سمنان

بازارسازی فرهنگی به تقویت اقتصاد و صیانت از فرهنگ بومی استان‌ها کمک می‌کند

بازارسازی فرهنگی به تقویت اقتصاد و صیانت از فرهنگ بومی استان‌ها کمک می‌کند

به گزارش خبرگزاری recive استان سمنان سید مجید امامی در حاشیه بازدید از نمایشگاه هنرهای تجسمی و صنایع دستی روستای چاشم در فرهنگ‌سرای کومش سمنان به خبرنگاران گفت: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با همکاری قرارگاه صنایع فرهنگی موانع توسعه هدایا، اسباب‌بازی و بخشی از صنایع هویت ساز و دارای شخصیت را برطرف و ظرفیت‌های این حوزه را تقویت می‌کند.

وی با اشاره به اینکه قرارگاه صنایع دستی برنامه‌های مهمی در دستور کار دارد، بیان کرد: وزارت میراث فرهنگی به تنهایی نمی‌تواند مشکلات حوزه صنایع دستی را حل کند و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در کنار آنان به بازارسازی فرهنگی کمک می‌کند که این محصولات به عنوان تک محصول منحصر به فرد و فقط برای نمایش در موزه نباشد.

دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور گفت: شورای فرهنگ عمومی استان ها نیز از صنایع خلاق استانها صیانت می‌کنند و خود را خادم صنایع دستی، هنرهای خلاق و بازارپردازی هنر در منطقه می‌دانند.

وی اظهارامیدواری کرد که با همکاری وزارت‌ها و سازمان‌های مرتبط با روستا، بتوانیم میزبان هنرها و صنایع روستایی در پایتخت باشیم.

استان سمنان رنگین کمان فرهنگ و هنر

دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور تاکید کرد: استان سمنان رنگین کمانی از فرهنگ، هنر و صنایع دستی است و این صنایع به صورت زنده در زندگی و زیست روزمره مردم جریان دارد.

وی افزود: این نمایشگاه روستایی در استان سمنان طیفی از صنایع دستی روستای چاشم را به نمایش می‌گذارد و ثابت می‌کند که این روستا می‌تواند با اتکا به زیست بوم و ظرفیت فرهنگی خود سرپا بماند، همچنین این روستا می‌تواند کانون توجه ایرانیانی باشد که پی‌جوی فرهنگ و تمدن ایرانی در زندگی خود هستند، و این چیزی است که در سبک زندگی شهرهای بزرگ وجود ندارد.

وی بیان کرد: از نکات مهم نمایشگاه هنرهای تجسمی و صنایع دستی روستای چاشم این است که ثابت می‌کند در استان‌های فرهنگی مانند سمنان، با این تنوع از صنایع فرهنگی، بعید است کسی بیکار و بدون درآمد بماند.

دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور یادآور شد: با توجه به اینکه صنایع فرهنگی نسبت به تولیدات صنعتی هویت‌دارتر و ارزان‌تر است، نظام صنایع فرهنگی کشور با همکاری رسانه‌ها می‌تواند زنجیره بین مردم و این صنایع را برقرار کند که در زندگی روزمره مردم نقش پررنگ‌تری داشته باشد.

بازدید از نمایشگاه ظرفیتهای تولید اسباب بازی و نوشت افزار بومی و ملی در سرخه، حضور در دبیرخانه دانش بنیان توسعه کتاب استان، حضور در  نشست طرح مرکز رشد و فناوری فرهنگ عمومی، حضور در نشست فرهنگ عمومی استان در استانداری سمنان، و نشست با فعالان مد و لباس در سمنان، از برنامه های سفر یکروزه دبیر شورای فرهنگی عمومی به این استان است.

نمایشگاه هنرهای تجسمی و صنایع دستی روستای چاشم دارای ۵۰ غرفه در هنرهای نقاشی، عکاسی، خوشنویسی و صنایع دستی در فرهنگسرای کومش سمنان تا جمعه دایر است و علاقه‌مندان می‌توانند در روزهای چهارشنبه و پنجشنبه ساعت ۱۶ تا ۲۰ و روز جمعه ساعت ۱۰ تا ۱۶ از آن بازدید کنند.

۴۸

مجله خبری recive.ir

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا