سیاسی

انتقاد استاد حوزه: وقتی به خانمی می‌گوئیم «حجابت را رعایت کن»، می‌گوید «جلوی گرانی را بگیرید»

انتقاد استاد حوزه: وقتی به خانمی می‌گوئیم «حجابت را رعایت کن»، می‌گوید «جلوی گرانی را بگیرید»

استاد حوزه و دانشگاه فرافکنی در گناه را یکی از اشکالات امروز جامعه ما و مخالف تقوا دانست و گفت: برخی قبح یک گناه را با یک گناه بزرگ‌تر می‌خواهند از بین ببرند در حالی که هر دو اشتباه است.
حجت الاسلام ناصر رفیعی در سخنرانی بعد از نماز عصر در حرم حضرت معصومه (س) با بیان اینکه امیرالمؤمنین (ع) وصایایی را به فرزندان و هر کسی که کلامشان به او می‌رسد فرمودند، اظهار کرد: در رأس وصیت‌های امیرالمؤمنین (ع) دو وصیت معروف و مشهور است که این دو وصیت رمز موفقیت در زندگی و اداره کشور است.
وی سفارش امیرالمؤمنین (ع) به تقوا و نظم را دو کلید واژه اساسی و مشکل ریشه‌ای در جوامع بشری دانست و گفت: تقوا به معنای ترس نیست بلکه به معنای پرهیز است؛ مریضی که از چیزهایی که برایش ضرر دارد پرهیز می‌کند از دکتر نمی ترسد بلکه برای حفظ سلامت و جان خود این کار را می‌کند بنابراین تقوا هم پرهیز به خاطر منافع خود انسان است.
استاد حوزه علمیه با بیان اینکه قبول همه اعمال ما منوط به تقوا است افزود: پیامبر (ص) به اباذر فرمودند خیلی به دنبال کثرت عمل نباش بلکه به دنبال این باش که در کارهایی که انجام می‌دهی از محرمات خدا پرهیز کنی زیرا هیچ عملی قبول نمی‌شود مگر اینکه تقوا در آن باشد.
وی با بیان اینکه مسجد ضرار برای از بین بردن محوریت مسجد قبا ساخته شد و خداوند به پیامبر دستور داد که این مسجد را خراب کن، گفت: مسجد قبا مسجد کوچکی بود ولی خدا به پیامبر (ص) می‌فرماید بگو علت ماندگاری این مسجد این است که بر اساس تقوا و به خاطر بزرگداشت خدا بنا شده است و انگیزه تخریب، لطمه زدن و خلوت کردن آن مسجد دیگر در آن نبوده است.
رفیعی با بیان اینکه ایمان بالاتر از اسلام، و تقوا بالاتر از ایمان است گفت: ملاک خداوند برای رعایت تقوا در امور رعایت تقوای کامل است ولی چون برای بسیاری ممکن نیست تخفیف داده و می‌فرماید هر کسی در هر مرحله‌ای که هست برای رعایت تقوای کامل چیزی کم نگذارد و تا جایی که در توان دارد تقوا را رعایت کند.

فرافکنی در گناه یکی از اشکالات امروز جامعه
وی فرا فکنی در گناه را یکی از اشکالات امروز جامعه ما و مخالف تقوا دانست و گفت: اگر یک ماشین جلوی پارکینگ خانه ما پارک کرده وقتی به او تذکر می‌دهیم می‌گوید اگر خیلی هنر داری جلو گرانی ماشین را بگیر؛ یا وقتی به خانمی می‌گوئیم حجابت را رعایت کن می‌گوید جلوی گرانی را بگیرید در حالی که هر دو اشتباه است و نباید انجام شود.
استاد حوزه علمیه با بیان اینکه برخی قبح یک گناه را با یک گناه بزرگ‌تر می‌خواهند از بین ببرند، گفت: اختلاس، گرانی، تورم، دزدی و قاچاق همه اشکال دارد ولی این موارد نباید باعث شود که از گناهان کوچک‌تر پرهیز نکنیم.
وی با بیان اینکه تقوا پرهیز و احترام برای حضور خدا و ناظر دیدن خدا است، افزود: امام صادق علیه السلام فرمودند تقوا یعنی آنجایی که خدا امر کرده تو را ببیند و آنجایی که نهی کرده تو را نبیند و چه خوب است که انسان کارهایی که خدا امر کرده را فهرست کند و انجام دهد و چیزهایی که خدا نهی کرده را فهرست کند و انجام ندهد.
رفیعی دومین توصیه امیرالمؤمنین (ع) را نظم در امور دانست و گفت: نه تنها تمام عالم هستی روی نظم است بلکه بدن ما و تمام احکام الهی هم بر روی نظم استوار است و تنها چیزی که در این عالم نظم ندارد اعمال ما است.
وی به چهار نوع نظم در زندگی اشاره کرد و گفت: اول نظم در کارهای فردی است که باعث موفقیت انسان می‌شود؛ انسان‌های موفق در امور خود نظم دارند و مردم نجف نقل می‌کنند که امام خمینی (ره) در ۱۳ سالی که در نجف بودند ساعت خود را از روی رفت و آمد امام تنظیم می‌کردند.
استاد حوزه علمیه دومین نظم مهم در زندگی را نظم در ارتباط با خانواده دانست و گفت: امام حسین علیه السلام از امیرالمؤمنین (ع) سؤال کردند که پیامبر (ص) در خانه چکار می‌کردند، ایشان فرمودند پیامبر (ص) وقت خود را به سه بخش تقسیم می‌کردند، بخشی برای خدا، بخشی هم برای کارهای شخصی خود و یک بخش هم برای خانواده شأن می‌گذاشتند.
وی سومین نوع نظم را نظم اقتصادی دانست و گفت: یکی از مشکلات کشور ما این است که در مسائل اقتصادی اسراف و مصرف‌های بیهوده زیاد است؛ قرآن کریم می‌فرماید به فقیر هم که می‌خواهید کمک کنید نظم داشته باشید و همه پول خود را ندهید که بی پول شوید و حتی در انفاق اسراف نکنید.
رفیعی خاطرنشان کرد: نظم اقتصادی یعنی مطابق در آمد هزینه کردن؛ کسی که درآمدش پایین است می‌خواهد مانند کسی که وضع اقتصادی خوبی دارد جهیزیه بدهد که این یک نوع بی نظمی اقتصادی است و مشکلاتی ایجاد می‌کند.
وی با بیان اینکه چهارمین نوع نظم، نظم در روابط اجتماعی است، گفت: اگر در مسائل علمی هم بی نظم باشیم به جایی نمی رسیم و باید در مطالعه خود نظم داشته باشیم تا به موفقیت برسیم.

بیشتر بخوانید:

یامین‌پور: «نه به حجاب اجباری» فقط محدود به حجاب نیست/ ما در حاکمیت، این را یک پروژه می بینیم/ حالا حاکمیت، حق دارد از اول جلوی پروژه بایستد یا نه؟

مقام حوزوی: اهمیت «جبهه حجاب» در انقلاب اسلامی، شبیه «تنگه غزوه کوه احد» است / برخی نهادها، «تنگه حجاب» را رها کردند و جمهوری اسلامی «محاصره شده»

علم الهدی: رهبری، نفرمودند، این‌هایی که روسری از سر برداشتند را ضددین و ضدانقلاب ندانید / الان، از «عقب‌نشینی» دین در حجاب، «وحشت» داریم

یادداشت شریعتمداری در باره امنیتی بودن مقوله حجاب و لزوم برخورد با همه بدحجابان حتی آنها که از روی غفلت کشف حجاب کرده اند

هشدار «نشریه سپاه» درباره خطر رویارویی مردم با یکدیگر یا با حاکمیت در حوزه حجاب

نماینده مجلس: تورم و بیکاری «خانواده‌ها را از هم می‌پاشند»، نه فقدان حجاب / با شیوه‌های «امنیتی و سلبی»، نمی‌توان حجاب را ترویج کرد

۲۱۲۱۷

مجله خبری recive.ir

دانلود نرم افزار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا