌تر است، نظام صنایع فرهنگی کشور با همکاری رسانه‌ها می‌تواند زنجیره بین مردم و این صنایع را برقرار کند که در زندگی روزمره مردم نقش پررنگ‌تری داشته باشد.

بازدید از نمایشگاه ظرفیتهای تولید اسباب بازی و نوشت افزار بومی و ملی در سرخه، حضور در دبیرخانه دانش بنیان توسعه کتاب استان، حضور در  نشست طرح مرکز رشد و فناوری فرهنگ عمومی، حضور در نشست فرهنگ عمومی استان در استانداری سمنان، و نشست با فعالان مد و لباس در سمنان، از برنامه های سفر یکروزه دبیر شورای فرهنگی عمومی به این استان است.

نمایشگاه هنرهای تجسمی و صنایع دستی روستای چاشم دارای ۵۰ غرفه در هنرهای نقاشی، عکاسی، خوشنویسی و صنایع دستی در فرهنگسرای کومش سمنان تا جمعه دایر است و علاقه‌مندان می‌توانند در روزهای چهارشنبه و پنجشنبه ساعت ۱۶ تا ۲۰ و روز جمعه ساعت ۱۰ تا ۱۶ از آن بازدید کنند.

48

مجله خبری recive.ir

دانلود نرم افزار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا